Poblano Biberinin Faydaları Nelerdir? – BekçiAlımı

Poblano Biberinin Faydaları Nelerdir?

Kırmızı-yeşil biber çeşitleri arasında sayılan ve Meksika’ya özgü olan poblano biberi, yemeklerinize lezzet ve sağlık katabilir. Bu biberin yeşil ve kırmızı olmak üzere iki türü bulunur. Yeşil olanları tatlıdır, ancak kırmızı olanları oldukça acıdır. Bu nedenle acı sevmeyenler için iyi bir seçenek olmayabilir. Poblano biberiyle ilgili tüm detaylar yazımızda!

Poblano Biberi Nedir?

Meksika mutfağında ve burada özellikle acılı yemeklerde yaygın olarak kullanılan poblano biberler, sağlık açısından da benzersiz faydalar sunar. Artık tüm dünyada popüler hale gelen bu biberin kalorisi düşüktür, lif ve çeşitli mikrobesinler bakımından inanılmaz zengindir. Yaklaşık olarak 120 gram çiğ poblano biberinin kalorisi 24 ve protein miktarı 1 gramdır. Yapısında A ve C vitaminlerini barındırır. Bu iki besin maddesi antioksidan görevi görür, serbest radikallerle savaşır. Poblano biberinin çiğ ve kuru şekilde tüketimi mümkündür. Hemen her türlü yemek ve atıştırmalıklarda kullanılabilir.

Poblano Biberinin Faydaları Nelerdir?

Yüksek miktarda faydalı maddeleri yapısında bulunduran Poblano biberi, sağlık açısından benzersiz etkiler sunar. Poblano biberinin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Antioksidan bakımından zengindir: Poblano biberinin antioksidanlar ile yüklü oluşu, serbest radikallerle savaştığının kanıtıdır. Bu nedenle kalp hastalığı, kanser, demans ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürür.
  • Antikanser etkisi vardır: Yapısındaki kapsaisin maddesi, antikanser niteliği taşır. Kanser hücrelerinin yok olmasını sağlayan kapsaisin, özellikle akciğer ve kolorektal kanser çeşitlerinde etkili olabilmektedir.
  • Ağrı ve iltihabı azaltır: Poblano biberi iltihap ve vücut ağrıları ile savaşır. Aynı zamanda bağırsak iltihaplarını yok etme konusunda oldukça etkili olduğu saptanmıştır. Düzenli tüketilen bu biber çeşidi, romatizmal ağrıları yüksek oranda hafifletebilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Poblano biberinin, bağışıklık sistemini güçlendirdiği de söylenir. Nedeni ise suda çözünen bir besin olan C vitamini bakımından zengin olmasıdır. C vitamininin yeteri kadar alınmaması enfeksiyon riskini yükseltir.

 

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir