PMYO İntibak Eğitimi Nedir? Ne Kadar Sürer? – BekçiAlımı

PMYO İntibak Eğitimi Nedir? Ne Kadar Sürer?

PMYO, polis memuru yetiştiren Polis Akademisi’ne bağlı lise mezunlarının alındığı okullardır. Polis Meslek Yüksekokulu okumak isteyen öğrenciler intibak eğitimine tabi tutulurlar. Peki  PMYO intibak eğitimi nedir? Nasıl olur ve ne gibi şartları taşır? Bu ve benzeri konuları bu makalemizde açıklayacağız.

“Yüksekokullara geçici kaydı yapılan adaylar en az iki hafta süre ile intibak eğitimine tabi tutulurlar.. Bu süre içinde Yüksekokul Müdürlükleri tarafından Sağlık Yönetmeliği hükümlerine göre sağlık kurulu raporları aldırılır. Ayrıca, intibak eğitimi başlangıcından itibaren adayların güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmaları yaptırılır. Yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv ara ştırması ile ilgili sonuçlar Yüksekokul Yönetim Kurulunca değerlendirilerek karara bağlanır.”

Tanımdan da anlaşılabileceği gibi, PMYO intibak eğitimi, kesin kayıtlar öncesi PMYO öğrencisi olmaya hak kazanmış adayların denendiği, mesleğe uygunluklarının ölçüldüğü ve adayların da kendilerini tanımalarını sağlayan bir eğitim programıdır. Bu programa girebilmek için ön başvuru, sözlü mülakat, fiziki parkur ve diğer seçmeleri geçip PMYO öğrencisi olmaya hak kazanmış olmanız gerekir. PMYO intibak eğitimine katılmaya hak kazanan adaylar, Polis Akademisi sitesinden duyurulur ve adaylar belirtilen gün ve saatte, intibak eğitimini alacakları okula giderler. Okula giderken intibak süresince kullanacakları kişisel eşyalar, spor kıyafetler ve ufak tefek eşyalar aday tarafından yanında getirilir.

PMYO intibak eğitimleri kaç gün sürer?

Pomem intibak eğitimleri 10 ile 14 gün arası planlanır ve uygulanır. Bu süreçte adayların PMYO eğitimine yeterliliği ölçülür. Basit spor hareketleri ve temel vücut geliştirme sanatları adaylara anlatılır ve tatbik edilir. Bu süreçte adaylar ile aşağıdaki aşamalar da yerine getirilir:

 1. PMYO intibak eğitimi
 2. PMYO sağlık kurulu raporu alınması
 3. Arşiv ve güvenlik araştırması

Bu üç adım da intibak süresince uygulanır. Bu aşamda adaylar da kendini tanır ve mesleğe uygun olup olmadıklarını, hayat boyu bu mesleği yapıp yapamayacaklarını görürler. Her iş içine girince asıl yüzünü ortaya koyar. Birçok aday, intibak eğitimi sonrası PMYO eğitimini bırakır ve başka alanlara yönelir. Bu kısımda, adayların en çok merak ettiği husuların başında PMYO tazminatı gelir.

PMYO intibak eğitiminde ayrılırsam tazminat öder miyim?

Hayır intibak eğitimi süresince ayrılırsanız ya da intibak sonunda geri dönmezseniz tazminat ödemezsiniz. İntibak deneme süreci diyebiliriz. İntibak bitince 14 gün sonra yani evlere geri gönderilirsiniz. Bir hafta on gün sonra eğer intibakta elenmediyseniz ya da vaz geçmediyseniz kesin kayıt için gerekli evraklarla birlikte okula geri döner ve asıl PMYO eğitimlerine başlarsınız.

PMYO intibak eğitimi süresince:

 • sağlık kurulu raporları ve buna bağlı olarak yapılacak tetkik ve tedaviler
 • sağlık giderleri
 • iaşeler
 • eğitim malzeme giderleri
 • eğitim giderleri
 • konaklama
 • yeme-içme

gidelerinin tamamı PMYO okulu tarafından karşılanır ve adaydan para talep edilmez. Bu süreçte elenen ya da vaz geçen adaylar yerine pomem yedek listesinden kazanan adaylar okullara davet edilir.

PMYO intibak eğitimi elenme sebepleri nelerdir?

İntibak eğitimindeyken elenme sebepleri belli başlı olarak şöyle söylenebilir; sağlık kurulu raporu alırken polis olmanıza engel durum varsa elenirsiniz. Eğitimler sırasında psikolojik uygunsuzluk ya da uyumsuzluk gösterirseniz de elenirsiniz. Eğitmenler sizin polis olmanızı uygun görmez ya da tehlikeli bulursa elenirsiniz. Silah kullanamazsanız ya da eğitimlerde başarısız olursanız elenirsiniz. Bunlar dışında çoğunlukla mesleğe uygun olmadığını düşünen adaylar kendi istekleri ile eğitimi bırakırlar. Kısacası PMYO intibak eğitimleri zor mu? dersek kişiye göre değişir. Siz bu mesleğe uygunsanız çok kolay ve zevkli, yapınız polisliğe uygun değilse çetin ve zorlu olur.

2018 PMYO intibak eğitimi ne zaman olur?

2018 PMYO ön başvuruları ve sınavları Ağustos-Eylül aylarında biter gibi duruyor. Muhtemelen Ekim ayında da intibak eğitimi başlayacaktır.

Konu hakkında merak ettiğiniz tüm huşuları sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

4 Soru Cevaplandı

 1. Ben 2018 Lise Mezunuyum PMYO’a Nasıl Girebilirim. Önbaşvuru yapıldığını Bilmiyordum ve sonradan Öğrendim Şimdi Nereye başvurmam Gerekiyor?

 2. 49.bayan yedek adayım gelme ihtimali nedir

 3. 2019 pmyo da 1.yedekten çağrıldım intibak eğitimi yedekler için kaç gün sürer yine 14 gün mü yoksa asillerin intibak eğitimi bitene kadar mı sürer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir