PMYO Aday Başarı Giriş Puanı – BekçiAlımı

PMYO Aday Başarı Giriş Puanı

PMYO(Polis Meslek Yüksekokulları) polis adayı öğrenci alımında bir dizi sınav ve aşama uygulanmaktadır. PMYO okuyarak lise son, lise ve ön lisans mezunları polis memuru olmaktadırlar. PMYO okulları Polis Akademisi bünyesinde çalışmakta olup sayıları yıllar geçtikte azalmış ve belli bir sayıda öğrenci alımına her yıl devam etmektedir. PMYO alımları yaz aylarında TYT sınavı sonrası yapılmaktadır. PMYO öğrencisi olmak isteyen polis adaylarının girdiği sınavlar aşağıdaki gibidir:

  • Temel yeterlilik testi (TYT)
  • PMYO fiziki yeterlilik puanı
  • PMYO Sözlü mülakatı

Bu sınavlardan gelen puanlar ile PMYO aday başarı giriş puanı hesaplanmaktadır. Bu puana göre adaylar sıralanmakta, alım kontenjanına göre kazanan ve yedek kazanan listeleri oluşturulmaktadır. Aşağıdaki hesaplama aracı ile PMYO başarı giriş puanınızı hesaplayabilirsiniz:

Hesaplamada aşağıdaki formül kullanılmaktadır:

  • Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavından 260 ve üzeri puan almak. Bu puanın %25’i alınır.
  • PMYO fiziki yeterlilik puanının %25’i alınır. Aday bu sınavdan en az 60 almalıdır.
  • PMYO sözlü mülakat sınavının %50 si alınır. Aday bu sınavdan en az 70 puan almalıdır.

Başarı sıralaması puanında eşitlik olması halinde sırasıyla; TYT’den alınan puan, mülakat puanı, fiziki yeterlilik puanının yüksekliği esas alınır. Bunlarda da eşitlik olması halinde yaşı küçük olan aday tercih edilir. Aday başarı puanları hesaplandıktan sonra alım kontenjanına göre asil ve yedek kazanan listeleri duyurulur ve Polis Akademisi açıklama yapar. Kişiler bu sıralamada başarı puanlarına göre yer edinirler.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

2 Soru Cevaplandı

  1. 260 ın altında puan aldım tytden başvuru yapabilir miyim ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir