Platin Polis Alımlarına (POMEM-PMYO-PÖH) Engel midir?

2019 yılında 15 bin polis öğrencisi alınacak. Bu polis alımlarının kimi POMEM, PAEM, kimi PMYO ve muhtemelen PÖH ilanı çıkacak. Polis Alım sürecine girilmesiyle adaylar meslek hakkındaki bütün merak edilenlerini tarafımıza yöneltmeye başladılar. Bu sorulardan biri de; “Platin Polisliğe Engel mi?”

Polis adaylarıEmniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliğine göre değerlendirilip mesleğe alınırlar. Bu yazımızda sizlere Sağlık Yönetmeliğini kafa karıştırmadan sadece sizi ilgilendiren kısımlarını alarak yardımcı olmaya çalışacağız. Sağlık Yönetmeliğinde “Platin Polislik Başvurusuna Engel midir?” sorusunu cevaplayacak iki madde vardır;

  1. Kemik, kas ve diğer dokuların içindeki yabancı cisimlerin mevcudiyeti öğrenciliğe ENGELDİR.
  2. Ancak tedavi maksatlı vücuda yerleştirilen yabancı cisimler gerekli tedaviyi sağladıktan sonra, anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde, başarılı bir cerrahi girişim ile çıkarılırsa aday SAĞLAM kabul edilir ve bu durum ÖĞRENCİLİĞE ENGEL DEGİLDİR.

Yukarıdaki iki maddede geçen; “yabancı cisim” tabirine platin de dahil olmaktadır. Buna göre vücudunda platinin varlığı devam edenlerin öğrenci olamayacağı ancak tedavi edildikten sonra platinleri çıkartılan ve eski sağlığına kavuşan adayların öğrenciliğe kabul edilecekleri anlaşılmaktadır.

ÖNEMLİ:   24. Dönem POMEM Polis Alımı

Konu hakkında merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Utku DEMİR
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
aday
aday
26 Ocak 2020 16:26

5 yıl önce epifizyodez ameliyatı oldum bu yıl çıktılar dizimde ameliyat izi var koşma ve yürümemde hiç bir problem yok pmyo için engel midir (eklem içi ameliyatlar engeldir diyor fakat tedavi maksatlı vücuda yerleştirilen yabancı cisimler gerekli tedaviyi sağladıktan sonra, anatomik ve fonksiyonel olarak tam ve sağlam olacak şekilde, başarılı bir cerrahi girişim ile çıkarılırsa aday SAĞLAM kabul edilir ve bu durum ÖĞRENCİLİĞE ENGEL DEGİLDİR böyle bir maddede var )

Muhammed
Muhammed
12 Nisan 2020 19:49

Bel kayması yüzünden 1 sene önce ameliyat oldum. 19 yaşındayım. Üniversite bittikten sonra Pomem e başvurmak istiyorum. Platin belimde benimle ölene kadar kalacak lakin hiçbir engel teşkil etmiyor. Sorun olur mu?

MUSTAFA
MUSTAFA
31 Mayıs 2020 20:51

HOCAM MERHABA BENDE EKLEM ICI KIRIK VAR BILEKTE ALCI TAKTIK IYILESMEDI AMA AMELIYATTA OLMADIM SU AN IYI FONKSIYON BOZUKLUGU YOK AMA ENGELMIS POLISLIGE BEN BUBU SOYLEMESEM GECMISE BAKIP ANLARLARMI BEN POLIS OLAM ISTIYORUM AMA ANLAMAMALRI LAZIM DOKTOR RONTGENDEN CEKMIYOR GECMIS E BAKIYORLARMI BEN SOYLEMEDEN OLABILIRMIYIM POLIS

Vahit bayhan
Vahit bayhan
6 Haziran 2020 12:23

Sol kolumda bir platin var ve çikarilabilir yani ömürlük deil polisliğe bununla başvursam elenirmiyim yada bunu çikarip mi başvurayim onu anlamadim

Kenan
Kenan
26 Temmuz 2020 02:12

Uyluk kemiğimde çocukluktan kalma bir platin var. Beni hiçbir şekilde kısıtlamıyor. ameliyat izi de dışarıdan baktıldığında belli olacak bir yerde değil, acaba sorun teşkil edermi benim için.

Cihazınızda internet yok...