Plastik Poşet Beyanı ve Sorgulama – BekçiAlımı

Plastik Poşet Beyanı ve Sorgulama

Vatandaşın devletimiz ile bilişim sistemi üzerinden iletişiminde en önemli araç olan e-devlet portalına yeni hizmetler eklenmeye devam ediyor. Bilindiği üzere 2019 yılı itibariyle plastik poşet kullanımında bedel tahsilatı uygulaması ülkemizde başlandı. Artık plastik poşetler ücretle tüketicilere sağlanmaktadır. e-devlet sistemi üzerinden plastik poşet beyanı ve beyan sorgulama hizmetleri de devreye alınmış durumdadır.

Öncelikle turkiye.gov.tr adresinden e-devlet bilgileriniz ile sisteme  giriş yapmalısınız. Daha sonra arama kısmına plastik poşet beyanı veya plastik poşet beyanı sorgulama yazarak ilgili bileşen ekranlarına ulaşabilirsiniz. 22.02.2019 tarihinde 2872 sayılı Çevre Kanunun Ek-11 inci maddesinde yapılan değişiklik ile Satış Noktaları tarafından satılan plastik poşetlere ilişkin beyanların verilmesi ve tahakkuk eden miktarların ödenmesi süreleri yeniden düzenlenmiş olup 2019 yılının Ocak ve Şubat aylarına ilişkin verilmesi gereken beyannamelerin verilmesi için 24.04.2019 tarihi (bu tarih dâhil), bu beyanlar üzerine ödenmesi gereken geri kazanım katılım paylarının ödenmesi için ise 30.04.2019 tarihi son gün olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda; Geri Kazanım Katılım Payı beyanname ve ödeme işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığınca yürütülecek olup uygulamaya tabi olan satış noktalarının Ocak, Şubat ve Mart aylarındaki plastik poşet satışlarına ilişkin beyanname ve ödeme işlemlerini Nisan ayı içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen usuller çerçevesinde gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Yine Bu hizmeti kullanarak, 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince satışını gerçekleştirdiğiniz plastik poşetlere dair verilen beyannamelerinizi görüntüleyebilirsiniz.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir