Pideci Dükkânı Açmak – BekçiAlımı

Pideci Dükkânı Açmak

Türkiye’de en sık yenilen besinlerden bir tanesi olan pide, dükkân açmak isteyenler için de iyi bir iş olanağıdır. Pide salonları kârlı bir iş olmasının yanında aşırı sermaye istememesi açısından da makul bir iştir.

Pide salonu yaşadığınız bölgenin her yerinde iş yapabilecek bir meslektir. Yüksek bütçeniz varsa kentin uğrak noktalarını seçebilirsiniz, ancak sermayeniz biraz kısıtlı ise genellikle paket servise yönelerek düşük kirası olan bir iş yeri de tutabilirsiniz. Bu yüzden ilk olarak sermaye planı oluşturmanız gerekmektedir.

Sermaye planı oluşturmak çoğunlukla girişimcilerin sık sık unuttuğu ve sonradan onlara sorun yaşatan bir durumdur. Bu tür sorunlar yaşamamak için bütçenizle ve yapacağınız işle alakalı kararlar vermelisiniz. Kurmak istediğiniz işyeri konusunda karar verme olanağı da sermaye planından sonra daha net anlaşılacaktır.

Pide Salonu Nasıl Açılır?

  • Pide salonunuzu açacağınız dükkânı belirlemek için ilk olarak rekabeti az bulunan yerlere öncelik verin. Dükkân için en az 60 metrekare alana gerek vardır. Bu kısma ek olarak fırın kurulacaktır. Fırın ortalama 10 metrekare alanı kaplar. Sipariş ve mutfak içinde 20 metrekare yer, müşterilerin yemesi içmesi için de 40 metrekarelik alan yeterli olacaktır.
  • Pide salonunuzu dekore etmek için yaşadığınız yerde bulunan pide ve lahmacun salonlarına gidip oralara detaylı bir şekilde göz atmayı unutmayın.
  • Salonun fırın ve mutfağının inşa edilmesi için ortalama olarak 10 bin lira gideriniz olacaktır. Fırın inşasını yapmak için yetenekli bir mimar bularak bu sıkıntıyı rahatlıkla atlatabilirsiniz. Mutfak için de gerekli olan malzemeleri toptancı sitesine giderek buradan bütün malzemeleri bulabilirsiniz.
  • Dükkânda satış için en az 4-5 tane 4’lü masa veya koltuk bulunması gerekmektedir. Daha fazla olması dükkânınız ve geliriniz için de daha çok katkı sağlayacaktır.

Müşteri çekmek için yapılabilecekler:

  • Yerel gazeteleri kesinlikle önemseyin ve bu kısımlara reklam verin.
  • Yerel radyo kanalları düşük maliyet ile güzel bir tanıtım aracı olabilir.
  • Birkaç işlek noktadaki Billboardlara  reklam verebilirsiniz.
  • Şehrinizi tanıtan veya bulunan sosyal medya platformlarından da destek alabilirsiniz.

Yazar: Sevgi KILIÇ

Mardin'de 1994 yılında doğdum. Üniversite hariç eğitimimi orada tamamladım. Üniversiteyi Aksaray Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okudum. 2018 yılında evlendim ve 2019 yılında Alya adında dünyalar tatlısı kızım dünyaya gözlerini açtı. Artık hayata başka bir pencereden bakıyorum, hayatım çok değişti, daha mutlu, daha huzurlu bir insan oldum. Artık kızım için yaşıyor, onun için nefes alıyorum, yazdığım yazılarla mutlu oluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir