Para Kaybetmenizi Sağlayan Faktörler – BekçiAlımı

Para Kaybetmenizi Sağlayan Faktörler

Günümüzde birçok kişinin bilinçsiz bir şekilde hareket ederek maddi anlamda zor duruma düştüğünü bilmekteyiz. Başlı başına yapılan bu hatalardan sonra ders alan birçok kişi hatalarını tam ve doğru bir şekilde tespit edebilmek adına hangi faktörlerin para kaybetmelerine neden olduğuna dair araştırma yapmaktadır. Sizlerde para kaybetmenizi sağlayan etkenler üzerinde araştırma yapıyorsanız, yazımızdan detaylara ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda para kaybetmenizi sağlayan faktörler ve detayları hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Para kaybetmenizi sağlayan birçok faktör bulunmakta olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Fakat ön plana çıkan ve bariz bir şekilde yapılan birçok hatanın yer aldığını da söyleyebiliriz. Bu hataların erken fark edilerek önlem alınması sizlerin daha çok para kaybetmenizi önleyecektir. Sizler için para kaybetmenizi sağlayan faktörleri listeledik.

1- Kötü Bütçe Oluşturmak

Para kaybına neden olan en büyük faktörlerden bir tanesi kötü bütçe oluşturarak bu yönde hareket etmektir. Kişinin gelir ve gider analizi yapmaksızın hareket etmesi kendisinin zarara uğramasını sağlamaktadır. Bunun önüne geçerek bütçenizi tüm gelir ve giderlerinize göre iyi bir şekilde analiz ederek oluşturmanız gerekmektedir. Bu sizlerin hem kısa vade de, hem de uzun vade de oldukça faydanıza olacaktır.

2- Borçları Umursamamak

Borçları umursamamak, sürekli para kaybı yaşayanların en çok yaptığı hatalar arasında yer almaktadır. Birçok kişi edinmiş olduğu borçları başta umursamasa da, iş ciddiye bindiğinde ve yasal yollara başvurulduğunda birçok kişinin hem maddi anlamda hem de psikolojik anlamda yıprandığını bilmekteyiz. Bunun önüne geçerek bir blok not deftere tüm borçlarınızı not alıp kendinize bir ödeme düzeni oluşturmanız hem borçlarınızı ödemeniz anlamında hem de, hangi borçlara sahip olduğunuz ve nasıl hareket edeceğiniz anlamında sizlere fayda sağlayacaktır.

3- Bilinçsiz Harcamalar Yapmak

Gereksiz ve sürekli harcama yapan birçok kişi bu harcamaları nedeniyle maddi açıdan kendisini zor duruma düşürmektedir. Temel ihtiyaçlarından uzak bir şekilde gereksiz birçok alışverişin yapılması ilerleyen dönemlerde kişileri maddi açıdan olumsuz yönde etkilemektedir. Bunun önüne geçebilmek adına harcamalarınızı bilinçli bir şekilde temel ihtiyaçlarınıza yönelik olarak yapmanız para kaybınızın önüne geçerek sizlere maddi açıdan rahatlatacaktır.

4- Gelir ve Gider Analizi Yapmamak

Gelir ve gider analizi yapmak kişinin ekonomik anlamda nasıl hareket etmesi gerektiği yönünde bilgilenmesini sağlayacaktır. Fuzuli olarak yapılan giderlerin kesilerek gelirin bir kısmının acil ihtiyaçlar için birikime ayrılması ilerleyen dönemlerde çıkabilecek herhangi bir olumsuzlukta bu durumun kolay ve hızlı bir şekilde atlatılmasında yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra gelir ve gider tablosunda yapacağınız analiz, sizlerin daha doğru adımlar atmasını sağlayacaktır.

5- Ödeme Planı Oluşturmamak

Tüm gelir ve gider tablosunun analizi yapıldıktan sonra borçların kapanmasın dair bir ödeme planı oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturacağınız bu ödeme planında dikkat etmeniz gereken temel husus tüm olasılıklara karşı belirli bir oranda birikim ayırmak olacaktır. Düzenli, azimli ve sabırlı bir şekilde ilerlemeniz maddi anlamda ve psikolojik olarak sizlere fayda sağlayacaktır.

Para Kaybına Neden Olan Faktörler

Para kaybına neden olan temel faktörler üzerinde ön plana çıkanları başlıklar halinde sizlere paylaştık. Bunun yanı sıra para kaybınıza neden olan birçok faktörün olduğunu yeniden dile getirelim. Bu kayıpların önlenmesi adına bilinçli bir tüketici olarak hareket edilmesi ve gelir ve gider tablosunun iyi bir şekilde analiz edilerek strateji oluşturulması gerekmektedir. Bunu sağlamanız hem borçlarınızın daha kolay bir şekilde ödenmesini sağlayacak hem de sizlerin ilerleyen dönemlerde atacağı adımların daha doğru bir şekilde atılmasına olanak sağlayacaktır.

Yazar: Mahmut YILMAZ

İngiliz dili ve edebiyatı mezunuyum. Kaliteli ve özgün içeriklerle sizlere bilgiler ileteceğim. Özellikle para ve iş kurma konulu finans makalelerim ile tecrübemi okuyucularımıza aktarmayı amaçlıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir