Onno Tunç Kimdir? Onno Tunç’un Biyografisi – BekçiAlımı

Onno Tunç Kimdir? Onno Tunç’un Biyografisi

Pop müziği tutkunuysanız, Onno Tunç ismini duymuşsunuzdur. 90’larda ses getiren pek çok şarkıda Onno Tunç’un imzası vardı. Bu yazımızda, Onno Tunç kimdir diyenler için önemli bilgiler sunuyoruz! İşte, Onno Tunç’un hayat hikayesi sizlerle…

Onno Tunç Kimdir?

Türk popuna ciddi eserler kazandırmış olan Onno Tunç, Ermeni asıllı Türk müzisyendir. 20 Aralık 1948’de İstanbul’da dünyaya gelen Onno Tunç’un, asıl adının Onno Tunçboyacıyan olduğu bilinmektedir. Onlarca sanatçıyla çalışan Onno Tunç, Türkiye’nin Eurovision maceralarında devamlı olarak yer almış önemli bir sanatçıdır.

Başarılı müzisyenin annesinin adı Valentin Tunçboyacıyan, babasının adı Setrak Tunçboyacıyan’dır. Ayrıca, kendisinden sonra iki kardeşi dünyaya gelmiştir. Kardeşlerinin isimleri ise Tahuki Tunçboyacıyan ve Arto Tunçboyacıyan’dır. Onno Tunç’un kardeşi Arto Tunçboyacıyan, Amerika’da yaşama kararı alarak aileden ayrıldı ve Amerika’da halen perküsyon çalmaktadır.

Müzik ve Onno Tunç

Onno Tunç kimdir anlatmaya devam ediyoruz. Müzik hayatına kilisede başlamıştır. İlk orkestrası ise lise arkadaşlarıyla kurmuş olduğu ‘’Black Stones’’dur. Arkadaşlarıyla her geçen gün kendini geliştiren sanatçı, gençlik orkestrasına girmeyi başarmış ve bu orkestrada bas gitarcı olmuştur. 1970’li yıllarda orkestra şefliği ve aranjörlüğe girişmiş ve bu düzende piyasada adını duyurmaya başlamıştır.

Onno Tunç o dönemlerde oldukça popülerdi. Birçok ünlü onunla çalışmak için kapısını çalıyordu. 1975’ten itibaren Türkiye’nin Eurovision maceralarında basçı veya aranjör olarak görevler aldı. Eurovision ile birlikte ünü daha da artmıştı. Onno Tunç artık filmlere müzikler yapmaya başlamıştı.

Onno Tunç’un Ölümü

Müzik başarılarıyla ve yaşam öyküsü ile Onno Tunç’tan söz ettik. Yaşamını yitirmesiyle tüm Türkiye’de sevenlerini yasa boğan Onno Tunç’un ölümünden de söz edelim. 14 Ocak 1996 yılında, Onno Tunç ve arkadaşı Hasan Kanık, özel uçakla Bursa’dan Yalova’ya giderken uçağın dağa çarpması sonucu hayatlarını olay yerinde kaybettiler.

Onno Tunç’un ölümünün ardından ona değer veren, saygı duyan ve yasını tutan bazı sanatçılar, Onno Tunç’a ithafen şarkılar çıkardılar. Bu sanatçılar ve şarkıları; Sezen Aksu ‘’Düş Bahçeleri’’, Harun Kolçak ‘’Müzisyen’’dir. Türk Müziği, Onno Tunç gibi bir değeri yıllar önce kaybetmesine rağmen, onun eserleri günümüzde diri bir şekilde duruyor ve çoğu sanatçı onu örnek almaya devam ediyor. Onno Tunç, ardında iki kız çocuğunu bıraktı. Ölümünden sonra her yıl, kendisine duyulan saygıdan dolayı Onno Tunç Beste Yarışması düzenlenmektedir.

Kendisini saygıyla anıyoruz!

 

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir