Nüfus Cüzdanı Randevu İptal Etme, NVİ İşlemleri – BekçiAlımı

Nüfus Cüzdanı Randevu İptal Etme, NVİ İşlemleri

Nüfus Müdürlüğü yeni nüfus cüzdanı almak isteyen vatandaşlar için bir randevu sistemi oluşturmuştur. Bu randevu sistemi doğru bir şekilde işledikçe yoğunluk yaşanmamıştır. Randevu almak için ALO 199 hattı  veya web sitesi üzerinden işlem yapmak şeklinde iki farklı yol vatandaşlara sunulmuştur. Vatandaşlar bu yöntemlerden bir tanesini seçerek bir randevu oluşturabilirler. Randevu oluşturmak için sizin müsaitliğiniz önemli olsa da diğer yandan işlemin yapılacağı kurumun da o saatte başka bir kişiye randevu vermemiş olması gerekir. Beklenmedik bir durumla karşılaşılma ihtimali düşünülerek nüfus cüzdanı randevu iptal etme gibi bir şans da verilmiştir.

Nüfus Cüzdanı Randevu İptal Etme Yolları

Nufüs cüzdanınızı yenilemek için kayıtlı bulunduğunuz Nüfus Müdürlüğü’nden randevu oluşturabilirsiniz. Bu randevuyu internet ya da ALO 199 hattı ile oluşturabileceğinizi daha önce belirtmiştik. Nüfus cüzdanı randevu iptal etme ya da randevuyu değiştirme gibi bir durum için de yine aynı yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunun için ALO 199 hattını kullanmayı seçerseniz yapmanız gereken sizden istenen TC kimlik numarası, baba adı gibi bilgileri sözlü olarak vermek ve daha sonra yapmak istediğiniz işlemle ilgili talebinizi iletmektir. Bu işlemi randevu tarih ve saatiniz gelmeden 48 saat önce gerçekleştirirseniz talebinize olumlu geri dönüş alacaksınız.

Nüfus Cüzdanı Randevu İptal Etme, İnternet

Nüfus Cüzdanı Randevu İptal Etme, NVİ İşlemleri

Nüfus cüzdanı randevu iptal etme işleminizi internet üzerinden yapmak istiyorsanız https://randevu.nvi.gov.tr/appointment/index adresine girmeniz gerekir. Bu ekranda sizden istenen TC kimlik numarası, isim, soy isim ve baba adınızı girmeniz gereklidir. Daha sonra sisteme giriş yaparak randevu aldığınız gibi iptal ya da değişiklik talebinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada unutulmaması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunların ilki randevunun değişiklik ya da iptal durumu için randevu tarihinden en az 2 gün önce bu talebi kuruma iletmeniz gerektiğidir. Ayrıca bir ay içerisinde 2 kez değişiklik ya da iptal işlemi yaparsanız bir daha randevu alabilmek için en az 1 ay beklemeniz gerekir.

Nüfus cüzdanı randevumu iptal etmem veya değiştirmem gerekirse nasıl iletişim kurabilirim?

Bunun için iki farklı yol kullanılabilir. İlk yol ALO 199 hattı üzerinden görevlilere ulaşarak sözlü şekilde gerekli olan bilgileri verdikten sonra işlem yapmaktır. Görevli kişiye durumu bildirdikten sonra iptal ya da değişiklik talebinizi de iletirseniz bu işlem kısa süre içinde gerçekleşir. Bunun yanında siz de internet sitesi üzerinden işlemi yapabilirsiniz.

https://randevu.nvi.gov.tr/appointment/index

Randevu iptal ya da değişiklik işlemi için bir zaman sınır var mı?

Eğer nüfus cüzdanı için bir randevu oluşturduysanız bu randevunun iptali ya da değişikliği için gerekli talebi en az randevu tarihinden 2 gün önce kuruma iletmeniz gerekir. Daha sonra yapılan talepler işleme alınmayacağı için randevu da bir değişiklik de mümkün olmaz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir