Nasıl Özel Harekat PÖH Olunur? – BekçiAlımı

Nasıl Özel Harekat PÖH Olunur?

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Mayıs 2019 tarihinde katıldığı bir programda artık özel harekat PÖH polislerinin alımlarının nasıl yapılacağını netleştirdi. Türkiye’de 25 bin PÖH kadrosunun dolu olduğunu belirten Süleyman SOYLU, özel harekat olmak isteyen gençlere bundan sonra alımların meslek içinden yapılacağını belirtti.

Lise, ön lisans ve lisans mezunu olan kişiler, lise mezunu iseler TYT sınavından sonra PMYO başvurusu yaparak öncelikle polis olmalı, daha sonra meslek içi alım başvurularına başvurarak PÖH olmak için çabalamalılardır. Aynı şekilde lisans ve ön lisans mezunları da, KPSS girip POMEM alımlarına başvurduktan sonra polis olup meslek için PÖH alımlarına başlayarak bu yönde kariyer yapabilirler. İçişleri bakanımız yaptığı açıklama ile 2016 yılında yapıldığı gibi dışarıdan özel harekat polis alım başvurusu bekleyenlerin bu şekilde bir planlama yapmaları gerektiğini belirtti. Dışarıdan alım olursa çok kısıtlı ve az olacağı -muhtemelen sembolik kadın kontenjan verilecek- açıklandı.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

2 Soru Cevaplandı

  1. Süleyman Soylu’nun geçenlerde yeni bir açıklamasını okudum birçok siteden son kez teşkilat dışı bayan pöh alımı yapıcağını söyledi alıma lise mezunları dahilmiş sanırım ama kpss şartı aranıyor yani sorum şu ”Kpss sınavı lise mezunları için 2 yılda bir yapılıyor ve geçen sene yapıldı o yüzden bir sonraki 2020 de olucak o zamanı beklerler mi yoksa geçen sene sınava girenlerden yada önlisanstan mı alım yaparlar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir