Nasıl Katip Olunur? Şartları Nelerdir?

Zabıt katipleri, adliyelerde çalışan ve Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışan devlet memurlarıdır. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu na tabi olarak çalışırlar. Bir çok gencimizin ulaşmak istediği meslekler arasında yer almaktadır. Çalışma yerlerine göre ve görevlerine göre zorlukları bulunmaktadır. Zaman zaman bulunduğu adliyenin yoğunluğuna göre hafta sonu mesaileri yapmak zorunda kalabiliyorlar. Bu yazımızda sizlere zabıt katibi olmak isteyenlerin izleyecekleri yollardan, katiplik sınavı başvuru aşamalarından ve katip olmak için gereken şartlardan bahsetmeye çalışacağız.

Zabıt katipliği sınavlarına yeni başvuru yapacak olan adayların merak ettiğini düşündüğüm bir konuya değineyim. Zabıt katipleri on parmak klavye kullanmak zorunda mıdır?

Hayır arkadaşlar zabıt katipleri, icra katipleri veya ceza infaz kurumu katipleri on parmak klavye yazmak zorunda değillerdir. Fakat katiplik için yapılan klavye uygulama sınavında üç dakika içerisinde en az 90 kelimeyi geçmek ve klavye sınavı sonuçlarında istenen sıralamaya girmek zorundadır.

Zabıt katipliği de infaz koruma memurluğunda olduğu gibi KPSS sınavına girme şartı olan bir memurluktur. Bir çok memurluk KPSS sınavına girme şartı aramaktadır. Bundan dolayı mutlaka Lise, Ön Lisans veya Lisans türünde KPSS sınavına girin ihmal etmeyin. KPSS sınavı çıkan memurluk alımlarından faydalanmanız için faydalı olacaktır.

Zabıt Katibi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

KPSS sınavına girmeniz gerektiğini söylemiştik. Aynı zamanda sınavdan en az 70 puan almanız da gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bilgisayar sertifikanız olması gerekiyor.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda bulunun 40. maddenin gerektirdiği yaş şartlarını taşımanız gerekiyor.

KPSS sınavına girdiğiniz tarihte 35 yaşını bitirmemiş olmak gerekiyor.

657 sayılı Kanunun değişik 48/1-A/5 bendinde sayılan suçların herhangi birinden mahkum olmamalısınız

Buraya kadar vermiş olduğumuz şartları baz almamanızı tavsiye ederiz çünkü şartlar zamanla değişebiliyor. Güncel çıkan ve sizin alımınızı ilgilendiren ilandaki şartları göz önünde bulundurmalısınız. 2018 Katiplik ilanlarını baz alarak sınava başvuru yapabilirsiniz.

Zabıt katipliği başvuruları nereye yapılır?

Zabıt katipliği başvurusu yapmak için ilanda belirtilmiş olan evrakları asılları ve birer fotokopisi ile birlikte bulunduğunuz il veya ilçe adliyelerine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız. İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
Bildir