Muhallebi Dükkânı Açmak – BekçiAlımı

Muhallebi Dükkânı Açmak

Türk mutfağının ünlü tatlılarından biri olan muhallebi, oldukça sevilen bir lezzettir. Özellikle X ve Y kuşakları tarafından da oldukça tercih edilen bir tatlı çeşididir. Doğru bir şekilde yapılan muhallebi işinden kâr elde etmek mümkündür. Aşağıda muhallebi dükkanının kazanç sağlayabilmesi için izlenecek adımlar verilmiştir.

Muhallebi Dükkanından Kâr Elde Edebilmek İçin Uygulanması Gereken Adımlar

Adım 1: Sermaye Belirlenmeli.

Sermaye her iş kuruluş aşamasında gerekli bir unsurdur. Muhallebi dükkânı için gerekenler (masa, sandalye, mutfak gereçleri, kira, eleman maaşı vb.) belirlenmeli ve bunlar için gereken sermaye hesaplaması yapılmalıdır.

Adım 2: Dükkân Seçimi Yapılmalı.

Muhallebi dükkânı iki farklı şekilde açılabilir.

  • Şahsi Muhallebi Dükkânı Seçimi

Bu tarz bir dükkân seçiminde önemli olan ilk şey dükkân sahibinin kararlılığıdır. Yani, dükkânı açacak kişi ya da eleman olarak seçilen kişi muhallebi yapımında yetkin bir kişi olmalıdır.

  • Bayilik Dükkân Seçimi

Eğer dükkân sahipleri muhallebi yapımıyla uğraşmak istemeyip sadece satış işlemleriyle ilgilenmek isterse bayilik açmak da mümkündür. Aşağıda bazı muhallebi dükkanlarının listesi verilmiştir.

  • Cunda Adası Muhallebicilik
  • Zeynel Muhallebicisi

Adım 3: Muhallebi Dükkânı İçin Mekân Seçimi Yapılmalı.

Muhallebi dükkanlarının kurulacağı mekân işlek olmalı. Ayrıca, rakip muhallebici dükkanlarının varlığına da dikkat edilmelidir. Bu dükkanların satış miktarları ve müşteri sayısı oldukça önemli bir unsurdur.

Adım 4: Hızlı Servis, Farklı Lezzet, Uygun Fiyat İlkeleri Benimsenmeli.

Eğer muhallebide farklı lezzet yakalanırsa ve bununla birlikte hızlı servis uygulanırsa müşteri memnuniyeti artar. Ayrıca uygun fiyatlarla muhallebi satışı, müşterinin ayağını dükkâna alıştırır. Çünkü A101, BİM vb. mağazalar uygun fiyatlarda lezzetli muhallebiler ürettiğinden müşteriler pahalı muhallebiler satın almak istemez.

Adım 5: Muhallebi Dükkanında İç Tasarım Yapılmalı.

Muhallebi eski Osmanlı tatlılarından biri olduğu için dükkâna “Klâsik Osmanlı İç Mimari” bezemesi yapılabilir. Bu şekilde tasarlanan muhallebi dükkanları müşterilerin bu dükkanlara uğramasını sağlayabilir.

Adım 6: Muhallebi Dükkânı İçin Tanıtım Yapılmalı.

Eğer bir dükkânın tanıtımı yapılırsa ve açılışa özel indirimli fiyatlar uygulanırsa müşterilerin muhallebileri tatmaları sağlanabilir. Bu yüzden mutlaka bir açılış yapılmalıdır.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir