MSÜ Zührevi ve Deri Hastalıkları Sağlık Şartları

Milli Savunma Üniversitesi’ni tercih edecek olan asker adaylarında belli sağlık şartları ve yeterlilikleri aranmaktadır. Harp okulları ve astsubay meslek yüksekokullarını okuyarak askeri kariyer düşünen gençlerde aranan sağlık yeterlilikleri  MSÜ sağlık şartları ve yeterlilikleri yönetmeliğinde yer almaktadır. Aşağıda MSÜ adaylarında aranan deri ve zührevi hastalıkları ile birlikte sağlamlık gerektiren haller hakkında hükümleri bulabilirsiniz.

MSÜ öğrencisi olmanıza engel olmayan durumlar:

 1. Çeşitli nedenlerle oluşmuş, silahlı hizmete engel olmayan, lokalize ve az sayıda iyi huylu deri tümörleri, pigmente veya depigmente nevusler, hemanjiomlar, keloidler, sikatrisler ve yanık sekelleri (yüz bölgesinde 4 cm2’den, diğer vücut bölgelerinde 10 cm2’den büyük olanlar), tatuajlar (el ve yüz bölgesi hariç yazlık üniforma ile vücudun görünmeyen bölgelerinde 20 cm2’den büyük olanlar).
 2. Hareketlere güçlük vermeyen, tümörlü, pigmentli nörofibromatozis.
 3. Tedavi ile iyileşmiş ve silahlı hizmete engel olmayan deri tüberküloz ve tüberkülidleri.
 4. Silahlı hizmete engel olmayan, tedavi ile iyileşen veya iyileşme dönemleri göstere- bilen kronik ve sınırlı deri hastalıkları ve belirtileri (psöriasisler, skleroderma plakları, lokalize atrofiler, kronik ekzamalar, yaygın olmayan vitiligo plakları, yürüyüşe ve silahlı hizmete engel olmayan çeşitli nedenlerle oluşmuş keratodermiler, sıcak mevsimlerde devam etmeyen iktiyozis, yaygın olmayan diskoid lupus eritematozus ve benzeri deri hastalıkları).
 5. Tedavi ile iyileşmeyen sınırlı alopecia areata plakları.
 6. Askerlik hizmetine engel olmayan fiziksel, kolinerjik ürtikerler, soğuk ürtikeri ve benzeri ürtikerler.
 7. Askerlik hizmetine engel olmayan ve hareketlere güçlük vermeyen genetik geçişli deri hastalıkları.
 8. Sadece deri ve mukoza bulguları ile seyreden aktif veya inaktif Behçet hastalığı.

Aşağıdaki hususlar MSÜ öğrenciliğine engeldir:

 • Remisyonda veya sistemik tutulum göstermeyen deri lenfomaları, vücutta yaygın olarak bulunan ya da yüz ve/veya boyunda estetik görünümü belirgin derecede bozan ve tedaviyle düzelmeyen skatrisler, nevüsler, hemanjiyomlar ve iyi huylu diğer deri tümörleri.
 • Tedavi ile iyileşmeyen, yüzde ve/veya vücutta belirgin derecede şekil bozukluğu yapmış deri tüberküloz ve tüberkülidleri.
 • Hareketlere güçlük vermeyen ancak estetik görünümü belirgin derecede bozan nörofibromatozis.
 • Tedavi ve ameliyatla iyileşmesi imkânsız olan ve askerlik hizmetlerine engel olan kötü huylu deri tümörleri ve sistemik tutulum gösteren deri lenfomaları.
 • Hareketleri güçleştiren veya estetik görünümü ileri derecede bozan ve tedaviyle düzelmesi imkânsız yaygın skatrisler, keloidler, hemanjiyomlar ve pigmente nevüsler.
 • Hareketlere güçlük verecek derecede büyük tümörleri olan nörofibromatozis.
 • Hareketlere güçlük veren veya tedavi ile iyileşmeyen, kronik ve yaygın deri hastalıkları ve sekelleri (yürüyüşü veya el hareketlerini belirgin derecede bozan keratodermiler, pemfigus ve pemfigoidler, iktiyozis, yaygın ve tedaviye dirençli psöriazis ve benzeri deri hastalıkları).
 • Güneş ışınlarından etkilenen aktinodermatozlar, yaygın diskoid lupus eritematozus, deri porfiriası, albinizm, yüzün %50’sinden ve/veya vücudun %30’undan fazlasını kaplayan vitiligo.
 • Alopesi totalis, alopesi üniversalis, saçlı derinin %50’sinden fazlasını tutan ve tedavi ile iyileşmeyen yaygın alopesi areata.
 • Epidermolysis bullosa simpleks.
 • Majör organ tutulumlu Behçet hastalığı (göz, eklem, damar, merkezi sinir sistemi, gastrointestinal sistem ve benzeri).
 • Silahlı hizmete engel olan ve tedavi ile iyileşmeyen, bulaşıcı ve diğer deri hastalıkları (lepra, eritrodermik ve jeneralize püstüler psoriasisler, ileri derecede iktiyozisler, kseroderma pigmentozum, güneş ışınları ile şiddetlenen veya sistemik belirtisi olan porfirialar, yürüyüşü veya el hareketlerini ileri derecede kısıtlayan keratodermiler, şiddetli ve/veya tedaviye dirençli pemfigoid ve pemfiguslar, jeneralize eritrodermiler, derin mikozlar, tedavi ile iyileşmeyen geniş ve çeşitli nedenli deri ülserleri, distrofik tip epidermolizis bülloza ve benzeri deri hastalıkları).
 • Kalıcı organ fonksiyon bozukluğu yapmış Behçet hastalığı (görme kaybı, nörolojik sekel, büyük damar sekeli ve benzeri).
 • İç organlarda, kemiklerde ve eklemlerde ileri derecede tahribat yapmış, tedavisi imkânsız sifiliz sekelleri ve gomlar.
ÖNEMLİ:   2019 MSÜ Taban Puanları Nedir?
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
23 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Eren1907
Eren1907
22 Temmuz 2020 14:34

Merhaba hocam,benim omzumda kas yırtığı var sıkıntı olur mu

brk43
brk43
4 Temmuz 2020 10:38

merhabalar benim göğsümde bir ççok sivilce çıktı ve çukurları kaldı büyük ve küçük bazılar gerçekten baya derin çukur sizce sıkıntı olur mu

Emrkdm
Emrkdm
21 Haziran 2020 16:06

Merhabalar bende seder hastalığı var 4 5 senede bir alevleniyor baya cogaliyor ama ilacla hepsi gidiyor arada tek tük çıkıyor engel mi sizce?

murat
murat
6 Haziran 2020 14:21

hocam alsde kol dirsek fazla dışarıya doğru diye elenmiştim yine elenir miyim

Kerem aka
Kerem aka
5 Haziran 2020 01:30

Merhaba dövme için olan madde de, 20cm2 den büyük olanlar derken, büyük olanlar alınmıyor mu yoksa sorun mu olmuyor? Teşekkürler

Murat
Murat
31 Mayıs 2020 13:33

Hocam spor yüzünden derimde çatlaklar var bu MSÜ girmeme engel olur mu?

Süleyman
Süleyman
9 Mayıs 2020 04:28

Göbek bölgem de 3-4 adet küçük vitiligo izi var 3 yıldır ilerleme olmuyor elenme senebi midir ?

Halilcan
Halilcan
7 Nisan 2020 18:08

Abim merhaba hayırlı kandiller, Abi benim Vücudumda Kışın başladı 3/4 aydır kronik ürtiker var ve bana antihistamik ilaç veriyor S.n doktorum abi verdiği ilaçta ATARAX 25 MG hap var kaşıntı için bunu verdi bana birkaç tane daha hap verdi ve ignede vuruluyorum, abi bu kronik ürtiker 2.secim aşamasında bir sorun cikartirmı her doktora soruyorum ama sizede sormak istedim akıl akıldan üstündür sonuçta, Saygılarımla.🙏🇹🇷

anıl
anıl
16 Şubat 2020 22:43

yüzümde benler var belli şekilde sıkıntı olurmu

Ahmet Arif perçin
Ahmet Arif perçin
2 Şubat 2020 09:29

Benim vicudumda cilt kuruluğu var kollarımda ve ayaklarımda onun dışında yüzümde ellerimin üzerinde herhangi bir sorun yok acaba beni alırlar mı?

Ahmet Arif perçin
Ahmet Arif perçin
3 Şubat 2020 12:14
Cevaplandı:   admin

Teşekkür ederim

Subay Adayı
Subay Adayı
7 Kasım 2019 14:56

Merhabalar , “Güneş ışınlarından etkilenen aktinodermatozlar, yaygın diskoid lupus eritematozus, deri porfiriası, albinizm, yüzün %50’sinden ve/veya vücudun %30’undan fazlasını kaplayan vitiligo.” eğer haksız bir sebepten dolayı elenirsek itirazda çıkması o lasılığı nedir?

Cihazınızda internet yok...