MSÜ Yüz, Cerrahi ve Boyun Şartları-Hastalıkları – BekçiAlımı

MSÜ Yüz, Cerrahi ve Boyun Şartları-Hastalıkları

Milli Savunma Üniversitesi’ni tercih edecek olan asker adaylarında belli sağlık şartları ve yeterlilikleri aranmaktadır. Harp okulları ve astsubay meslek yüksekokullarını okuyarak askeri kariyer düşünen gençlerde aranan sağlık yeterlilikleri  MSÜ sağlık şartları ve yeterlilikleri yönetmeliğinde yer almaktadır. Aşağıda MSÜ adaylarında aranan yüz, ağız, boyun, tükürük bezi, meme kulak şartları ve yeterlilikleri hakkında koşulları okuyabilirsiniz.

MSÜ öğrenciliğine engel olmayan durumlar:

 1. Dudağın ameliyatla düzeltilebilen tek ve iki taraflı yarıkları, anomalileri, hastalıkla- rı, yarık sekelleri, iyi ve kötü huylu tümörleri (bir yıl süre ile remisyonda kalmış), ayrıca hemanjiom tatuaj, keloid, pigmente nevüsler (yüz bölgesinde 4 cm2’den, diğer vücut bölgelerinde 10 cm2’den büyük olanlar), görünümü ve mimik hareketleri bozan skarlar.
 2. Burnun ameliyatla düzeltilebilen doğuştan büyüklükleri, şekil bozuklukları, anomalileri, sonradan olma kusurları ile çeşitli nedenlerle meydana gelmiş burun ucu şekil bozuklukları, kısa kolumella ve yaygın burun kanadı bozuklukları.
 3. Kulak sayvanının ameliyatla düzeltilebilen doğmalık anomalileri, dış kulak yolu yokluğu, sonradan olma kulak sayvanı parsiyel ve total yoklukları, yanık sekelleri, selim tümörleri ve hastalıkları.
 4. Yüzün, yanağın, periorbital kaş ve alın sahasının ameliyatla düzeltilebilen doğmalık anomalileri, skatrisleri, defektleri, hastalıkları, selim tümörleri (4 cm2’den büyük olanlar) ve bir yıl süreyle remisyonda kalmış malign tümörleri.
 5. Boynun ameliyatla düzeltilebilen konjenital anomalileri (kist, fistül, tortikollis, kısa yelken boyun hastalıkları, yanık sekelleri ve selim tümörler).
 6. Tükrük bezlerinin ameliyatla düzeltilebilen hastalıkları ve selim tümörleri.
 7. Yaşlı yüzün, periorbital ve alın sahasının ameliyatla düzeltilebilen kırışıklığı, sarkıklığı ve fazla yağları.
 8. Memenin ameliyatla düzeltilebilen, konjenital ve hastalık sonucu meydana gelen şekil bozuklukları, pitozları, büyüklük ve küçüklükleri, yanık sekelleri ile selim tümörleri.
 9. Karnın ameliyatla düzeltilebilen, aşırı yağlanması, sarkıkları ve yanık sekelleri.
 10. Alt ve üst ekstremitenin deri ve yumuşak dokularının ameliyatla düzeltilebilen konjenital anomalileri, hastalıkları, selim tümörleri, yanık sekelleri, amputasyonları, replantasyonları.
 11. Ağız içi ve mukozaları ile dilin ameliyatla düzeltilebilen, konjenital anomalileri ve hastalıkları ile selim tümörleri ve defektleri.
 12. Vücudun çeşitli nedenlerle meydana gelen, tedaviden fayda gören, fonksiyon ve görü- nüm bozukluğu yapmamış yanık sekelleri ve açık yaraları.

MSÜ öğrenciliğine engel olan durumlar:

 • Tekrarlayan ameliyatlara rağmen kapatılamayan geniş açık yaralar, kullanılan elde baş parmak veya 4 ya da 5 falanksın, kullanılmayan elde ise baş parmak veya 5 ila 8 falanks (8 falanks dahil)’ın başarısız ve fonksiyon kazandırılmamış replantasyonları.
 • Flep aktarımını takiben donör alanda belirgin fonksiyon veya ileri derecede görünüm bozukluğu oluşturmuş değişik flep uygulamaları.
 • Ön koldaki ameliyatla düzeltilmesi tam olmayan, fonksiyon kaybı oluşturan, eski tendon kesileri.
 • Dudağın, damağın, yanakların, dilin ve ağız içinin ameliyatla düzeltilmesi tam ol- mayan, gıda alma, konuşma, çiğneme ve yutma işlemini güçleştiren her türlü anomalileri, postt- ravmatik deformiteleri, hastalıkları, tümörleri, defektleri ve yanık sekelleri.
 • Ameliyatla düzeltilmesi tam olmayan görünümü bozan, gıda alma, konuşma ve çiğne- me ile el ayak fonksiyonlarını güçleştiren her türlü doğumsal anomaliler, posttravmatik deformiteler ve yanık sekelleri.
 • Dudağın, yüzün, dilin ve ağız içinin ameliyatla düzeltilmesi imkânsız, vazife noksanlığı yapmış, görünümü ileri derecede bozan hastalıkları, geniş defektleri ve harabiyetleri.
 • Yüzün, dilin, ağız içinin ve boynun ameliyatla düzeltilmesi imkânsız konjenital anomalileri ve kötü huylu tümörleri.
 • Gıda almayı, çiğneme ve konuşma ile yüz görünümünü ileri derecede bozan yanık sekelleri.
 • Yüzün, boynun ve ağız içinin ameliyatla tedavisi imkânsız spesifik hastalıkları, travmatik defektleri ve skatrisleri.
 • Kullanılan veya kullanılmayan elde başparmağın metakarpı ile başarısız replantasyonu, kullanılan elde toplamı 6 veya daha fazla falanks replantasyonu, kullanılmayan elde 2 parmağın metakarpı ile birlikte veya 9 ve daha fazla falanksın başarısız ve fonksiyon kazandırılamayan replantasyonları.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

10 Soru Cevaplandı

 1. Kolay gelsin burnum tabiri caizse laz burnu büyük ve ucu düşük aynı zamanda sinüzit ve kemik eğriliği var sizce engel olur mu

 2. Merhaba, kullanmadığım elin yüzük parmağında doğuştan metakarp kısalığı var acaba astsubaylık için sorun teşkil eder mi?

 3. Gulkaracagun

  Merhaba benim boynumda da fıtık var acaba buda sorun teşkil eder mi MSÜ icin

 4. Mehmet Erçetin

  Merhaba abicim ben subay olmak istiyorum fakat kaşımda yarık var dikişli yarık fakat dikiş belli olmuyor sıkıntı olur mu?

 5. merhaba bi sorum varda ben yüz felci olmuştum ama geçti bu sorun teşkil edermi

 6. Halluks valgus ameliyatı olsak msü de elenirmiyim

 7. Abi bende 2 tane fazla meme ucu var ama aşırı küçük şekilde MSÜ de sorun çıkarır mı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir