MSÜ Testis Sağlık Şartları

Milli Savunma Üniversitesi’ni tercih edecek olan asker adaylarında belli sağlık şartları ve yeterlilikleri aranmaktadır. Harp okulları ve astsubay meslek yüksekokullarını okuyarak askeri kariyer düşünen gençlerde aranan sağlık yeterlilikleri ı MSÜ sağlık şartları ve yeterlilikleri yönetmeliğinde yer almaktadır. Aşağıda testis ve cinsel organlara yönelik ürogenital organ hastalıkları ve sağlık şartlarını bulabilirsiniz.

MADDE 55

Aşağıdaki durumlar öğrenciliğe engel değildir:

  1. Bir ya da iki testisin iç salgı bozukluğu yapmamış ve kişinin erkeklik niteliklerini bozmamış inmemiş testis, hidrosel, grade III varikosel gibi hastalıkları ile bunların sekel ve ameliyatları (Testiste atrofiye neden olmamış hidrosel, varikosel ve ameliyatları ile inmemiş testis ameliyatları öğrenci olmaya engel teşkil etmez.).
  2. Tek ya da iki taraflı testis ve eklerinin sekonder seks karakterlerini bozmamış ve testiküler hormonal fonksiyon bozukluğu yapmamış, doğumsal ya da edinsel bozuklukları, sekelleri, ameliyatları.

Aşağıdaki durumlar öğrenciliğe engeldir:

  • Tek ya da iki taraflı testis ve eklerinin sekonder seks karakterlerini bozmamış ancak testiküler hormonal fonksiyon bozukluğu yapmış, doğumsal ya da edinsel bozuklukları, ameliyat- ları.
  • Tedavi ve kontrol sonucu tıbbi ve cerrahi tedaviden yararlanmış bir veya iki taraflı epi- didim ve testis tüberkülozu.
  • Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalıkların tedavi ve nekahet halleri.
  • Tıbbi ve cerrahi tedaviden yararlanmadığı saptanan iki taraflı testis ve epididimis tüberkülozu.
  • Tedavi ile düzeltilmesi imkânsız olan veya cerrahi tedavi ile kısmi düzelme sağlanan hermafrodismus.
  • Bileteral testis yokluğu ya da her iki testisin çıkarılması.
  • Kötü huylu testis tümörleri.
  • Bir ya da iki taraflı testis ve eklerinin sekonder seks karakterlerini bozmuş doğumsal ya da edinsel bozuklukları ve ameliyatları.
ÖNEMLİ:   Astsubay Meslek Yüksekokulları Yaş Sınırı ve Hesaplama
0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ergün
Ergün
17 Nisan 2020 19:48

Benim doğuştan sağ testisim yok.Bu bir engel teşkil eder mi?

Ghost
Ghost
Cevaplandı:   Ergün
1 Haziran 2020 22:12

Benimde sol yok

Cihazınızda internet yok...

2
0
Hemen Destek İstex
()
x