MSÜ Ayak Şartları ve Hastalıkları

Milli Savunma Üniversitesi’ne başvurmayı düşünen asker adayı öğrencilerde belli sağlık şartları ve yeterlilikleri aranmaktadır. Aranılan şartların bir bölümünü ayak sağlığı şartları-hastalıkları oluşturmaktadır. Aşağıdaki detaylı olarak ayak sistemi hastalıklar ve şartları konusunda asker adayı öğrenci seçmelerinde dikkat edilen hususları listeledik. Bu hususlar ve daha fazlası MSÜ sağlık şartları ve yeterlilikleri yönetmeliğinde yer almaktadır.

MADDE 67: Bu madde sadece ayaklar için kullanılır.
1. Ayak parmaklarının yürüyüşü bozmayan hafif şekil bozuklukları ile başparmak hariç diğer parmaklardan ikisinin yokluğu ya da toplam 6 falanksın noksanlığı öğrenciliğe engel değildir.

Parmakların normal vaziyette yapışıklığı ile bir ayakta başparmak hariç bir parmağın metetarsıyla birlikte noksanlığı öğrenci olmaya engel teşkil etmez. Başparmakta iki ya da diğer parmaklarda 5 (5 dahil) interfalangial metetarso-falangial eklemlerin sertliği ya da gevşekliği ve Bir ayakta iki parmağa kadar parmak fazlalığı ile Hafif derecede halluks-valgus ya da halluks-varus öğrenci olmaya engel değildir.

Aşağıdaki durumlar MSÜ öğrencisi olmaya engeldir:

1. Başparmağın noksanlığı ya da yok hükmünde olması, başparmağın ikinci parmakla
birlikte sürekli ve ileri derecede şekil bozukluğu, ileri derecede osteokondritli halluks-valgusu, halluks-varusu, rijit durumu, çekiç parmak, çıkık parmak, büzülme, yapışma ve parmak binmesi halleri.
2. Başparmak hariç diğer parmaklardan üçünün noksanlığı ya da ileri derecede şekil bozukluğu [iki ayaktaysa toplam 5 parmağa kadar (5 dahil)].
3. Bir ayakta başparmak hariç diğer parmaklarda toplam 6 metetarso-falangial ya da interfalangial eklemlerin tam ankilozu ya da gevşekliği.
4. Başparmak ile ikinci parmağın metetarso-falangial ya da interfalangial eklemlerinde tam ankiloz.
5. Tedaviye dirençli naviculer (Köhler hastalığı) ya da ikinci metetars başı (Freiberg hastalığı) osteokondiriti veya harabiyet yapan gut sekelleri.
6. Bir ayakta başparmak hariç iki parmağın metetarslarıyla birlikte noksanlığı ya da yok hükmünde olacak derecede harabiyeti.
7. 1. Her iki ayak başparmağının noksanlığı ya da yok hükmünde olması.
8. Bir ayakta başparmağın metetarsı ile birlikte çıkarılması ya da yok hükmünde olacak derecede harabiyeti.
9. Her iki ayakta başparmaklar hariç diğer parmaklardan altı ya da daha fazlasının çıkarılması ya da yok hükmünde olacak derecede harabiyetleri.
10. Bir ayakta başparmak hariç üç parmağın metetarslarıyla birlikte çıkarılması ya da yok hükmünde olacak derecede harabiyetleri.
11. Her iki ayak başparmağının potin giymeye engel, ileri derecede artrit, çıkık, halluksvalgus ya da halluks-varus, kötü yapışıklıklardan ileri gelen şekil bozuklukları.
12. Ayağın yürüme ve ağırlığı taşıma fonksiyonlarını %50’den fazla bozan hastalıkları.

Sözlü mülakatları için çıkmış ve çıkabilecek soruların yer aldığı güzel bir uygulama yaptık. Tüm asker alımları bu uygulamada artık sorun olmaktan çıkıyor. Sözlü mülakatlarda ilk 60 saniye hayatidir. Adayın bilgili, donanımlı ve hazır olması, bu noktadan sonra hayatını nasıl yaşayacağını belirleyen en önemli süreci ifade etmektedir. Eğer sizde askeri alımların sözlü mülakatlarına hazır, donanımlı ve bilgili girmek istiyorsanız bu uygulamayı mutlaka almalısınız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
Bildir