Motor Ehliyeti Yaş Hesaplama – BekçiAlımı

Motor Ehliyeti Yaş Hesaplama

Motor ehliyeti almak birçok gencin hayali. Motor ehliyeti almak için yaş şartını tamamlamak gerekiyor. Birçok motor sürücüsü genç ehliyetsiz araç kullanıyor. Bu da birçok hukuki ve ciddi tehlikeyi beraberinde getiriyor. Bu sebeple motor kullanmak isteyen ve motor kullanmayı seven gençler motor ehliyeti almak zorundadır. Bu ehliyet, onları her türlü hukuki ve yargısal konularda -kurallara ve kanunlara uymak koşuluyla- koruyacaktır. Motor ehliyeti yaş hesaplaması ve ehliyet başvurusu bu nedenle çok önemlidir.

Motor ehliyeti alabilmek için gerekli olan şartlardan en önemlisi, motor ehliyeti  için gerekli olan yaş sınırı sağlamış olmanızdır.Ehliyet sınavlarının son başvuru günü itibariyle yaşınızı motor ehliyeti için doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Motor ehliyeti için sınıflar şöyledir:

  • M: Motor bisiklet – moped 2-3-4 tekerlekli
  • A1: 125 cc kadar motorbisikler 2 ya da 3 tekerlekli
  • A2: 35 KW kadar bisiklet
  • A: 35 KW üzeri bisiklet

Aşağıdaki hesap motorları ile sırasıyla motor ehliyeti yaşını sağlayıp sağlamadığınızı 1 Ocak 2018 tarihine göre hesaplayabilirsiniz.

M  ve A1 motorbisikleti ehliyet yaş sınırı hesaplama:

[YasHesaplama id=8]

A2 motorbisikler ehliyet yaş sınırı:

[YasHesaplama id=9]

A sınıfı moto ehliyeti sınırı:

[YasHesaplama id=10]

A sınıfı motor ehliyeti olan diğer motor bisikletleri de kullanabilir. A2 sınıfı ehliyeti olan ise A1 ve M sınıfı motorbisikletleri de kullanabilir.

Konu hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir