Mobil Ödeme Bozumu Bozdurma-Nakite Çevirme-
mobil ödeme bozdurma 1

Mobil Ödeme Bozumu Bozdurma-Nakite Çevirme-

Türkiye’de faaliyet gösteren Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone mobil operatörleri, müşterilerine mobil ödeme sistemi ve imkanı sunmaktadır. Mobil ödemeler bir kredi sağlama türü olup iki türde abonelerden tahsil edilmektedir: Birincisi harcamayı faturaya yansıtma ikincisi ise tanımlı kredi kartından çekim sistemidir. İnsanlar mobil ödeme haklarını nakite çevirme konusunda çeşitli aracı firmalarla çalışmaktadır. Fakat bu işlem oldukça riskilidir ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mobil ödeme bozumu yapan birçok internet sitesi bulunuyor. Mobil hatlara tanımlı olan kredi miktarı ya da Paycell gibi kredi kartı tanımladığınız sistemdeki bakiyeyi nakite dönüştüren siteler bulunuyor. Bu siteler çeşitli oranda komisyon almakta ve işlem sonrası size mobil bakiyenizi nakit olarak verdiklerini söylemekteler. Bu süreçte ödeme direkt sizin hesabınıza geçmemektedir. Mobil bozdurma sonrası sizin ileteceğiniz IBAN numarasını mobil bozum miktarınız transfer edileceği vaad edilmektedir. Peki sistem böyle mi işliyor?

Şikayet siteleri ve internet mecraları mobil bozum yaptıktan sonra parasını alamayan insanlarla dolu. İnsanlar hatlarındaki TL bakiyeleri ve mobil bakiyelerini nakit paraya dönüştürmek için internet sitelerine giriyor ve hesaplarından bakiyeler çekiliyor. Sonrasında ise nakit ödemeler yapılmıyor ve mağduriyet oluşuyor. Üstelik %50’lere varan komisyonlar var. Yani bakiyeniz resmen eriyor. Bu şekilde riske girmektense nakit avans ve kredi imkanlarını kullanmak daha mantıklıdır.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...