Mobil Bankacılık – BekçiAlımı

Mobil Bankacılık

Teknolojinin ekonomi ve finans sektörü ile buluşmasından sonra birçok işlemin zaman kaybettiren işlemlerinden kurtulduk. Özellikle sıra bekleme ve sistemin arızalanmasından dolayı yaşanan sıkıntılar gündelik yaşamımızı sekteye uğratıyordu. Akıllı telefonların iyiden iyiye hayatımıza girmesi ile mobil bankacılık popülerleşti ve şubeye gitmeden istediğimiz her şeyi yapabiliyoruz. Bankalar, popüler mobil işletim sistemleri Android ve iOS platformlarına göre uygulamalarını üretip piyasaya sürerek müşterilerinin ücretsiz biçimde faydalanmasını sağlıyor. Geçmişteki gibi sadece para göndermek için saatlerce beklemiyoruz ve transferi saniyeler içerisinde hallediyoruz. Sadece bununla da kalmayıp mobil ödeme sayesinde kart bile kullanmadan alışveriş yapıyoruz. Kısacası saymakla bitirilemeyecek bir hizmet var ortada. Bankacılığı pek tercih etmeyen, bankayla işi olmayanlar bile örneğin internetten ticaret ve alışveriş yapmak için mobil ödeme açma ve nakit harcama adına bir hesap açıyor. Sizlere detaylarından bahsedeceğiz ve öğreneceğiniz yollarla hiçbir sorun çekmeyeceksiniz.

Mobil Bankacılık Nedir?

Akıllı cihazlara yüklenen uygulamalar sayesinde istenilen bankacılık işlemlerinin sağlanmasına denmektedir. Özel bankalardan ibaret değildir ve tüm kamu kuruluşları da sektörde hizmet vermektedir. Aynı kuruluşların hesapları arasındaki para transferleri yani havale ücretsizken dijital şubesiz mobil bankacılık hesapları sayesinde farklı bankalar arası ücretsiz EFT (Elektrik Fon Transferi) para gönderilebiliyor. Bunumla yetinmeyip ATM’lerden para çekme talimatı oluşturmak hatta kredi notunuzu hesaplamak bile mümkün. Hal böyle olunca herkesin telefonunda yüklü olan uygulamaların devamında mobil ödeme de gündeme geliyor. Nihayetinde ulaşılan hızın ötesine geçmek adına güvenli ve sorunsuz alışveriş için günümüz şartlarında gerekli.

Mobil Ödeme Nedir?

Cihazların arasındaki alınan veya yapılan ödemelerdir. Böylelikle mobil ödeme nakit para kullanmaktan öteye gidip çek ya da kredi kartı dahi kullanmadan ihtiyacımızı karşılamamızı sağlıyor. Geleneksel kredi kartlarını tercih ettiğiniz zaman tüketici bilgileriniz, POS’un terminallerine kaydoluyor ve bazılarımız bunu istemiyor. İşte çözüm olarak kayıt işleminin gerçekleşmesini istemeyenler mobil ödeme nedir ve işimize yarar mı diyor. Paranız çekilirken telefonunuz, güvenlik simgesi görevi görerek rastgele bir şifre oluşturup sağlıklı alışverişe zemin hazırlar.

Mobil Ödeme Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Mobil ödeme açma talebinde bulunanlardan biriyseniz öncelikle bankanızın uygulamasını indirin. Android işletim sistemini kullanan cihaz sahibiyseniz Google Play Store’a, elinizde iOS tabanlı bir telefon varsa App Store’a girmelisiniz.

Akıllı telefonunuzun ayarlar bölümüne giderek NFC’yi aktif etmelisiniz. Bankanızın belirlediği mobil ödeme nakit açma işlemlerini tamamladıysanız telefonu POS’a yaklaştırarak alışverişi bitirin. Ayrıca birçok kuruluşun uygulamasında açmaya gerek kalmadan herhangi bir tuşa basarak yaklaştırmanız yeterli.

Avantajları;
1. İlk etapta herkesin online ödeme kullanmasını sağlayarak firmaların her türlü profilden müşteri kazanmasını sağlar. Müşteri de güvensiz işlem yapmadığından dolayı içinin rahat olduğunu bilerek alışveriş yapar.
2. Kredi kartı tercih etmeyenlerin en az tercih edenler kadar zamanını tasarruflu kullanmasına imkan tanır.
3. Mobil ödeme açma adımını gerçekleştirenler çeşitli kampanyalardan faydalanır.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Adem Kaya

"Webmaster olarak başladığım web sektörü içerisinde 2014 yılından bu yana içerik üreticiliği yapmaktayım. İlgilendiğim alanlar arasında finans, ekonomi ve teknoloji bulunmaktadır. Bu alanlarda düzenli araştırmalar, okumalar yaparken çeşitli içerikler de hazırlamaktayım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir