Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Şartları – BekçiAlımı

Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Şartları

Askeri öğrenci olabilmeniz için belli şartlarda olmanız gerekiyor. Yeniden düzenlenen yasalara göre askeri öğrenci alma şartlarında değişikliklere gidildi. Milli Savunma Üniversitesine katılmak isteyen öğrenciler ilk önce belirtilen şartlar doğrultusunda ilerlemeleri gerekmektedir. Milli Savunma Üniversitesinin açıklayacağı tarihleri kaçırmamak için öğrenciler her gün internet üzerinden veya televizyon aracılığıyla haberleri takip etmektedir. Bu makalemizde sizlere detaylı olarak Milli Savunma üniversitesinin başvuru tarihleri ve askeri üniversiteye kimlerin başvuracağı konuları sizler için derleyeceğiz.

Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Tarihleri Ne Zaman?

Milli Savunma Üniversitesine başvurmak isteyen kişiler için ÖSYM takviminde sınav tarihi hakkında bilgi verildi. Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 2018 – MSÜ sınavı 9 Ocak tarihinde başladı. 9 Ocakta başlayan başvuru tarihleri 15 Şubat 2018 tarihine kadar sürecektir. MSÜ sınavı 18 Mart 2018 günü Pazar günü tüm il merkezlerinde yapılacaktır. Sınav saati ise 10.15’te başlayacak ve 135 dakika sürecektir. Belirlenmiş olunan kurallara göre sınava girecek olan öğrencilerin sınav yerlerinde olması gerekmektedir.

MSÜ Sınav Puanı Diğer Sınavlarda Kullanılabilir Mi?

MSÜ tarafından yapılan açıklamalara göre Milli Savunma Üniversite sınavına girecek adaylar sadece o yıl girmiş oldukları sınav puanlarını değerlendirebilir. Yani sınav puanını bir sonraki yılda gerçekleşecek olan sınavda geçerli olmayacaktır. MSÜ sınavı ÖSYM tarafından yapılan diğer sınavları kapsamamaktadır. Puan türü sadece MSÜ için geçerlidir.

MSÜ Sınavına Kimler Başvurabilir?

  • Sınava başvuracak kişilerin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmak zorundadır
  • Harp Okullarına bayan ve erkek, Astsubay Meslek Yüksekokullarına (sadece Astsubay Meslek Yüksek Okulu) erkek öğrenci alınacaktır
  • Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak ve (1998 sonrası doğumlu) Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 (yirmi bir) yaşında olmak (1997 ve sonrası doğumlu),
  • Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler için 2018 yılında Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak veya dönemine bakılmaksınız 2016 ve 2017 yılında mezun olmak (Önceki yıllarda mezun olan kişiler başvuramaz)
  • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvuru için ÖSYM Bakanlığı tarafından hazırlanan sınav türü için geçerli olan taban puanı almış olmanızdır.
  • Bu şartları taşıyan kişiler Milli Savunma Üniversitesi sınavına başvurabilirler.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir