Migros Direk Bağlanma – BekçiAlımı

Migros Direk Bağlanma

1954 ve 1974 arasındaki temel ihtiyaç malzemeleri ve tüketim malzemelerinin aşırı pahalı olmasına karşı bir fikir olarak doğan Migros, müşterilerine fark yaratan hizmet deneyimi ile her zaman güvenilir bir adres olmaya gayret etmektedir. Benzersiz hizmet kalitesi ve öncü uygulmaları ile zengin ürün çeşitliliği alışveriş mağazaları arasında Migros’un yerini her zaman koruyabilmesini sağlamıştır. Sunduğu eşsiz deneyim ile birlikte sürdürülebilir büyüme ve kaynak yaratan verimlilik gayesi olan Migros, müşteri hizmetleri konusunda da birçok firmanın önünde yer almaktadır.

Migros Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Türk perakende sektöründe farkınızı ortaya koyabilmek için beklentiyi aşan hizmetleri sınabilmek ve kurumsal yönetim ilkelerine bağlılık önemli bir yer tutmaktadır. Dolayısıyla Migros kendisinden beklendiği gibi kalite, gıda güvenliği ve müşteri memnuniyetini sağlamak için müşteri hizmetlerinin akıcı deneyimine önem verir. Migros müşteri hizmetleri direk bağlanma için yapmanız gereken işlemler aşağıda belirtimektedir.

Yapmanız Gereken İşlemler

Migros müşteri hizmetleri numarası olan 444 10 44’ü arayın.

  • 3 rakamını tuşlayın

Böylece herhangi bir sıra beklemeden, direk olarak müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir