Meslek Lisesi Öğrencisi Polis Olabilir mi?
meslek lisesinden polis olma

Meslek Lisesi Öğrencisi Polis Olabilir mi?

Meslek liseleri ülkemizde oldukça yaygındırlar. Yüz binlerce genç meslek liselerinde okuyor ve buradan mezun oluyor. Meslek lisesini okurken ya da meslek lisesinden mezun olduktan sonra polis olmak isteyen binlerce gencimiz var. Peki meslek lisesi polis olabilir mi? Bu konuda aşağıdaki açıklamada tüm detayları sizlerle paylaşacağız;

Meslek Lisinden Polis Olma

Meslek liseleri polis alımlarında diğer hislerle aynı statüdedir. Yani meslek liseli ile fen lisesi mezunu arasına fark yoktur. Meslek lisesinden polis olmak için hangi süreçte olduğunuz önemli:

Meslek lisesi son sınıf ya da önceki sınıflarda okuyan: Öncelikle son sınıf öğrencilerinden başlayalım. Bu adaylar TYT sınavına girip en az 260 almalılar. TYT girdikleri sene de lise sondan mezun olmalılar. Bu şartlar varsa başvururlar.

Son sınıf olmayan okuyanlar: Son sınıfa gelince TYT girip ya da mezun olduktan sonra TYT sınavına girip PMYO başvurusu yapabilirsiniz.

Meslek lisesi mezunları: Yaş şartını sağladığınız sürece TYT girip aynı yıl PMYO başvurusu yapabilirsiniz. PMYO Yaş sınırı ve hesaplama için TIKLAYIN.

meslek lises polis

Meslek lisesi son sınıf olan, meslek lisesinden mezun olanların yapacağı şu; 2019 TYT hazırlanıp yaz aylarında ilana çıkacak olan 2019 PMYO polis alımına başvurmak. Bu aşamadan sonra 2 yıl okul okuyor ve polis oluyorsunuz. Aklınıza takılan konuları aşağıdan sorabilirsiniz.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
11 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Pöh
Pöh

Sağlık meslek lisesinde polis olunur mu

Anonim
Anonim

Herhangi bir meslek lisesinden tyt ile polis okullarına geçilebilirmi meslek lisesi olmasının farkı olurmu?

Selin
Selin

Kız meslek lisesi çocuk gelişimi bölümü okicam insAllah kız meslek lisesinden polis olunur mu?

Şansı Olmayan Mahluk
Şansı Olmayan Mahluk

Aklımı kemiren bir soru var! Meslek lisesi öğrencileri TYT’de OBP’DEN yani (Orta Okul Başarı Puanı)’ndan muaf mı? Eğer öyleyse aşırı üzülürüm…

İlayda
İlayda

Polis olmak için hangi bölümü okumalıyız yada herhangi bir bölüm okuyupta polis olabilirmiyiz

Memet hizmetçi
Memet hizmetçi

Ben sayide çalışıyorum cıtaklık yapıyorum okula gidiyorum ben lise diplaması alıp polis ola bilirmiyim ava lütfen yardımcı olun

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...