Menemenci Dükkânı Açmak Para Kazandırır Mı? – BekçiAlımı

Menemenci Dükkânı Açmak Para Kazandırır Mı?

Menemen, yaz kış her zaman tüketilen en sevilen yemeklerin başında gelir. Özellikle sabahları sadece menemen yemek için bile dışarda kahvaltı yapan insan sayısı azımsanmayacak derece de fazladır. Sade, kavurmalı, sucuklu, kaşarlı olmak üzere birçok çeşidi olan menemen herkese hitap eden bir yemek çeşididir. Bu kadar seveni olması ve yapımının kolay bir iş olması dolayısıyla, kendi işinin patronu olmak isteyen birçok insan, menemenci açmak için girişimde bulunurlar.

Menemenci Dükkânı Açmak Kârlı Mı?

Menemen, gerçekten sevilen ve fazla talebi bulunan bir yemek çeşididir. Peki, menemen dükkânı açmak kârlı mıdır? Aslında bu sorunun cevabı birçok faktöre bağlıdır. Diğer iş sektörleri gibi ya da diğer açılan işletmeler gibi menemen dükkânı açmanın da belirli getirileri ve aynı zamanda götürüleri vardır. Ve burada önemli olan getirilerin giderlerden daha fazla olmasını sağlamaktır.

Bu sağlandığı takdirde iş kârı azımsanmayacak derecede artacaktır. Öncelikle mekânın doğru konumda olması çok önemlidir. Örneğin; işlek bir cadde üzerinde olması ya da iş yeri, okul, dershane gibi yerlerin karşısında bulunması işletmeye artı gelir olarak dönüş yapacaktır. Doğru planlama da bir diğer önemli kriterdir. Sermayenin belirlenmesi, alınacak personellerin seçilmesi, elektrik, doğalgaz, mutfak araç gereçleri, kiranın hesaplanması, mutfak için gerekli yiyecek ve içeceklerin belirlenmesi doğru planlamadan geçer.

Bu kriterlerin hepsinin belirlenmesi ve ona uygun hareket edilmesi gerekir. Aynı zamanda insanların işletmenin adını marka haline getirmesi de bir diğer artıdır. Bunu yapmak ise lezzet faktöründen geçer. Herkes menemenci açabilir fakat lezzetli menemenci açmak işletmeyi farklı kılan en önemli etken olacaktır. Bunlar yapıldığı taktirde açılan işletmenin başarılı olması ve kâr elde etmesi kaçınılmazdır.

Menemenci Açmanın Maliyeti Ne kadar Olur?

Menemenci açmak diğer iş yerlerini açmak gibi belirli maliyeti bulunan bir iştir. Fakat bu maliyeti belirleyen unsurlar bulunmaktadır. Mekânın tasarımı, bulunduğu konumu,maliyetini belirleyen en önemli etkenlerdir. Bunun yanı sıra işletme sahibinin çalıştıracağı personel sayısı da maliyeti arttıracaktır.

Aynı zamanda dükkânı şehirde açmak farklı ilçe de açmak ise farklı maliyeti sağlayacaktır. Bundan dolayı kesin bir fiyat olmamakla beraber şehirlerde 150-200 bin gibi bir fiyat belirlenirken daha küçük yerlerde 50-60 bin civarı bir tutar sağlamaktadır.

Fakat bir yer açmak isteyen kişilerin mutlaka belirlenen konumu gezmesi ve fiyatları ona göre belirlemesi gerekmektedir. Açılan işletme doğru bir şekilde işletildiği zaman bu verilen maliyeti kısa bir süre içinde karşılaması ve kâr etmesi beklenilmektedir.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir