Lutein Bakımından Zengin Olan Yiyecekler – BekçiAlımı

Lutein Bakımından Zengin Olan Yiyecekler

Lutein, A vitamini ile yakından ilgili olan sarı ve turuncu renkli bir pigmenttir. Bu madde, göz retinasında yoğunlaşmıştır. Bu yüzden göz sağlığı için gerekli ve faydalı bir bileşendir. Aynı zamanda serbest radikallerin vermiş olduğu zararı azaltmak için iyi bir şekilde çalışan antioksidan görevi görür. Peki, lutein bakımından zengin olan yiyecekler hangileri?

Sağlıklı kan damarlarının oluşmasına da katkı sağlayan lutein, genel vücut sağlığı için gerekli bir bileşen. Yeşil yapraklı bazı sebzeler, sarı ve turuncu renkli besinlerin birçoğu yüksek lutein oranına sahiptir. Vücudunuz kendi kendine lutein sentezleyemez, bu yüzden beslenme düzeninizde lutein içeren besinlere de yer vermeniz gerekir.

Lahana

Lahana, sağlıklı gıdalar arasında en popüler olanlardan biridir. Luteinin yanı sıra kalsiyum, C vitamini, beta-karoten, A vitamini, K vitamini ve lif bakımından da zengindir.

Balkabağı

Lutein bakımından zengin olan yiyecekler arasında bulunan balkabağı, yüksek oranda A vitamini içerir. Balkabağı aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağıdır.

Süt Mısır

Potasyum ve lutein içeren süt mısır, yüksek miktarda lif ve B vitamini de barındırır. Besleyicilik ve doyuruculuk özelliği yüksek olduğundan kilo vermek isteyenlere de tavsiye edilen bir yiyecektir.

Ispanak

Ispanak, her yaştan insan için faydalar sunan bir besin. Demir, lutein, potasyum ve lif bakımından yüksek olan bu yeşil yapraklı sebze, çeşitli vitaminler bakımından da yüksektir. Kalorisi düşük olan ıspanak, 10 gramında yalnızca 7 kalori bulundurur.

Pazı

Lutein bakımından zengin olan yiyecekler dendiği zaman pazı da bu listede yer alır. Pişmiş bir fincan pazı, ortalama 35 kaloridir. Lutein dışında pazı, K vitamini, A vitamini ve C vitamini açısından da yüksektir. Ayrıca, iyi bir demir ve kalsiyum kaynağıdır.

Bezelye

Bezelye, çoğu yemeğe uyum sağlayan lezzetli bir sebze. Bunun dışında sağlık açısından da faydalı besin maddeleriyle yüklüdür. Yüksek lutein içeriği dışında bezelyenin, magnezyum, demir, çinko ve B vitamini içerdiğini söyleyebiliriz.

Yumurta Sarısı

Lutein çoğu zaman bitkisel kaynaklardan alınır. Ancak yumurta sarısı da iyi bir lutein kaynağı olarak öne çıkar. Yüksek protein içeriği ile yumurta, sağlık için önemli ve gerekli besinlerden biridir.

 

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir