24 Mayıs Perşembe 2018
Ana Sayfa / Diğer Alımlar / Liseden Sonra POMEM Başvurusu

Liseden Sonra POMEM Başvurusu

Polis Meslek Eğitim Merkezi(POMEM), Polis Akademisi’nin (PA) polis memuru temini için kullandığı eğitim kurumlarıdır. Polis Akademisi, yetişkin, yetkin ve donanımlı polis memurları yetiştirmek için POMEM ve PMYO okullarını kullanmaktadır. Bu kurumlar eğitim kurumlarıdır. Gençler, bu kurumlara başvurarak polis memuru olabiliyorlar. Her devlet kurumunda olduğu gibi bu kurumlara başvuruda da adaylardan belli şartları sağlamaları istenir. Sitemize gelen soruların bir kısmını lise mezunları ve liseden mezun olacakların POMEM okullarına nasıl gidebileceklerini içeren sualler oluşturuyor. Bu makalemizde bu hususu açıklayacağız.

Polis adaylarının POMEM okumak istemelerinin en büyük nedenleri aşağıdadır:

  • Eğitim süresi kısadır; dört-altı ay sürer.
  • Mezun olanlar hemen polis memuru olarak görev başı yaparlar.

Yukarıda saydığımız ana avantajlar, POMEM okullarının çok tercih edilmesinin ana sebepleridir. Önümüzdeki günlerde TYT sınavının yapılması ile birlikte lise son ve lise mezunları POMEM okullarının tercih ve gelecek listelerinin başına koyuyorlar fakat burada önemli bir husus bulunuyor.

  • POMEM’ler ön lisans ve lisans düzeyinden mezun kabul ediyorlar. Başvurabilmek için lisans ya da önlisans mezunu olmalısınız.
  • POMEM başvurusu için lisans ya da önlisans KPSS Puanı aranıyor.

Bu nedenlerle, lise son öğrencileri ve lise mezunları POMEM başvurusu yapamazlar. Bu husus POMEM Giriş Yönetmeliği, Başvuru ve Adaylarda Aranacak Nitelikler madde 5’te aşağıdaki gibi ifade edilmiştir:

“POMEM’lere, lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilirler.”

OKUMALISIN:   İnfaz Koruma Memurluğu Sözlü Mülakat Soruları

Yukarıda belirttiğim sebepler dolayısı ile, lise son öğrencileri ve lise mezunları TYT puanı ile PMYO başvurusu yapabilirler. POMEM başvurusu yapamazlar. Konu hakkında merak ettiklerinizi soru cevap ya da aşağıdaki yorum bölümünden uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Soru: Lise KPSS ya da TYT ile POMEM başvurusu yapılmaz mı?

Hayır yapılamaz.

İlginizi Çekebilir!

Hangi PMYO’da Okuyacağım?

Polis Meslek Yüksekokulu(PMYO) lise düzeyinden polis memuru yetiştiren okullara denmektedir. Polis Akademisi’ne bağlı çalışan PMYO …

6 Soru Cevaplandı

  1. Admin 93 doğumluyum 187 kredim var açıköğretim de. Sence şansım var mi ne zaman öğrenirim acaba nasıl başvuru yapılıyor

  2. Merhaba kpss den kac puan istiyorlar acaba

  3. 92 doğumluyum açık öğretim okuyorum lise 55 kredinin var polislige başvuru yapabilirmiyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir