Liseden Sonra POMEM Başvurusu

Polis Meslek Eğitim Merkezi(POMEM), Polis Akademisi’nin (PA) polis memuru temini için kullandığı eğitim kurumlarıdır. Polis Akademisi, yetişkin, yetkin ve donanımlı polis memurları yetiştirmek için POMEM ve PMYO okullarını kullanmaktadır. Bu kurumlar eğitim kurumlarıdır. Gençler, bu kurumlara başvurarak polis memuru olabiliyorlar. Her devlet kurumunda olduğu gibi bu kurumlara başvuruda da adaylardan belli şartları sağlamaları istenir. Sitemize gelen soruların bir kısmını lise mezunları ve liseden mezun olacakların POMEM okullarına nasıl gidebileceklerini içeren sualler oluşturuyor. Bu makalemizde bu hususu açıklayacağız.

Polis adaylarının POMEM okumak istemelerinin en büyük nedenleri aşağıdadır:

  • Eğitim süresi kısadır; dört-altı ay sürer.
  • Mezun olanlar hemen polis memuru olarak görev başı yaparlar.

Yukarıda saydığımız ana avantajlar, POMEM okullarının çok tercih edilmesinin ana sebepleridir. Önümüzdeki günlerde TYT sınavının yapılması ile birlikte lise son ve lise mezunları POMEM okullarının tercih ve gelecek listelerinin başına koyuyorlar fakat burada önemli bir husus bulunuyor.

  • POMEM’ler ön lisans ve lisans düzeyinden mezun kabul ediyorlar. Başvurabilmek için lisans ya da önlisans mezunu olmalısınız.
  • POMEM başvurusu için lisans ya da önlisans KPSS Puanı aranıyor.
ÖNEMLİ:   Dövme Polisliğe (POMEM-PMYO-PÖH) Engel mi?

Bu nedenlerle, lise son öğrencileri ve lise mezunları POMEM başvurusu yapamazlar. Bu husus POMEM Giriş Yönetmeliği, Başvuru ve Adaylarda Aranacak Nitelikler madde 5’te aşağıdaki gibi ifade edilmiştir:

“POMEM’lere, lisans mezunları veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilirler.”

Yukarıda belirttiğim sebepler dolayısı ile, lise son öğrencileri ve lise mezunları TYT puanı ile PMYO başvurusu yapabilirler. POMEM başvurusu yapamazlar. Konu hakkında merak ettiklerinizi soru cevap ya da aşağıdaki yorum bölümünden uzmanlarımıza sorabilirsiniz.

Soru: Lise KPSS ya da TYT ile POMEM başvurusu yapılmaz mı?

Hayır yapılamaz.

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Kadir
Kadir
15 Mayıs 2018 13:00

Admin 93 doğumluyum 187 kredim var açıköğretim de. Sence şansım var mi ne zaman öğrenirim acaba nasıl başvuru yapılıyor

Volkan
Volkan
15 Mayıs 2018 10:25

Merhaba kpss den kac puan istiyorlar acaba

İlker
İlker
14 Mayıs 2018 13:55

92 doğumluyum açık öğretim okuyorum lise 55 kredinin var polislige başvuru yapabilirmiyim

Cihazınızda internet yok...

6
0
Hemen Destek İstex
()
x