Lise Mezunu Nasıl Polis Olur? Liseden Polislik Okulu

Ülkemizde lise menusu olan ya da liseden mezun olacak olan yüz binlerce kişi var. Bu kişilerin tercih ettikleri mesleklerin başında polislik geliyor. Lise okuyan ya da liseden mezun olanların nasıl polis olabileceği konusunda kaleme aldığımız bu makale ile kolluk kuvveti olma hedefinize yürüyebilirsiniz.

Ülkemizde üç tür polis okulu bulunmaktadır; PMYO, POMEM ve PAEM. POMEM yani polis meslek eğitim merkezleri, önlisans ve lisans mezunlarının alındığı polis yetiştiren kurumlardır. PAEM ise yani polis amirleri eğitim merkezi, sadece lisans mezunlarını kabul eder ve komiser yardımcısı yetiştirir. Lise okuyanların ya da lise mezunlarının polis olmak için seçebilecekleri ya da hedefleyebilecekleri tek kurum PMYO yani polis meslek yüksekokullarıdır.

PMYO’lar TYT ile öğrenci alırlar. Lise son ya da lise mezunları her sene yapılan TYT sınavına girip baraj puanını aşarak PMYO başvurusu yapabilirler. Bu sayede PMYO okuyarak lise mezunu olsanız bile ön lisans eğitimi alarak polis olabilirsiniz. Üstelik POMEM mezunu lisans ve önlisans mezunlarından ufak maaş farkı dışında herhangi bir eksiğiniz olmaz. PMYO öğrenci alımlarında PMYO giriş Yönetmeliği hükümleri geçerlidir. Aşağıda aranılan şartlar 8. maddede lise ve dengi olma koşulunu görebilirsiniz:

Lise son sınıf öğrencileri o sene mezun olmak şartıyla PMYO başvurusu yapabilirler. Alttan ders kalırsa ya da lise uzarsa başvuramazsınız. PMYO yaş şartı ise her sene değişir. Hesaplamak için TIKLAYIN. Konu hakkında merak ettiğiniz herşeyi sorabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 19 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 597 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

19
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Müslüm
Ziyaretçi
Müslüm

Merhaba ben 2018 de liseyi bitirdim yaşım 24 nasıl polis ola bilirim yada ola bilirmiyi

Berat
Ziyaretçi
Berat

Bu sene mezuna kaldım ama sene aldım farzedersek pmyo dan mezunu olan herkes direk polis mi olunuyo yoksa mezun olduktan sonra kpss ile atama mı kazanmak gerekiyor

hilal
Ziyaretçi
hilal

merhaba ben dışarıdan liseyi bitirdim yaş olarak uygunum hesaplama yaptım. ancak ygs kpss gibi sınav sistemi olmadan polislige girilir mi onu merak ediyorum.

Yasemin
Ziyaretçi
Yasemin

Iyi günler, liseyi bitirmem 1 sene kaldı, 6 Mart 1995 doğumluyum. Seneye Polisliğe başvurabilirmiyim? Teşekkürler.

ecem
Ziyaretçi
ecem

24 temmuz 2001 doğumluyum liseden bu sene mezun olucam başvuru yapabiliyor muyum?

Eren
Ziyaretçi
Eren

Ben şuanda lise 2 ama yaşım 21
okuyorum polis yada bekçi olabilirmiyim

Gülcan
Ziyaretçi
Gülcan

Ygs girmedende polis olunurmu

ziyaretçi
Ziyaretçi
ziyaretçi

Merhabalar ben 2014 lise mezunuyum ve 2 Yıllıkta İşletme okudum ama henüz mezun değilim ayrıca Açıktan Anadolu Üniversitesinde Adalet okuyorum polis olabilir miyim