Lise Mezunu Nasıl Polis Olur? Liseden Polislik Okulu

Ülkemizde lise menusu olan ya da liseden mezun olacak olan yüz binlerce kişi var. Bu kişilerin tercih ettikleri mesleklerin başında polislik geliyor. Lise okuyan ya da liseden mezun olanların nasıl polis olabileceği konusunda kaleme aldığımız bu makale ile kolluk kuvveti olma hedefinize yürüyebilirsiniz.

Ülkemizde üç tür polis okulu bulunmaktadır; PMYO, POMEM ve PAEM. POMEM yani polis meslek eğitim merkezleri, önlisans ve lisans mezunlarının alındığı polis yetiştiren kurumlardır. PAEM ise yani polis amirleri eğitim merkezi, sadece lisans mezunlarını kabul eder ve komiser yardımcısı yetiştirir. Lise okuyanların ya da lise mezunlarının polis olmak için seçebilecekleri ya da hedefleyebilecekleri tek kurum PMYO yani polis meslek yüksekokullarıdır.

PMYO’lar TYT ile öğrenci alırlar. Lise son ya da lise mezunları her sene yapılan TYT sınavına girip baraj puanını aşarak PMYO başvurusu yapabilirler. Bu sayede PMYO okuyarak lise mezunu olsanız bile ön lisans eğitimi alarak polis olabilirsiniz. Üstelik POMEM mezunu lisans ve önlisans mezunlarından ufak maaş farkı dışında herhangi bir eksiğiniz olmaz. PMYO öğrenci alımlarında PMYO giriş Yönetmeliği hükümleri geçerlidir. Aşağıda aranılan şartlar 8. maddede lise ve dengi olma koşulunu görebilirsiniz:

Lise son sınıf öğrencileri o sene mezun olmak şartıyla PMYO başvurusu yapabilirler. Alttan ders kalırsa ya da lise uzarsa başvuramazsınız. PMYO yaş şartı ise her sene değişir. Hesaplamak için TIKLAYIN. Konu hakkında merak ettiğiniz herşeyi sorabilirsiniz.

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız. İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 60 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

60
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Admin
Ziyaretçi
Admin

Polislik için en önemli olan ve en zor olan Sözlü mülakat

Melike
Ziyaretçi
Melike

pmyo için kaç net yapmamız gerekiyor?

Admin
Ziyaretçi
Admin

TYT’den 260 ve üstü yapman gerekiyor

Melike
Ziyaretçi
Melike

pmyo için kaç net yapmamız gerekiyor acaba?

Eeay
Ziyaretçi
Eeay

PMYO ile çevik kuvvet polisi olabilirmiyim

Eren aras
Ziyaretçi
Eren aras

Slm lise sondayım polisliğe yada msü ye başvurmak istiyorum lisede bir sene kaldım şuan başvurabiliyormuyum

EVREN AKTAN
Ziyaretçi
EVREN AKTAN

Ben şuan 10. Sınıf öğrencisiyim 12.sınıf olduğumda tyt ye giçip baraj puan’ı aldıktan sonramı payı ya basvuracam

Sayişte
Ziyaretçi
Sayişte

Bildiğim kadarıyla 6 ilde pmyo var tyt den 250 yi geçip mulakatlar için 6 ilde olan pmyo mulakatina girme şansımız varmı vede kazanma.sansimiz artarmi?

Samed
Ziyaretçi
Samed

Pmyo puanı kaç

Hazal
Ziyaretçi
Hazal

Lise bittikten sonra paem nasıl olunur şartlar nelerdir?

Hazal
Ziyaretçi
Hazal

Liseyi bitirdikten sonra paem nasıl olunur?

İdris
Ziyaretçi
İdris

Merhaba iyi günler allahın selamı ve selameti üstümüze olsun öncelikle 22 yaşındayım açıktan liseyi bitirdim ve ünüversite sınavına hazırlanıyorum ocak ayında 23 olcam baraj puanı hakkında bilgi alabilirmiyim bide pmyo için için yaşım sıkıntı olurmu bu konu hakkında bilgi alabilirmiyim

önder
Ziyaretçi
önder

12. Sınıf ögrencisiyim nsil polis olurum.

önder
Ziyaretçi
önder

12. Sınıf ögrencisiyim nasil polis olabilirim

Aynur
Ziyaretçi
Aynur

İyi günler ben lise mezunuyum aynı zamanda iki üniversite öğrencisiyim şuanda ama ben polis olmak istiyorum nasıl olabilirim

orkun
Ziyaretçi
orkun

TYT sınavından kaç puan almamız gerekiyor barajı geçsek yeterlimi