Kuru Soğanın Faydaları – BekçiAlımı

Kuru Soğanın Faydaları

Kuru soğan gözlerinizi yaşartsa da uzun vadede sağlığınız açısından pek çok fayda sunar. Yemeklerin vazgeçilmez öğelerinden biri olan soğan, Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Pek çok yemek çeşidimiz illa ki soğan ile yapılır. Peki, kuru soğanın faydaları neler?

Soğan Türleri Neler?

Soğan o kadar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ki, mutfaklarımızın temel malzemesi haline gelmiştir. Soğanın çok çeşitli türleri vardır. Bunlar:

  • Sarı soğan: Ağır kahverengi dış kısma sahiptir ve iç alanı beyazdır. Güçlü ve kükürt benzeri bir aroması bulunur.
  • Tatlı soğan: Biraz daha iri bir gövdesi vardır ve iç kısmı daha opak renktedir. Tadı diğerlerine göre biraz daha tatlımsıdır.
  • Beyaz soğan: Kabukları daha ince ve beyazdır. Yumuşak formuna ek olarak tatlıdır.
  • Kırmızı soğan: Çiğ yenebilecek kadar yumuşak ve tatlıdır. Dış derisi kırmızıdır.
  • Arpacık soğan: Daha küçük bir boyutu vardır ve dış kabuğu açık kahverengidir.

Kuru Soğanın Faydaları

Soğanda bulunan iki fitokimyasal bileşik olan allyum ve allil disülfidin, çeşitli kanser türlerine yakalanma riskini azaltır. Bununla birlikte soğan, kan şekerini düzenler, iltihapları azaltır. Kuru soğanın enfeksiyonları iyileştirdiği de kanıtlanmıştır. Kuru soğanın yararları hakkında tüm bilgiler şu şekilde:

Kanserle Mücadele Eder

Guelph Üniversitesi araştırmalarına göre, kuru soğan tüketimi meme ve kolon kanserine karşı yüksek oranda fayda sağlar. Düzenli olarak soğan tüketen kişilerin kansere karşı korunduğu da açıklanmıştır.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Kuru soğanın faydaları arasında kalp sağlığına iyi gelmesi de yer alır. Yapısında bulunan önemli besin maddeleri, kalp krizi yaşama riskini düşürür. Kuru soğandaki antioksidanlar, kalp hastalıklarıyla en iyi şekilde savaşır.

Kan Şekerini Düzenler

Yapılan bir çalışma, soğanın kan şekeri üzerinde de etkili olduğunu göstermiştir. Kan şekeri seviyesini kontrol altında tuttuğu için özellikle diyabet hastalarına soğan tüketimi tavsiye edilir.

Sindirimi İyileştirir

İnsülin isimli lifleri yapısında bulunduran kuru soğan, sindirim sağlığını da destekler. Bağırsaktaki faydalı ve zararlı bakteri dengesini sağlar. Mideyi yatıştırır.

Kemik Sağlığını Korur

Kemikleri güçlendirmesi de kuru soğanın faydaları arasındadır. Kemik erimesine karşı koruma sağladığı için kuru soğan tüketimi başta kadınlar olmak üzere her yaştan birey için tavsiye edilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuru soğan, bağışıklık fonksiyonunu uyaran selenyum bakımından oldukça zengindir. Bu mineral ayrıca aşırı bağışıklık tepkisini de önler. Soğan, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları hafifletebilir.

 

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir