Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Temizlenir? – BekçiAlımı

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Nasıl Temizlenir?

Geçmişe dair ödenmemiş veya ödemesi geciktirilmiş kredi borcu ya da kredi kartı borcu başta olmak üzere bütün vergilendirilmiş borçlar ileriki zaman dilimi içerisinde bankacılık ve kredi başvurusu ile ilgili bütün iş ve işlemlerinde tüketicilerin karşısına çıkabiliyor. Bunun en önemli sebebi ise kredi sicilinin bozulmuş olmasından kaynaklanmaktadır.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Eğer ki bir tüketici, borcunu 90 gün süresince ödememişse ve yasal takip sürecine girmişse artık kara listeye girmiş demektir ve bu listeden çıkmak için çok uzun bir sürenin geçmesi gerekecektir. Kredi kayıt bürosu Yani kısacası KKB tarafından tutulmakta olan sicil kaydının silinmesi için borcun ödendikten sonra 5 sene geçmesi gerekir. Bu 5 sene gibi uzun süre içerisinde yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları sicil bozuk olduğu için kesinlikle bankalar tarafından kabul edilmeyecektir.

Sicil temizlendikten sonraki aşamada yani 5 senenin geçmesinden sonra tüketiciler diledikleri tutarda kredi çekebilir veya kredi kartı alabilmek amacıyla kredi notunu yükseltebilir. Kredi notunu yükseltmek amacıyla düzenli bir şekilde kredi ve kredi kartı borçlarının ödemesi başta olmak üzere vergilendirilmiş borçların da aynı zamanda ödenmesi gerekir.

Kredi Sicili Temizleme

Tüketicinin kredi sicilinin bozulmasından önce var olan borçlarından kurtularak sicilin temiz tutması mümkündür. Bunun için bankaların tüketiciye sunmuş olduğu borç yapılandırma ile kredi borcu transferi gibi refinansman hizmetlerinden faydalanmak mümkündür.

Kredi Notunun Kredi Sicilinden Farkı Nedir?

Finansal durumlara bağlı bir şekilde değişiklik gösterebilen kredi notu, krediyi ya da kredi kartı borcunun ödenmemesi şeklinde düşmeye devam edecektir.

Kredi ve kredi kartı borçlarının başarılı bir şekilde ödenmesinin sonucunda kredi notu elbetteki yükselecektir. Kredi ve kredi kartı borcunun 90 gün süresince ödenmemesi halinde ise kredi sicil bozulacaktır. Bu durum, doğrudan kredi notunu düşürecektir. Böyle bir tablonun ortaya çıkması neticesinde tüketiciyi 5 sene içerisinde herhangi bir finansal kuruluş ve ya da bankadan kredi çekme ya da kredi kartı talebinde bulunması karşılığında alacağı cevap kesinlikle Red olacaktır. Çünkü aradan 5 sene zamanın geçmesi gerekecektir.

Kredi Sicili Nasıl Oluşur?

Kredi sicilini meydana getiren çeşitli faktörler vardır. Bu faktörler belli bir oranda etki ederek sicilin meydana gelmesini sağlar. Kredi sicili oluşturan etmenler ise genel itibariyle kredi ve kredi kartı ile ilgili ödeme düzenli başta olmak üzere mevcut, yani var olan kredi ve kredi kartı borçları ile yeni alınan kredi ve kredi kartı kullanma sıklığı yani taksitlerin düzenli bir şekilde ödenip ödenmediği ile ilgili tablo ve diğer unsurlar olarak meydana gelmektedir. Bütün bu kalemlerin düzenli bir şekilde yerine getirilmesi aşamasından sonra aslında kredi notu ya da kredi sicili düzelecektir. Fakat bu tip faktörlerden herhangi birinin geciktirilmesi durumunda ise sicil bozulacaktır.

Yazar: Sevgi KILIÇ

Mardin'de 1994 yılında doğdum. Üniversite hariç eğitimimi orada tamamladım. Üniversiteyi Aksaray Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okudum. 2018 yılında evlendim ve 2019 yılında Alya adında dünyalar tatlısı kızım dünyaya gözlerini açtı. Artık hayata başka bir pencereden bakıyorum, hayatım çok değişti, daha mutlu, daha huzurlu bir insan oldum. Artık kızım için yaşıyor, onun için nefes alıyorum, yazdığım yazılarla mutlu oluyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir