Kredi Kartı İle Banka Kartı Arasındaki Fark – BekçiAlımı

Kredi Kartı İle Banka Kartı Arasındaki Fark

Kartlar bankaların hayatımıza yerleştirdiği en önemli enstrümanların başında geliyor. Finan sistemi bankalar üzerinden, bankalar ise kartlar üzerinden sistemlerini işletmektedir. İnsanlar günlük ödeme ve para işlerini banka kartları üzerinden sürdürmektedir. İnternet ortamındaki alışverişler bile bankalar tarafından sağlanan kartlar aracılığı ile sürdürülmektedir. Bankaların müşterilerine sunduğu kartlar ise çeşitlidir.

Kart Türleri

Bankalar müşterilerine üç tür kart sunmaktadır. Bu kartlar özelliklerine ve sağladıkları finansal araçlara göre sınıflandırılırlar:

 1. Banka kartı
 2. Kredi kartı
 3. Sanal kart

Bu üç kartta sahip oldukları özellik, sundukları imkan ve sağladıkları faydalara göre farklı amaçlarla kullanılmaktadırlar.

Banka Kartı

Banka kartları, bankaların müşterilerine banka nezdinde açtıkları hesaplar için sundukları kart türüdür. Bankadaki hesaplarla ilişkilidir. Yani direkt nakti varlıklarınıza bağlıdır. Bu kartlar ile yaptığınız işlemler direk nakit hesabınıza yansır. Yani banka kartı ile alışveriş yapabilmeniz için hesabınızda para bulunmalıdır. Hesabınızdaki para kadar alışveriş yapabilirsiniz. Banka kartlarının özellikleri şunlardır:

 • Fiziki alışveriş yapılır.
 • ATM işlemleri yapılır.
 • İnternet alışverişi yapılır.
 • Eksi bakiyeye kadar işlem yapılabilir.

Kredi Kartı

Kredi kartları, bankaların müşterilerine tanımladığı bir kredi enstrümanıdır. Ön kredi tanımlanan müşteriler bu kredilerini kredi kartı aracılığı ile alışveriş için kullanabilirler. Alışveriş sonrası ayın sabit bir zamanında hesap kesimi yapılan müşteri, hesap kesimi sonrası 10 gün içinde bu borcu ödemelidir. Kredi kartları sayesinde insanlar alışverişlerinin ödemesini 40 güne kadar erteleyebilirler. Üstelik bu süreçte müşteriye herhangi bir gecikme bedeli yansıtılmaz. Kredi kartlarının özellikleri şunlardır:

 • Fiziki alışveriş yapılır.
 • ATM işlemleri yapılır
 • İnternet alışverişleri yapılır.
 • Eksi bakiye olayı yoktur. Kredi kartı limiti miktarınca işlem yapılır.
 • Alışverişler peşin fiyatına taksite bölünebilir.
 • Alışveriş bedelleri hesap kesiminden 10 gün sonraya kadar ötelenebilir.
 • Zamanında yapılmayan ödemeler ya da ek taksitler ücrete tabidir.

Kredi kartı faiz ve cezası

Kredi kartında yaptığınız işlemlere dikkat etmelisiniz. Eğer ek hizmet alırsanız faiz ya da ceza ödersiniz. Kartınız taksit özelliğine sahip değilse ya da ek taksit alırsanız faiz ya da ek ücret ödemeniz gerekebilir. Hesap kesimi sonrası oluşan son ödeme tarihinde kartınızın borcunu kapatmazsanız yine ücret ve faiz ödersiniz.

Sanal Kart

Sanal kartlar kredi kartlarına bağlı oluşturulan dijital ürünlerdir. Kartların üzerindeki kart no, son kullanma tarihi ve arka taraftaki 3 haneli cvc kodunun sistem tarafından oluşturulması ile üretilirler. Kart bilgilerinin çalışmasına yönelik sorun için önlem araçlı üretilen bir enstrümandır. Sanal kart ile internet alışverişinizi yapıp sonra sanal kartı silebilir böylece kart kopyalanma ve çalışma riskini sıfırlayabilirsiniz. Sanal kartlarının özellikleri şunlardır:

 1. İnternet alışverişi yapılır.
 2. Limiti kullanıcı belirler ve ana kart ile sınırlıdır.
 3. Silinip yeniden sıfırı hemen oluşturulabilir.

Tüm kartlar hakkında aklınıza takılan herseyini bize destek panomuzdan hızlıca sorabilirsiniz.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir