Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler – BekçiAlımı

Kredi Başvurusunda İstenen Belgeler

Vatandaşlar son dönemlerde kredilere yoğun talep gösteriyor. Halihazırda yaşanan kur dengesizlikleri karşısında Türk Lirası değer kaybedince nakit para ihtiyacı hiç olmadığı kadar söz konusu. Hal böyle olunca kredi başvurusu yapmak pek çok kişinin aklına geliyor. Nihayetinde böylesine çok sayıda talep olunca bankalar da kredi almak isteyenler içinden seçici davranarak en uygun olanlara olumlu yanıt veriyor. Çeşitli uygunlukları sağlayamayanlar veya belirtilen evrakları sunamayanlar olumsuz yanıt alanların başında gelmekte. Tam olarak kredi başvurusunda istenen belgeler nelerdir diyerek hareket edip tek tek incelerseniz eksiksiz bir başvuru gerçekleştirirsiniz. Devamında sağlıklı bir finans geçmişine de sahipseniz aradığınız paraya ulaşmamanız için hiçbir sebep yok.

Kredi Başvurusunda Hangi Belgeler İsteniyor?

Çalıştığınız işe ve yaptığınız mesleğe göre bankaların istediği belgeler değişmektedir. Aynı zamanda istediği kredi türüne göre de farklı ek evraklar şart koşulmakta. Elde ettiğiniz maaşı ve tüm kazançları, resmi geçerliliği olan ve kayıt altına alınan haliyle sunmalısınız.

  1. Özel Sektör Çalışanı

Öncelikle sunmanız gereken şey maaş bordrosudur. Sonrasında nüfus cüzdanı, SGK dökümü, ikametgah, işyeri imza sirküsü, varsa ek gelir belgesi hazırlanarak başvuru sırasında kredi alırken bankaya verilecek belgeler arasında yer almalıdır.

  1. Kamu Çalışanı

Belirli sürelerde çalışmış kamu çalışanları genellikle kredilerde şanslı olanlardır. Elbette kredi başvurusu yaparken bankaların istediği belgeler bu kişiler için de mevcut. Nüfus cüzdanı, maaş bordrosu, ikametgah, ek gelir belgesi.

  1. Emekli

Özellikle emekli aylığının alındığı banka, kişilere kredi verme konusunda daha çok imkan tanımaktadır. Emekliler; aylık emekli dökümü, nüfus cüzdanı, ikametgah, varsa ek gelir belgesi göstererek başvuruda bulunabilir.

  1. Vergi Levhalı

Bu kesimdekiler nüfus cüzdanı, güncel vergi levhası, imza sirküsü, oda kayıt belgesi, bilanço ve gelir tablosu, varsa ek gelir belgesi ile beraber kredi talebi gerçekleştirebilir.

Ayrıca tüm kredi başvurusu yapacak kişiler için belirtmemiz gereken bir nokta bulunmaktadır. Konut kredisi alacaklar konut tapu fotokopisini de çıkartmalılar. Yine taşıt kredisi için hareket edenler ise taşıt ruhsatı veya faturasını da diğerlerinin yanına eklemeliler. Başvurulan banka ile kişi arasındaki geçmişe dair çalışma durumu istenen belgeler hususunda farklılık gösterebilir. Bankalar çeşitli kampanyalar yaparak müşteri potansiyelini arttırmaya çalışırken bu kampanyalar içinde bazı belgeler istenmeyebilir ya da ek belgeler talep edilebilir.

  1. Çiftçi

Kredilerinde sorun yaşayanların arasında çiftçiler de bulunuyor. Çünkü kazanılan paranın resmi şekilde belgelendirilememesi bankaların kredi vermesinin önüne geçiyor. Çiftçiler gelir belgesi şeklinde işlem görebilmesi amacıyla güncel vergi levhası, bilanço – gelir tablosu, ticaret sicil gazetesi – oda kayıt belgesi hazırlayarak bankaya ulaşmalıdır.

Kredi Başvurusunda Aranan Şartlar

Çeşitli ödemesi olanlar, konut veya taşıt edinme amacındakiler genellikle kredi alma başvurusunda bulunurken yukarıda ifade ettiğimiz belgeleri tamamlamalılar. Bunun yanında evrakları tamamlasanız bile bazı uygunlukları sağlamalısınız. Aksi taktirde eksiksiz evraklara rağmen talebiniz negatif karşılık bulur.

  1. İlk etapta 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekiyor. Ayrıca birçok bankanın kredi kullanma yaş alt sınırı 20’dir.
  2. Kredi ürünlerini disiplinli kullanmış ve düzgün bir finans – ekonomik geçmişe sahip olmalısınız. Geçmişte aldığınız kredilerin ödemesinde sıkıntı çekmişseniz veya kredi kartı borçlarınızı zamanınızda ödemiyorsanız şansınız oldukça azdır.
  3. İpotek gösterilecek bir durum varsa eşin rızası yazılı şekilde alınıp bankaya verilmeli.
  4. Belirlenen vadelerin dışında talepte bulunamazsınız. Örneğin ihtiyaç kredisi için en fazla 36 ay, taşıt kredisi için en fazla 48 ay vade sunulur.
  5. Kredi başvurusunda istenen belgeler içerisindeki gelirin resmi geçerliliği olan evrakla beyan edilmesi şarttır.

Yazar: Adem Kaya

"Webmaster olarak başladığım web sektörü içerisinde 2014 yılından bu yana içerik üreticiliği yapmaktayım. İlgilendiğim alanlar arasında finans, ekonomi ve teknoloji bulunmaktadır. Bu alanlarda düzenli araştırmalar, okumalar yaparken çeşitli içerikler de hazırlamaktayım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir