Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı? – BekçiAlımı

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Finans piyasalarının en hareketli yıllarını yaşarken anlık sıcak paraya hiç olmadığı kadar ihtiyaç duyuluyor. Özellikle düzenli ödeme yapanlar, işyerinin giderlerini sağlaması gerekenler, konut veya taşıt almak isteyenler önemli meblağlarda nakit aramakta. En hızlı ve sağlıklı şekilde paraya ulaşmanın yolu da bankalardan kredi almak. Eğer yeterli şartları taşıyorsanız sizin için işlemler ivedilikle yürür ve talep ettiğiniz paraya kavuşabilirsiniz. Elbette en dikkat edilen detay ise kredi notu. Çünkü ekonomik geçmişinize göre hesaplanıp verilen not sayesinde finans kuruluşları size güvenip güvenmeyeceğini anlar. Bu sebeple devamlı kredi almak için kredi notu kaç olmalı tarzında sorular duyarsınız. Siz de kredi derecelendirme notunuzu öğrendikten sonra risk aralıklarına göre hangi kategoride olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Tüm kredili ürün kullanımlarınızın ödemeleri değerlendirilerek hazırlanan puanlama sistemindeki size verilen puana kredi notu denmektedir. 9 adet bankanın ortak hareket ederek kurduğu Kredi Kayıt Bürosu‘nun hizmet platformundan son kişilere satış yapılır. Bu platformun diğer adı bildiğiniz üzere Findeks’tir. Kredi notu kaç olmalıveya neye göre belirlenir derseniz, tüm bankalar Kredi Kayıt Bürosu’na kişilerin verilerini gönderir. Bu veriler neticesinde size 1 ile 1900 arasında bir not verilir. Aynı zamanda belirtmek isteriz ki kredi almak gibi bir işlemde bulunmayanların, kredi kartı kullanmayanların notu genelde ya sıfırdır yada hiç oluşmamıştır.

Kredi Almak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

İfade ettiğimiz üzere bugüne dek bankalarda yaptığınız tüm işlemler, özellikle de kredili ürün işlemleri hesaplanarak bir puan alırsınız. O yüzden geçmişteki disiplinli veya disiplinsiz kullanımlarınız neticesinde kredi almak için kredi notubelirlenir. Nota göre de bir risk grubu oluşur ve kredi kullandırma ihtimali ortaya çıkar. Şimdi de kredi notuna göre bankaların kredi verme ihtimali nedir ona bakalım.

 1. 1 – 699 Not Aralığı
  En riskli grupta yer alan ve kredi alma ihtimali en düşük kesimdir.
 2. 700 – 1099 Not Aralığı
  Orta risk grubunda bulunan, kredi alabilme konusunda düşük ihtimalleri vardır.
 3. 1100 – 1499 Not Aralığı
  Az riskli şekilde değerlendirilen bu grup, gelire bağlı olarak şansı artar veya azalır.
 4. 1500 – 1699 Not Aralığı
  İyi sayılan risk grubundaki kişilerdir ve yüksek ihtimalle talepleri olumlu karşılanır.
 5. 1700 – 1900 Not Aralığı
  Çok iyi grupta sayılan profildekiler ise çok yüksek oranda kredi kullanma şansına sahiptirler.

Nihayetinde notlara göre değerlendirme yapılırsa 1500 ve üzeri kredi notu olanlar kredi alma ihtimali konusunda önde gelmektedir. Prosedür gereği sunulması istenen belgeleri getirdikleri taktirde fazla beklemeden bankadan cevap alırlar. Ayrıca maaşlarını aldıkları bankaya başvuru yaptılar ise evrak ve prosedür işlemlerinde minimum zaman kaybedeceklerdir.

Düşük Kredi Notu Olanlar Nasıl Kredi Alır?

Şahsınıza verilen kredi notu düşük ve tüm başvurularınız olumsuz sonuçlandıysa denemediğiniz diğer bazı bankalar size kolaylık sağlayabilir. Yine genel anlamda başvuruların öncesinde notunuzu yükseltmeye çalışmak da işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin düşük limitli bir kredi kartı alıp düzenli kullanarak zaman içerisinde notunuzu yükseltebilirsiniz. Ardından düşük kredi notu olanlar nasıl kredi alır sorusuna bankalar özelinde cevap verelim.

En Kolay Kredi Veren Bankalar

Müşteri portföyünü genişletmek ve tanınırlığını arttırmak adına bazı finans kuruluşları çeşitli kampanyalar yapar. Kampanyalarında kolaylık tanıyarak kısa sürede müşteri sayısını arttırır. Özellikle kredi notu düşük olanlara kolay kredi veren bankalar bahsettiğimiz yöntemi kullanmakta. Ciddi sayıda bir insan topluluğunu barındıran bu kesime yönelik imkan tanıyorlar.

 1. N Kolay Kredi (Aktif Bank)
  2. CEPTETEB
  3. Enpara.com
  4. ING Bank

Listelediğimiz bankaların hiçbirisi sizden evrak veya kefil talep etmezler. Tüm işlem süreçlerini online olarak tamamlarlar. Bu sayede insanlara kolay kredi veren kuruluşlar arasında bulunurlar. Pek tabii ki diğer bankalara gibi kendileri de çeşitli değerlendirme aşamalarından geçerek nihai kararlarını vermektedir. Böylece kredi notunuzu yükseltmeye yönelik adımları buradaki kredi başvuruları öncesinde de yapmanız gerekiyor. Sunabileceğiniz finans geçmişi sağlam bir kefil yine işinizi kolaylaştıracak hareketlerden birisi olacaktır.

Bankalar kredi notunun haricinde tüm borçlarınızın miktarına, aylık gelir durumunuzun talep ettiğiniz nakit tutar oranına da bakar. Dolayısıyla başvuru sırasında mantık çerçevesinde adım atmalısınız. Hangi kuruma hizmet ettiğiniz yine dikkat edilen hususlardan birisidir. Örneğin kamu çalışanları genellikle daha şanslıdır.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Adem Kaya

"Webmaster olarak başladığım web sektörü içerisinde 2014 yılından bu yana içerik üreticiliği yapmaktayım. İlgilendiğim alanlar arasında finans, ekonomi ve teknoloji bulunmaktadır. Bu alanlarda düzenli araştırmalar, okumalar yaparken çeşitli içerikler de hazırlamaktayım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir