Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar – BekçiAlımı

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Son zamanlarda ekonomik durgunluğun yaşandığı Türkiye’de nakit para sıkıntısı çeken çokça kişi ve kurum var. Dolayısıyla direkt bankalar akla geliyor ve elde edilecek kredilerle anlık sıkıntıların önüne geçilmek isteniyor. Nakit akışını kredi alma şeklinde çözmeyi hedefleyen kişiler eğer kara liste içerisinde yer alıyorsa işleri zora giriyor. Çünkü bazen bankalar kara listedekilere kredi vermiyor. Bunun gerekçesini ise amiyane tabirle finans sicilinin bozukluğu olarak gösteriyor. Kur dengesizliklerinin söz konusu olduğu bu dönemlerde taleplerin artması üzerine kara listedekilere kredi veren bankalar daha da fazla talep görüyor. Çünkü kredi alma şartları genel esasların ötesinde bir zorlukta.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Borcunu ödemeyip kara listeye giren ve yasal takip sürecinden geçen kişilere kredi veren bankalar şunlar:

 1. Garanti BBVA
  2. QNB Finansbank
  3. İş Bankası
  4. Denizbank
  5. ING
  6. Ziraat Bankası
  7. Halkbank
  8. Vakıfbank

İnsanların kendi aralarında kara liste şeklinde ifade etmektedir. Tam olarak nedir diye sorarsanız bankaya olan borcunu ödemeyen müşterilere uygulanan yasal takip sürecinde kişinin kredi sicili bozulur. Böylece genel sabıkaya benzer biçimde finans piyasasındaki kurumların gözünde kötü sabıkaya sahip olursunuz ve güven vermezsiniz. Kredi almak istediğinizde de dikkat edilmesi gerekenleri bilmiyorsanız işiniz şansa kalır ve muhtemelen alamazsınız. Genel fotoğrafta çok uzun bir süreç olduğu için kişilerin direkt başvuruda bulunmaları olumsuz şekilde sonuçlanmakta. Halihazırda borcu olmayanlar dahi kredi almakta zorlanırken banka takibindekiler dikkatli hareket ederek ekonomik sabıkalarını düzeltme yoluna gitmelidir ve kredi verildiğinde geri ödeyebilir denebilmelidir.

Kara Listedekiler Nasıl Kredi Alır?

Çevremizdeki ekonomi temalı muhabbetler içerisinde dahi sicili bozuk olanlara kredi çıkar mı tarzında duyarız. Bu profildekilerin biraz uğraşarak listeden çıkıp güven kazanacak adımlar atması lazım. Kara listedekilere kredi çıkar mı demeden önce var olan borçların ödenmesi gerekmekte. Ardından kanıt niteliği taşıyacak borcu bulunmamaktır minvalinde bir belge alınmalı.

Listeye girenler borcunu ödese dahi sonraki 5 yıllık süreçte sicili temizlenebildiğinden bu zaman diliminde kara liste kredi almak şansını negatif etkiliyor. Düşük ihtimale rağmen güven veren ekonomik faaliyetler sonucunda krediye ulaşmak mümkün.

Kredi Veren Bankalardan Kara Listedeyken Kredi Almak

Önerdiğimiz ilk adım kesinlikle kefil getirerek başvuru yapmaktır. Geçmişte neredeyse her kredi başvurusu için istenirken artık belirli şartlar yerine getirildiğinde kefile ihtiyaç duyulmuyor. Ancak sizin durumunuz farklı olduğundan kefil göstermeniz işleri kolaylaştırır.

İkinci sırada ise kredi kartı almanızı tavsiye ederiz. Özellikle kredi veren bankalar arasından maaş aldığınız firmanın uygun ve düşük limitli kartlarından birisini tercih edip düzenli kullanım neticesine pozitif kazanımlar sağlarsınız. Eğer ödemelerde aksaklık ve borçların birikmesi yaşanırsa işiniz daha da zorlaşabilir. Dolayısıyla geçmişteki tecrübelerden ders çıkararak hareket edilmeli ve bankalara güven duyulacak bir görüntü yaratılmalı.

Son maddede kredi kartında olduğu gibi kredi talebinde bulurken de başvurunuzu maaş aldığınız bankaya yapın. Böylece düzenli ödemeler aldığınız ve disiplinli kart kullanımınız size referans gözükecek.

Sırasıyla tüm aşamaları yerine getirip başvurduğunuz taktirde bile olumsuz sonuç almanız mümkün. Bu durumda yapılması gereken Kredi Kayıt Bürosu üzerinden bir itiraz oluşturmaktır. Risk raporu oluşturduğunuzda yeni üretim tarihli bir rapor olduğunu kontrol edin. Öyle ki üzerinden 1 ay geçmemesi gerekiyor.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Adem Kaya

"Webmaster olarak başladığım web sektörü içerisinde 2014 yılından bu yana içerik üreticiliği yapmaktayım. İlgilendiğim alanlar arasında finans, ekonomi ve teknoloji bulunmaktadır. Bu alanlarda düzenli araştırmalar, okumalar yaparken çeşitli içerikler de hazırlamaktayım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir