Kara Listedekilere Kredi Çıkar Mı? – BekçiAlımı

Kara Listedekilere Kredi Çıkar Mı?

Günlük ekonomik döngü içerisinde en önem arz eden durum nakit akışıdır. Elinizde ne kadar değerli ürününüz olursa olsun bir ödemeyi yapamıyorsanız, çalışanının maaşını veremiyorsanız kısa vadede ciddi problemler yaşarsınız. Birikimi olmayanlar veya çeşitli yerlerden ödemesini almayanlar bu noktada direkt bankalara koşarak kredi alma talebinde bulunuyor. Elbette özellikle kur dengesizliğinin yaşadığı bugünlerde banka herkese kredi vermiyor. Başta kara listedekilere olumsuz yanıt verilince herkes endişe içerisinde acaba bana kredi çıkar mı sorusunu soruyor. Genel kredi şartlarını yerine getiren herkes istediği parayı elde ederken kara listedekilere özel kredi alabilir mi derseniz bu birazcık kişinin kendisine bağlı.

Kara Liste Nedir?

Aslında halk arasında kara liste olarak tabir edilen durumun resmi adı ve sıfatlandırması farklıdır. Herhangi bir bankaya olan borcunu ödeyemeyenlere başlatılan yasal takip süreci neticesinde kredi sicili bozulur. Böylelikle ekonomik ve finans özelinde kötü sabıkaya sahip olunur. Bu kişilere kara listedekiler denir ve kredi çıkar mı konusunda olumlu cevap alma ihtimali en düşük kesimdir. Pek tabii ki gerek şartları sağladığı taktirde kredi alabilir.

Kara Listedekiler Kredi Alabilir Mi?

Bahsettiğimiz süreci yaşayıp hakkınızda yasal takip başlamışsa kredi çıkar mı için biraz uğraşmanız gerekecek. Çünkü öncelikle kara listedekiler bankalara olan toplam borcunu ödeyip kendilerini buradan kurtarmalılar. Devamında “borcu yoktur” resmi bir yazı alınması gerekmekte.

Kara listenin krediye etkisi asıl bundan sonra başlıyor. Çünkü listeden çıkanlar ancak 5 yıl sonrasında kredi alabiliyor. Sicilin bozukluğundan dolayı yeterli güveni sağlayabilmek adına bu süreç yaşanıyor. Peki süre dolmadan kara listedekilere kredi çıkar mı derseniz ihtimal var. Zor da olsa atacağınız pozitif adımlarla kredili ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halihazırda listedekilerden biriyseniz, kredi şartları için normal birisine göre 3 kat daha dikkatli davranmalısınız. Neticede borçlarınızı tamamlamanıza rağmen, hiçbir yere ödemeniz olmamasına rağmen süreç sizin için devam ediyor.

 1. Kredi Kartı Almak ve Disiplinli Kullanmak

Pek çoğumuz hayatımızdaki ufak tefek nakit sıkıntılarını kredi kartı ile çözüyoruz. Kara listedekiler için kredi almak fazlasıyla önemli. Özellikle düşük tutarda bir başlangıç yaparsanız rahatlıkla ödemenizi yaparsınız. Ardından düzenli kullanarak kredi notunuzu yavaş yavaş yükseltirsiniz.

 1. Birisini Kefil Göstermek

Kefilsiz kredi veren bankaların aksine özellikle kefil üzerinde duran bankalar, birisini kefil gösterdiğinizde işinizi çok kolaylaştıracaktır. İlk adımı belirli bir zaman düzgün uyguladıysanız yanınıza bir kefil alarak kredi çıkma olasılığınızı oldukça yükseltebilirsiniz.

 1. Kredi Başvurusunu Maaş Alınan Bankaya Yapmak

Kara listedekiler kredisini maaş aldığı bankadan yaparsa yine pozitif dönüş alınabilir. Eğer maaşınızın yanında kredi kartınızı da aynı banka almışsanız muhtemelen kredi çıkar.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Belirttiğimiz şartları sağlayıp başvurunuzu sağladıktan sonra aşağıda listesini verdiğimiz bankalara başvurabilirsiniz. Ayrıca ifade etmek isteriz ki internet yoluyla veya SMS yoluyla değil direkt şubeye giderek kredi talebinde bulunun. Yasal takip sürecindeyseniz veya ödemelerinizi tamamlayıp listeden çıktıysanız böyle bir başvuru şekli sizin için daha sağlıklıdır.

 1. Denizbank
  2. ING
  3. İş Bankası
  4. Ziraat Bankası
  5. Halkbank
  6. Vakıfbank
  7. QNB Finansbank
  8. Garanti BBVA

Her türlü başvurunuzu yapmanız neticesinde yine de sonuç elde edemiyor ve kredi alamıyorsanız Kredi Kayıt Bürosu’na giderek itiraz edebilirsiniz. Risk raporu sayfasında yapabileceğiniz itirazların üretim tarihi üzerinden bir ay geçmemiş olması gerekiyor. Kara listedekiler yeni tarihli bir rapor edinerek kredi çıkar mı konusuna buradan çözüm arayabilir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Adem Kaya

"Webmaster olarak başladığım web sektörü içerisinde 2014 yılından bu yana içerik üreticiliği yapmaktayım. İlgilendiğim alanlar arasında finans, ekonomi ve teknoloji bulunmaktadır. Bu alanlarda düzenli araştırmalar, okumalar yaparken çeşitli içerikler de hazırlamaktayım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir