Kalıtsal Saç Dökülmesi – BekçiAlımı

Kalıtsal Saç Dökülmesi

Kalıtsal saç dökülmesine tıbbi olarak androgenetik alopesi (alopesi androgenetica) adı verilir. Bu genetik saç dökülmesinden muzdarip olanlar, saçın genellikle başın arkasındaki bölgeye karşı ilk önce döküldüğünü ve alın bölgesinin inceldiğini ve kısaldığını fark edeceklerdir. Ayrıca, sağlıklı insanlar aynı zamanda günde 100 saç kökü kaybeder, bu da insan saç döngüsünde normal bir dökülme işlemidir. Zamanla, saç derisinin belirli bölgelerinde genetik saç dökülmesinde bulunan saçlar daha ince ve daha seyrek hale gelir veya sadece yumuşak bir tüylenme kalır. Erkeklerin yaklaşık % 95’i ve kadınların bile % 50’si yaşamları boyunca kalıtsal saç dökülmesinden muzdariptir.

Kalıtsal Saç Dökülmesi Nedenleri

Birçok hasta genetik saç dökülmesinin nedenlerinin ne olduğunu merak ediyor. Kalıtsal saç dökülmesinin nedeni dihidrotestosteron hormonudur (DHT olarak kısaltılır). İnsanlar, kalıtsal saç dökülmesinden muzdarip olduklarında, kendi saç kökleri bu hormona aşırı duyarlıdır ve bu da saç köklerinin bozulmasına ve sonuçta daha ince, daha kısa ve daha zayıf saçlara neden olur.

Saç kökleri, basitçe daha az besinle beslenir, böylece saçlar daha zayıf olur ve saçlar büyüme evresinden geçiş evresinden saç döngüsünün dinlenme evresine geçer. Her ne kadar kalıtsal saç dökülmesinin asıl nedeni bu olsa da, saç dökülmesinin diğer ortak nedenleri de bununla birlikte ortaya çıkar. Bunlar arasında aşırı stres, yetersiz beslenme (örneğin, demir eksikliği) veya yetersiz saç bakımı sayılabilir.

Kalıtsal Saç Dökülmesinin Sonuçları

Kalıtsal saç dökülmesinin güçlü, psikolojik sonuçları olabilir. Birçok insan saç dökülmesinden büyük zarar görür ve özgüvenini kaybeder. Erkeklerin çoğu, yaşamlarının bir noktasında genetik saç dökülmesinden etkilenirken, bu saç dökülmesi kadınlarda çok daha az görülür.

Kalıtsal Saç Dökülmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Mevcut saç durumunuza, beklenen kalıtsal saç dökülmesinin geçmişine ve tabii ki kendi kişisel tercihlerinize bağlı olarak saç problemine en iyi çözüm her birey için çok farklı olabilir. Pek çok insan sonunda genetik saç dökülmesini idare etmek ve mümkün olduğu kadar geciktirmek için pahalı şampuanlar ve haplar satın alır.

Minoxidil gibi ilaçlarla bile saç dökülmesini durdurabilirsiniz, ancak; birçok yan etkisi olabilir. Kalıtsal saç dökülmesi genellikle saç ekimini anlamlı hale getirir. Saç, genetik saç dökülmesinden etkilenmeyen başın arka bölgesinden alınır ve saç derisindeki kel bölgelere nakledilir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir