Kadın Bekçi Olur mu? Bayan Bekçi Alımı – BekçiAlımı

Kadın Bekçi Olur mu? Bayan Bekçi Alımı

2020 yılı çarşı ve mahalle bekçilerinin Türkiye kamuoyunda sıklıkla gündeme geldiği bir yıl oldu. Özellikle bekçilik kanununun TBMM de kabulünden sonra, çarşı ve mahalle bekçileri görev ve sorumlulukları bakımından gündemdeki yerlerini koruyorlar. Son yıllarda 30 bine yakın bekçi alımı yapıldı. Bu alımların büyük bir kısmını ise erkek bekçiler oluşturmaktadır. Kadın bekçi alımı olup olmayacağı ya da bayanlardan mahalle bekçisi alımı yapılıp yapılmayacağı sorusu bize çok soruluyor. Bu makalemizde bu hususu açıklamak istiyoruz.

Bekçilerin kamuya girişi için 2018 yılında çıkarılan Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği hükümlerine göre işlemler yapılmaktadır. İlgili yönetmelikte bekçilerin cinsiyetine yönelik herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Yani kadınlardan mahalle bekçisi olabilmektedir. En son bayan bekçi alımı 2016 yılında yapılmış olup bu kişiler memur olarak görevlerini yapmaya devam etmektedirler. 2017-2018 ve 2019 bekçi alımlarında ise İçişleri Bakanlığı bekçi alımı konusunda takdirini erkek adaylardan yana kullandı ve çok büyük sayıda mahalle bekçisi istihdam edildi.

2020 Bekçi Alımı

2020 yılında yapılması beklenen bekçilik başvurularında ise adaylara ayrılacak kontenjan ve kadın bekçi alımı hususu konusunda herhangi bir gelişme bulunmamaktadır. Bayan bekçi alımı konusunda herhangi bir sınırlama olmadığını tekrarlamak istiyoruz. Fakat alınacak adaylarda aranılacak şartlar, eğer yönetmelikte açıkça belirtilmediyse takdir yetkisi İçişleri Bakanlığında olduğundan kadın bekçi alımı olup olmayacağı hususu tamamen bakanlığın insiyatifindedir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

2 Soru Cevaplandı

  1. Admin yas yukseltilmesi olurmu bu sene ay farki ile kayip yasicam bilgin varsa iletirsen sevinirim bide jandarmaya bekci alimi olacaktir bilgisi dogruluk.payi nedir gercekse yas yada kosullar ne olur. Allaha emanet ol

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir