JÖH Olma. JÖH Nasıl Olunur? – BekçiAlımı

JÖH Olma. JÖH Nasıl Olunur?

Jandarma Özel Harekat (JÖH) son yıllarda ülkemiz gençleri arasında oldukça revaçta olan bir meslek. Askeri kökenli olarak yapılan JÖH, genç yaşta özel olarak seçilen eğitimli, donanımlı ve operasyonel TSK birimleri olarak bilinir. Peki JÖH olmak isteyen gençler ne yapmalı. JÖH nasıl olunur, şartları nelerdir hepsini bu makalemde detaylıca sizlere anlatacağım ve Jandarma Özel Harekat olmak konusunda aklınıza takılan soruları gidermeye çalışacağım.

Terör ve asayiş konularında aktif olarak kullanılan birimler olan JÖH, eğitim olarak zorlu, yıpratıcı ve oldukça profesyonellik gerektiren bir dal. Bu nedenle jön olmak isteyenlerin öncelikle bu mesleğin kendilerine uygun olup olmadığını iyice düşünmeleri ve kararlarınan emin olmaları gerekiyor. JÖH birimdeki askerler Jandarma birimlerinin en seçkin unsurlarını oluşturuyorlar ve oldukça donanımlılar. Ekipman, meskun mahal kapasitesi ve eğitim olarak üst düzeydedirler.

JÖH Alım İlanları

Jandarma Genel Komutanlığı, yıl içinde düzenli olarak özel harekat alım ilanı yayınlar. Bu ilanlarda JÖh olma şartları detaylı olarak işlenir ve ilgilenen adaylar internet üzerinden başvururlar. Dış alımlar çok nadirdir, genelde Jandarma Genel Komutanlığı personelleri, subay, astsubay, uzman jandarma, çavuş, sözleşmeli uzman çavuş gibi görev yapan unsurlar JÖH olarak alınırlar. Genel olarak aşağıdaki unsurları sağlanamanız JÖH olmanız için gereklidir:

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Asker olmak ya da askerlik görevini yapmış olmak
  • 2018 için 1991 ve sonrası doğumlu olmak. (Yaş hesaplama için TIKLAYIN)
  • Askerlik yapan ile yapmayanlar ayrı yaş şartları aranır
  • En az 164 cm boyunda olmak
  • TSK ve devlet görevlerinden mahrum olmamak

Belli başlı şartlar bunlar olmak ile birlikte 2018 yılı bitmeden ya da 2019 yılı başlangıcında meslek içi ya da dış alım şeklinde JÖH ilanının gelmesi beklenmektedir.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir