Jandarma Olarak Bekçi Alımı – BekçiAlımı

Jandarma Olarak Bekçi Alımı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar 2020 yılı için yapılacak ilan ve alım sürecini bekliyorlar. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan 2020 bekçi alımında, 2020 yılı çarşı ve mahalle bekçileri kanunu esas alınacaktır. İlgili kanunun istihdam konusunu düzenleyen 2. maddesi aşağıdaki gibidir:

“MADDE 2- (1) Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere, emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilir. (2) Emniyet ve jandarma teşkilatlarında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilir.”

Yukarıdaki maddenin ne demek olduğunu jandarma kapsamında bekçi konusunun ne olduğunu soran ziyaretçilerimiz oluyor. Bu husus daha önce de değindiğimiz köylere mahalle bekçisi istihdamı konusunun bir uzantısıdır. Köylerde asayiş konusunu jandarma düzenlemekte ve kanunlar çerçevesinde yürütmektedir. Bekçiler de köylerde göreve başlayacağı için jandarma kolluk kuvvetleri kapsamında görev yapacaklardır. 2020 yılı içerisinde yapılacak olan yeni bekçi alımında merkez il ve ilçeler kadar köyler ve merkez mahallelerde de istihdam konusunda yapılan planlamalar hayata geçirilecektir. Jandarma bekçi alımında izlenecek yol ve istihdam türü normal bekçi alımı ile aynı olacak kanaatindeyiz.

Jandarma Bekçi Alım Şartları

Jandarma bekçi alımında ise ikamet olarak aynı il içerisinden başvurana adaylar, ikametlerine en yakın mahalle ve köylerde görevlendirilecektir diye düşünüyoruz. Jandarma olarak istihdam edilecek bekçilerde aranılan şartlar normal bekçilik ile aynı olacaktır. Yaş ve diğer şartlar aynen korunacaktır ve fark olmayacaktır.

Jandarma Bekçiler Ne Zaman Alınır? Başvuru Yapma

Başvurular ilan ile başlar ve süreç geçen ene olduğu gibi bir yıla yakın sürer. Adaylar bekçi alımlarını takip ederek bu kapsamda yapılacak alımlara katılabilirler.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

36 Soru Cevaplandı

 1. Admin yas gene 31gunden almamismi olmak gerekecek

 2. Slm bu sene kesin alım olacak mı. Yoksa bu alımla 30 binlik kontenjan dolup bitti mi

 3. Nisanda mı başlar yada mayısta mı başlar. Rize alım olur mu sizce

 4. Bakanımız Süleyman soylu söylediği gibi 8 bin kişi mi alınacak? Bu alım için net bir tarihi var mı?

 5. Slm bu sene kesin alım olacak mı. Yoksa bu alımla 30 binlik kontenjan dolup bitti mi

 6. Yaş yükseltilsin lütfen

 7. Mustafa Özşimşekler

  Jandarma bekçilerinin kıyafetleri değişik mı olacak? Şimdikilerin polise benziyor, onların jandarmaya mı benzeyecek? Köyde yaşamayanlar da başvuru yapabilecek mı?

 8. Bekçi alımı olacak mı bazı haber sitelerinde olmayacak yazıyor bugün öyle haberler cıktı

 9. Celalettin güvenç açıklama yapmış yeni alım olmayacakmış doğru mu

 10. Gerçekten bu işe ihtiyacı olan çok genç var bende buna dahilim lütfen sizden rica ediyorum gerçekten alım olacak mı? Herkes başka bir haber yapıyor kafa karıştırıyor.

 11. Alımlara engel teşkilden bir şey olmaz inşallah virüsten sebep

 12. şimdi bunlar virüsten 2020 yılı içinde bekçi alımı yapmaz, olan yine bize olur son şansımızda böylece yok olur gider…

 13. On lisans bekci alımı başladı mı başladıysa nasıl başvuru yapabilirim yardımcı olun lütfen bu işe çok ihtiyacım var ailem çok zor durumda

 14. jandarma bekci alim sayfasin nasil takip edebilirm

 15. Orta okul mezunu katıla bilirmi buna

 16. Orta okula öncelik verisin

 17. Bakanımız Süleyman soylunun açıklamalarından haberiniz vardır herhalde sizce o açıklamalarda ne söylenebilir alım konusunda
  Kusura bakmayın böyle sorularla sizi sıkmak istemem çok girmek istiyorum ondan bu sene son daha giremeyecem boşa gitmesinden korkuyorum virüsten sebeb

 18. Bir şey soracaktım size. Bu bilgileri düşünce olarak mı söylüyorsunuz veya aldığınız istihbaratla mı söylüyorsunuz. Sonbahardan önce alım olmaz dediniz için soruyorum.

  • Bu virüs olayı tüm akışı bozdu. Bundan sonra ne zaman olur kimse bilemez.

  • Ben bu soruyor kötü niyetli sormadım. Bekçi olmayı çok istediğim için sordum. Çünkü bu sene son senem istesemde olmayacam bekçi o yüzden yanlış anlamayın.

 19. Bu soruyu kötü niyetli sormadım. Bekçi olmayı çok istediğim için sordum. Çünkü bu sene son senem istesemde daha bekçi olamayacam. Yani bu sene bekçi alımı olma olasılığı nedir.

  • Virüs olayının gidişatına bağlı. Bekçi alımı birçok süreç içeriyor. Bu zamanda zor.

 20. Yasi 35 yapin

 21. lise mezunu alımlar da Orta okul mezunu alımlar da yapılması gerekiyor yaş sınırı biraz esnetilmeli hak geçmesin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir