Jandarma Olarak Bekçi Alımı
jandarma bekci alimi

Jandarma Olarak Bekçi Alımı

Çarşı ve mahalle bekçisi olmak isteyen adaylar 2020 yılı için yapılacak ilan ve alım sürecini bekliyorlar. Önümüzdeki aylarda yapılacak olan 2020 bekçi alımında, 2020 yılı çarşı ve mahalle bekçileri kanunu esas alınacaktır. İlgili kanunun istihdam konusunu düzenleyen 2. maddesi aşağıdaki gibidir:

“MADDE 2- (1) Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere, emniyet ve jandarma teşkilatları bünyesinde silahlı bir kolluk olarak çarşı ve mahalle bekçileri istihdam edilir. (2) Emniyet ve jandarma teşkilatlarında istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerinin amirleri meslek hiyerarşileri içinde tespit edilir.”

Yukarıdaki maddenin ne demek olduğunu jandarma kapsamında bekçi konusunun ne olduğunu soran ziyaretçilerimiz oluyor. Bu husus daha önce de değindiğimiz köylere mahalle bekçisi istihdamı konusunun bir uzantısıdır. Köylerde asayiş konusunu jandarma düzenlemekte ve kanunlar çerçevesinde yürütmektedir. Bekçiler de köylerde göreve başlayacağı için jandarma kolluk kuvvetleri kapsamında görev yapacaklardır. 2020 yılı içerisinde yapılacak olan yeni bekçi alımında merkez il ve ilçeler kadar köyler ve merkez mahallelerde de istihdam konusunda yapılan planlamalar hayata geçirilecektir. Jandarma bekçi alımında izlenecek yol ve istihdam türü normal bekçi alımı ile aynı olacak kanaatindeyiz.

Jandarma Bekçi Alım Şartları

Jandarma bekçi alımında ise ikamet olarak aynı il içerisinden başvurana adaylar, ikametlerine en yakın mahalle ve köylerde görevlendirilecektir diye düşünüyoruz. Jandarma olarak istihdam edilecek bekçilerde aranılan şartlar normal bekçilik ile aynı olacaktır. Yaş ve diğer şartlar aynen korunacaktır ve fark olmayacaktır.

Jandarma Bekçiler Ne Zaman Alınır? Başvuru Yapma

Başvurular ilan ile başlar ve süreç geçen ene olduğu gibi bir yıla yakın sürer. Adaylar bekçi alımlarını takip ederek bu kapsamda yapılacak alımlara katılabilirler.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)
Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
36 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bekci😁
Bekci😁

Admin yas gene 31gunden almamismi olmak gerekecek

İlyas
İlyas

Slm bu sene kesin alım olacak mı. Yoksa bu alımla 30 binlik kontenjan dolup bitti mi

Adil
Adil

Nisanda mı başlar yada mayısta mı başlar. Rize alım olur mu sizce

Adil
Adil

Bakanımız Süleyman soylu söylediği gibi 8 bin kişi mi alınacak? Bu alım için net bir tarihi var mı?

Muhammet
Muhammet

Slm bu sene kesin alım olacak mı. Yoksa bu alımla 30 binlik kontenjan dolup bitti mi

Bekci adayi
Bekci adayi

Yaş yükseltilsin lütfen

Mustafa Özşimşekler
Mustafa Özşimşekler

Jandarma bekçilerinin kıyafetleri değişik mı olacak? Şimdikilerin polise benziyor, onların jandarmaya mı benzeyecek? Köyde yaşamayanlar da başvuru yapabilecek mı?

Omer
Omer

Bekçi alımı olacak mı bazı haber sitelerinde olmayacak yazıyor bugün öyle haberler cıktı

1 2
Bildirimler kapat

Cihazınızda internet yok...