Askerlik Eğitimi Nasıl Olur? – BekçiAlımı

Askerlik Eğitimi Nasıl Olur?

Eğitime Katılım

Öncelikle 94/4 döneminde ilk kez uygulanmaya başlanan “Sevk Tarihi” ve Katılım Tarihi” gibi iki ayrı tarih, çoğu jandarma erinin aklını karıştırmış durumdadır. Bu hususa dikkat etmek gereklidir. Sevk Tarihi, Jandarma erlerinin eğitim Askerlik süresinin başladığı tarihtir. Katılım Tarihi ise en geç birliğine teslim olması gereken tarihtir. Askerler Katılım Tarihinin en son gününde saat 17:00 ‘a kadar birliklerine katılmak zorundadırlar. Askerler acemi birliklerine gelince nizamiyeden kendilerine verilen formu doldurduktan sonra birliklerine teslim olup sonraki gün sabah saat 06:30 ‘da kalkarak gerekli işlerini ve kişisel temizlikliklerini halledip, kahvaltı ihtiyaçlarını da karşıladıktan sonra gerekli kayıt işlemleri için tüm erler sivil halde hazır olacak şekilde içtima alanında toplatılır. İçtimada gerekli sayımlar yapılıp yoklama alındıktan sonra, kayıt için sırayla nizamiyeye götürülür. Kayıt için gerekli evraklar hatırlatılır ve toplu yaşamanın sebebiyet verdiği birtakım hastalık ve sorunların önüne geçmek için bazı aşılar yapılır. Bu aşılar tetanoz ve diğer aşılardır. 23 yaşın üzerindekilere 3 ayrı iğne, 23 yaşının altındaki erlere ise iki iğne vurulur. Bu aşamadan sonra erlere yaklaşık 8 haftalık bir acemi eğitimine hazırlık için kıyafet ve ayakkabı dağıtımı yapılır bunun için erler tekrar sıraya girerler. Bu noktada çok dikkatli olmak gereklidir zira yanlış ayakkabı ve kıyafet tercihi askerlik boyunca başa sıkıntı olabilmektedir. Kıyafet ve ayakkabı alımından sonra erler fotoğraf çekimi için yeniden sıraya alınır. Fotoğraf çekimi için saç ve sakal tıraşı konusunda hassas olunduğu için, bu hususa uygun tıraş olmayan erlerin tıraşı yeniden yaptırılır.

 

Acemi Birlik

Askerlikte acemi birlik Eğitim süreci genelde ilk günlerde evrak işleri ve devamında da yanaşık düzen eğitimi, sağa, sola, geriye dönüşler ve bolca yürüyüşten oluşur. Her gün belirli miktarda yürüyüş yaptırılır. Bı yürüyüş eğitiminden sonra askerlere temel silah ve atış bilgisi üzerinden hızlandırılmış bir eğitimle acemi birliklerinin sonuna gelinir. Dağıtımına bir hafta kalan askerlerin yerleri ilan edilir ve usta birliklerine teslim olmak üzere izne ayrılırlar.

 

Usta Birlik

Usta birliğe katılmak üzere gelen erler, evrak kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra birliklerine dağılır ve bundan sonraki süreç bolca eğitim ve nöbetten oluşmaktadır. Eğitimlere atış eğitimlerinden başlanır ve 9 adet fişek, G3 piyade tüfeğiyle belirlenen hedeflere her bir askerin başında atış nezaretçileri olmak üzere kontrollü bir şekilde atış yaptırılır. Bunların yanı sıra askerlere zaman zaman tekrarlı bir şekilde bolca yürüyüş, bazı tatbikatlar yaptırılır. Daha sonra ikişer saat olmak üzere gece ve gündüz nöbeti tutturulur.

 

Yemin Töreni

Alay Marşı, Asker Marşı, İzmir Marşı ve Akdeniz Marşı öğretilen askerler, Ailelerin de katılabileceği ve zaman zaman devlet büyüklerinin de katılımıyla günün yeminlerini edip, ertesi gün tezkerelerini alıp, izne gönderilirler.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir