İşkur Bekçi Alımı Başvurusu ve İlanları

Ülkemiz haber siteleri tarafından manipüle edilen konuların başında bekçilik mesleği gelmektedir. Birçok yerel ve ulusal haber sitesi, bekçilik başvurusu yapmak isteyen veya bu mesleğe adım atmak isteyen on binlerce vatandaşımızı garip, gerek dışı ve gereksiz haberlerle oyalamaktadırlar. Bu haberlerin bir kısmını da işkur yani Türkiye İş Kurumu üzerinden verilen bekçi ilanları oluşturmaktadır. Özellikle ilkokul mezunlarının mahalle bekçisi olma isteği üzerinden yürütülen bu haberlerin doğrusunu ve işleyiş biçimini bu makalemizde sizlere açıklayacağız.

Bekçilik mesleği ülkemizde iki yapıda uygulanmaktadır:

1)Çarşı ve mahalle bekçileri: EGM bünyesinde devlet memuru olarak çalışan, polisin yetkilerinin büyük bir kısmını barındıran meslektir. Son 3 yıldır en az lise mezunları alınmaktadır ve çok sıkı yaş, sağlık ve mesleki şartlara sahiptir. Seçmeler ve başvurular Polis Akademisi üzerinden işletilir. Senenin her ayında başvuru alınmaz ve genelde yılda bir defa alım ilanı gelir. ÇMB’ler memur statüsündedir, kendi memleketlerinde 4-5 bin TL maaş ile çalışırlar.

2)Genel bekçileri: Özel kurumların ya da kişilerin genelde bir yeri veya mahali beklemesi için işe aldığı işçi statüsünde olan kişilerin talep edildiği meslektir. Şantiye, fabrika, villa, site girişi gibi bölgelerin emniyeti ve asayişi için bekçi çalıştırılmaktadır. Genelde asgari ücret ile işçi statüsünde personel istihdam edilir. Bu meslekte ilkokul dahil her seviyede kişi işe alınabilir çünkü tamamen iş verenin insiyatifinde bir koşul şartına sahiptir. Bu iş ilanların İŞKUR üzerinden yayınlanır. Şu İŞKUR sisteminde an aktif 30 civarı bekçi alım ilanı mevcuttur ve çoğu ilkokul ve üzeri mezun kabul etmektedir.

Açıklamamızdan da anlaşılacağı üzere yüz binleri ilgilendiren ÇMB alımı ile İŞKUR bekçi ilanları arasında herhangi bir alaka ve benzerlik bulunmamaktadır. Sitemiz de ÇMB adaylarına ve mesleğine girmiş kişilere hizmet sunmaktadır. Haber sitelerinin manipüle ve tamamen tık almaya yönelik olan bu iki farklı meslek kolunu birbirine karıştıran içerikleri ise tamamen artniyetli ve okuyucu kandırma amacıyla yapılmaktadır.

Bekçi adayları; 2019'da yapılacak bekçi alımında YÜZ BİNLERCE rakibinizi geçmek için SÖZLÜ MÜLAKATTA yüksek almalısınız! Çalışmak için mutlaka uygulamamızı satın alın. Yüzlerce kişiye bekçilik kazandırdık; bunlardan biri de siz olun. Uygulamamız sayesinde on binlerce rakibinizin bir adım önünde olacaksınız! İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 1 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.
Utku DEMİR
Utku DEMİR hakkında 593 makale
Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

1
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Burak Sancaklı
Ziyaretçi
Burak Sancaklı

Sa. Bubekçilik sınavları ne zaman açıklanacak yahu. İnsanlar iş bekliyor ihtiyaç sahibi insan var binlerce. Neden bu kadar aksatıyorlar bu işi anlamadım. İnsanları işten soğutuyorlar. Başka iş buluyorum ama devamlı eleman aradıkları için giremiyorum. Belki bekçide olamıcam ama diğer yandan o işide kaçırmış oluyorum. Yazık günah yahu