İBB Sosyal Yardım – BekçiAlımı

İBB Sosyal Yardım

Belediyeler imkanı olmayan kişiler ile imkanlarını paylaşırlar ve onlara elden geldiğince yardım ederler. Bunun iki temel nedeni vardır; birinci neden seçmenlerin zaten kendilerine hizmet vereceğini düşünmesi nedeniyle bu kişilere oy vermesi, ikinci neden ise bir sonraki dönem de seçmenlerin oyun talip olacak kişilerin bu belediye idaresini kaybetmek istememesidir. İBB de kendi bünyesi altında çalışan İBB Sosyal Yardım Birimi ile problem yaşayan kişilere yardımcı olmaya çalışmaktadır. Sosyal yardım kapsamında ısınma, beslenme, eğitim, konaklama gibi pek çok alanda vatandaşlara yardım etmek hedeflenmiştir. Yapılan yardımlar birkaç farklı kalem üzerinden yapılıyor ve her ay binlerce haneye farklı alanlarda yardım eli uzatılıyor. Birime yapılan başvurular hakkında gerekli araştırmalar yapılıyor ve uygun görüldüğü durumda yardımı sağlanıyor.

İBB Sosyal Yardım Kalemleri Neler

İBB her belediye gibi yerel anlamda hizmet vermek için elinden geleni yapmalı ve her ilde olduğu gibi İstanbul sınırları içerisinde de maddi yönden sıkıntı yaşayan birçok düşük gelirli aile var. Bu noktada yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşabilmek ve onlara yardım eli uzatabilmek için belediye İBB Sosyal Yardım Birimi’ni kurmuştur. İBB Sosyal Yardım Birimi temel olarak sosyal yardım çeki, nakdi yardım, eğitim yardımı ve göç yardımı ile sosyal yardım alanında vatandaşlara hizmetler veriyor. Bu araçlar dışında ulaşım, beslenme, temel ihtiyaçlar gibi pek çok noktada aktif şekilde proje ve kampanyalar yürütülerek insanların üzerindeki ekonomik baskı hafifletilmeye çalışılıyor. Farklı kalemler ile farklı noktalara dokunulmaya ve farklı dertlere derman olmaya çaba gösteriyorlar.

İBB Sosyal Yardım Çeki

İBB sosyal yardım çeki ilgili birim tarafından maddi problemler yaşayan ailelere sağlanan ayni yardımlardan birisidir. Birim hem ayni hem de nakdi birçok kalem ile vatandaşlara destek olmak için kesintisiz şekilde çalışmalarını sürdürür. Yardım çekleri, eğitim, sağlık, beslenme, ulaşım, temel gereçler gibi konularda destek verilmeye çalışırlar. Bunların bazılarında direk olarak gerek görülen ihtiyaç onlara sağlanırken bazen de bu ihtiyaçların karşılanması için nakdi yardım sağlanır. Sosyal yardım çekleri de ihtiyaçları karşılamaları için ailelere verilen bir kullanım çekidir. Bu çeklerin miktarı başvuru sonrasında ilgili birimin yaptığı araştırma sonucuna göre belirlenmektedir.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir