İBB Sosyal Yardım Çeki – BekçiAlımı

İBB Sosyal Yardım Çeki

Belediyeler yerel hizmetler vermek için bulunurlar ve bu hizmetlerden birisi de imkanları olmayan kişiler için belediyenin imkanlarının kullanıma sunulmasıdır. Genel olarak ülkeye baktığınızda yardımlar Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar, STK ve çeşitli vakıf veya dernekler tarafından yapılıyor, hatta bazı kişiler direk şahıs olarak yardımlarını sunuyor. Yerel anlamda ise yine vakıf ve dernekler işin içinde olsa da en büyük yükü kaymakamlıklar, valilikler, il ve ilçe belediyeler çekmektedir. İBB sosyal yardım çeki de İstanbul il sınırındaki yardıma ihtiyaç duyan aileler için başlatılmış bir yardım kampanyasıdır. İBB bünyesinde başlatmış olduğu bu kampanya ile maddi açıdan durumu kötü olan kişilere kendi kaynaklarını açarak onların ev ekonomilerini desteklemeye çalışmaktadır.

İBB Sosyal Yardım Çeki Kimlere Verilir?

Her il veya ilçe belediyesi çeşitli yardım kampanyaları ile seçmenlerine destek olmaya çalışır. Bu destek ayni şekilde verilebileceği gibi direk olarak nakdi şekilde de sağlanabilir. İBB sosyal yardım çeki de bu noktada belediye tarafından ihtiyaç sahibi, ekonomik sıkıntılar çeken vatandaşlar için verilen bir ayni yardımdır. Bu kampanyada para direk olarak ilgili kişiye nakit olarak verilmez, bunun yerine bir karta yüklenir ve kart yardımı alacak kişiye verilir. Yardım başvurusu yapmak için ekonomik durumunuzun kötü olması gerekir. Bu durumu belirlemekte belediye hanede yaşayan kişi sayısı, eğitim gören kişi sayısı gibi bazı hususları dikkate alır. Sonuç olarak belirlenen duruma göre ailelere farklı miktarlarda yardım ödemesi yapılır.

İBB Sosyal Yardım Çeki İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Eğer sizin de ekonomik durumunuz kötüyse İBB sosyal yardım çeki için başvuru yapabilirsiniz. Bu alanda İBB’ye bağlı olarak çalışan Sosyal Yardım Birimi’ne ulaşmanız gerekir. Başvuruyu 444 00 93 nolu numara üzerinden yapabilirsiniz. Ya da birimin iletişim noktalarına gidebilirsiniz. Sosyal Yardım Birimi’nin Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece olmak üzere aktif şekilde çalışan ve hizmet veren üç farklı noktada iletişim merkezleri bulunmaktadır. Ayrıca web sitesi üzerinden de başvuru kabul ediliyor (https://sosinc.ibb.gov.tr/ ). Başvuru yaptıktan sonra gerekli araştırma ve değerlendirme birim tarafından yapılıyor ve sonuç belirleniyor. Sonucu sorgulamak için 444 00 93 numaralı belediye hattını arayabilir, ya da sorgulama ekranını ziyaret edebilirsiniz. (https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 )

İBB sosyal yardım çeki ile ne kadar yardım yapılır?

Sosyal yardım çekinde İBB görevlileri bu yardım için başvuran aileleri inceler ve ailenin ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak farklı miktarlarda yardım çekleri düzenleyebilir. Kısaca sabit bir miktar değil ihtiyaca göre belirlenen bir miktar söz konusudur.

İBB yardım programları nelerdir?

İBB yardıma ihtiyaç duyan kişiler için farklı yardım paketleri sunmaktadır. Bunların başında geliri düşük ve yardıma ihtiyacı olanlar için sunulan yardım çeki kampanyası gelir ve böylece aile ekonomisine destek olunur. Bunun dışında eğitim yardımı, göç yardımı ve nakdi yardım yapılır.

Yazar: Fatma YÜKSEL

Medya ve iletişim mezunuyum. Dijital pazarlama, sosyal medya ve içerik yazarlığı alanlarında uzun zamandır aktif rol alıyorum. Ayrıca, dijital reklam ve tasarım işleriyle de ilgileniyorum. Bir yandan da eğitimime devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir