İBAN Kodu Çözümleme – BekçiAlımı

İBAN Kodu Çözümleme

Türkiye’de faaliyette bulunan bankalar her hesaba İBAN dediğimiz harf ve sayılardan oluşan bir kod tanımlamak zorundadır. İBAN numaraları üzerinden bankalar arası ve banka iç hesapları arasında para transfer işlemleri yapılmaktadır. Her İBAN numarası alakalı olduğu hesaba aittir ve benzersizdir. İBAN numaraları oluşturulurken hesapların bilgileri kullanılmaktadır. Yani İBAN numarası üzerinden o hesaba ait bazı bilgilere kolaylıkla ulaşabiliriz.

İBAN Nelerden Oluşuyor?

İBAN kodu içerisinde aşağıdaki bilgiler yer almaktadır. İBAN’ın alakalı olduğu hesaba göre aşağıdaki veriler işlenmekte ve benzersiz iban numarası oluşturulmaktadır.

  • Ülke kodu
  • Banka Kodu
  • Şube Kodu
  • Müşteri Numarası
  • Hesap Numarası
  • Alt Hesap

Türkiye’deki tüm hesaplar TR ülke kodu ile oluşmaktadır. Daha sonra gelen banka kodu hanesine 5 rakam girilmekte ve bankaların kendine özel kodları burada yer almaktadır. En popüler bankaların kodları şunlardır:

0010 T.C.ZİRAAT BANKASI A.Ş.
0012 T. HALK BANKASI A.Ş.
0014 T. SINAİ KALKINMA BANKASI A.Ş.
0015 T. VAKIFLAR BANKASI T.A.O
0016 T. EXİMBANK
0017 T. KALKINMA BANKASI A.Ş.
0029 BİRLEŞİK FON BANKASI A.Ş.
0032 T. EKONOMİ BANKASI A.Ş.
0046 AKBANK T.A.Ş.
0059 ŞEKERBANK T.A.Ş.
0062 T. GARANTİ BANKASI A.Ş.
0064 T. İŞ BANKASI A.Ş.
0067 YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir