Hepatit Polisliğe Engel mi?

Polis adayları tarafından en çok sorulan soruların başında hepatit polisliğe engel mi ya da hepatit taşıyıcı olmak polislik başvurularında sorun olur mu konuları gelmektedir. Bilindiği üzere polis alımlarında EGM sağlık şartları yönetmeliği baz alınmaktadır. Polis ve bekçi olmak isteyen adaylarda, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi aranır. A dilimi şartlarını taşımayan adaylar polis ve bekçi adayı öğrenci olamazlar. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH ve mahalle bekçisi farketmeksizin tüm adaylarda A dilimi sağlık şartları aranır ve adayın bu kıstasları karşılamaları beklenir.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Hepatit Polisliğe Engel mi? Hepatit sorun olur mu?

Hepatit çeşitle ve türlerinin bazıları şu şekildedir:

  • Hepatit a
  • Hepatit b
  • Hepatit c
  • Hepatit –
  • hepatit +

HBs antijeni (+) pozitif olanlar veya HBV DNA’sı (+) pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmez, ancak sağlık kurulu raporu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir. İnaktif hepatit B enfeksiyonu kararı aşağıdaki şekilde verilir;

1- İlaç tedavisi ile regüle edilebilen durumlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.

2- Anlık ölçülen HBV DNA sonucu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.

3- HBsAg pozitif olanlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilebilmesi için kişinin en az 6 ay süreyle takip edilmesi, bu takiplerde;

– HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması, (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere HBV DNA’nın ölçülmesi ve bu ölçümlerde HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması koşulu aranır)

– ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır)

– Karar verme anında yapılacak olan karaciğer biyopsisinde (İshak skorlamasına göre) fibrozis evresinin F0 veya F1 saptanması gerekmektedir.

4- HBs Ag (+) bulunduğu anda, bu madde hükümlerini karşılayacak şekilde en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunması durumunda, mevcut enfeksiyonun inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğuna dair karar verilebilir.

5- HBs Ag (+) bulunduğu anda, kişinin en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunmaması durumunda o anki giriş raporu “öğrenci olamaz” kararı ile sonuçlandırılır, bu karardan sonra, aynı veya başka bir sağlık hizmet sunucusunda kişi takiplerini yaptırabilir. Bu takipler, bu madde hükümleri çerçevesinde yapılır. Bu süreç sonrasında kişiler inaktif hepatit B enfeksiyonu açısından yeniden değerlendirilebilir.”

Konu hakkında merak ettiklerinizi soru ve yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

 

Polis adayları; Polis olup olmayacağınızı belirleyecek olan sözlü sınavdır. Birçok aday sözlüden düşük not alıp elenir. Sözlü mülakata mutlaka çalışmalısınız. Aşağıdaki uygulamalar bunun için. 2019'de alınacak 15 BİN PMYO ve POMEM polis öğrencisi arasında siz de yer alın. Üstelik polislik sınavları zamanında, sürekli güncellenen içeriklerle rakiplerinizden bir adım önde olacaksınız. Binlerce polis adayını mesleğe kazandırdığımız için iddialıyız.İndirmek İçin LOGOYA TIKLAYIN
Bu makale ile alakalı toplam 51 soru cevaplandı. Soru sormak ve sorulara verilen cevapları okumak için aşağıya bakınız.

51
SORU-CEVAP FORMU

avatar
  TIKLA TAKİP ET!  
En Yeniler Eskiler
Bildir
Aslan
Ziyaretçi
Aslan

Hepatit b taşıyıcısıyım 6 aylık tahlillerim var 2000 in altında elenmem değil mi ?

Can
Ziyaretçi
Can

Merhaba benim hbvdna pozitif çıkmıştı o yüzden Red aldım dava açtım ankarada hbvdna negatif çıktı doktor altı aylık takıp isteniyor dedı ve ben Aralık ayı Red almştm şimdiye kadar üç defa dna negatif olan sonuçlarım sizce ankara bu duruma nasıl bir karar verir

Memet
Ziyaretçi
Memet

Kan değerlerim 1000 cikiyo bekci olabilirmiyim

Aslan
Ziyaretçi
Aslan

MADDE 51
Aynı Yönetmeliğin eki Hastalıklar Listesinin 52 nci maddesinin (B) diliminin (2) numaralı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“2. Hepatit B veya hepatit C virüsleri ile kronikleşme özelliğindeki diğer primer ve sekonder hepatotrop virüslerin neden olduğu serolojik olarak kanıtlanmış, biyokimyasal bozukluk yapmış, histopatolojik olarak aktivitesi ileri derecede olmayan kronik hepatitler (Histopatolojik olarak kronik hepatit B tanısı konmuş olanlardan biyopsi raporu ile başvuranlarda veya Hepatit C hastalarında biyokimyasal bozukluk şartı aranmaz.).” Hangisi kabul olan muvazzaf astsubay hepatit taşıyıcısı için

Aslan
Ziyaretçi
Aslan

Hbs ag pozitif çok düşük DNA negatif taşıyıcıyım muvazzaf astsubay sağlık raporu aldım bu hafta kurula gireceğim doktor bildirim raporunda herhangi bi sakınca yok yazmış sizce elenir miyim ?

Aslan
Ziyaretçi
Aslan

Yönetmelik bilen varsa yazsa

Can
Ziyaretçi
Can

Hocam sizin karar verildi mi Bnde sizin durumdayım da

Aslan
Ziyaretçi
Aslan

Elendim boşuna gitme

Semih
Ziyaretçi
Semih

Merhaba hepatit b taşicisiyim 6 ay da bir doktoruma gidiyorm sorun yok sadece tasiyicisi diyo ilac igne felan vermiyo 2 yildir ozel guvenlik goreslisi olrak calisiyorm ayni zaman da sporcuyum bekcilik basvuru yapabilir miyim

Admin
Ziyaretçi
Admin

Hepatit b taşıyıcısı olup, hastalığın etkin olmadığı, tedavi ve sürekli ilaç kullanmanın gerekli olmadığı durumlarda aday öğrenci olabilir. Ancak bunun için de sağlık kurulu tarafından değerlendirme yapılıp bazı hususlara uyup uymadığını bakılır. Bu yuzden olumlu yahut olumsuz yorumu ancak uzman yapabilir. Yönetmelikte bu konuyla ilgili geçen maddelerde bizim bilemediğimiz tıbbi terim ve değerlendirmeler mevcuttur.

Harun
Ziyaretçi
Harun

Merhabalar bende gilbert sendromu var bu bekçiliğe engel olur mu? 6 ayda askerlikten muafiyet almıştım

Admin
Ziyaretçi
Admin

Merhabalar,
Daha once de sorulmuştu ve yeterli bilgilere ulaşamadığım için yeterli bir cevap verememiştim. Yapmış olduğum detaylı bir araştırma neticesinde edinmiş olduğum ortak kanıya göre; karaciğer safra sisteminde total bilirübin %3 üzerine çıkartmayan Gilbert sendromunun öğrenciliğe engel teskil etmediğini öğrendim.
Herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek durumunuzu belirtip kan örneğinden bilirübin degerinizi ölçtürünüz.

Sero Başkan
Ziyaretçi
Sero Başkan

1 ay hava değişimiyle birlikte 7 ayda bende gilbert’ ten dolayı muafiyet aldım bekçilikte sorun olmuyor

serkan
Ziyaretçi
serkan

merhabalar benım 6 aylık hbv dna sonucum yok fakat en son enfeksıyon hastalıkları ıstedı 1 ay once :359 cıktı ondan 15 gun once yaptırdım ozelde oda :159 cıktı fakat bekcı olamaz dedı ankara 6 aylık raporum olmadıgı ıcın ben bılemezdım hbv dna lazım olucak dıye evdede saklıyacak halım yok o raporu bundan sonrakı surecte ne yapıcaz mahkemeye mı gıdecegız ?

Tolunay
Ziyaretçi
Tolunay

Hepatit c. Bekçi olamaya engelmidir

Asli
Ziyaretçi
Asli

Esimin değerleri alt üst normal fakat hbv dna 5700 ildeki doktor raporda bekcilik yapmasına engel dehildir yazmış egm kabul eder mi?

Onur
Ziyaretçi
Onur

Ben sağlık taramasına girdim ama doktorhepatit b için aşı vurunsan iyi olur dedi taşıyıcı değilim ama vurunman da da fayda var zararı yok sana şu an içib n dedi bu polisliğe engel teskil edermi sizce

oğuz
Ziyaretçi
oğuz

Peki siZce inaktif hepatit b icin ugrasirlarmi yoksa başlarindan savarlar mi ? Varsayalım ki benim de uğraşmadan başlarından savcılar şikayet edebilir miyim Sonuçta yürürlüğe giren bir kanun var

oğuz
Ziyaretçi
oğuz

merhaba ben sınavdan 76 aldım suan parkur u beklıyorum lakın ben saglıklı tasıyıcıyım herseyım ıyı ama hepatıt tasıyıcısıyım burada kı yazıdan hepatıt ı n saglıklı tasıyıcıları bekcı olabılır mı demek ıstıyor acaba
sonucta bizlerı topluma kazandırmaları gerkıyor

Emine
Ziyaretçi
Emine

Merhaba. Hepatit C pozitif bulgusu olanlar polisliğe alınır mı? Bulgu var ama doktor sağlıklı olduğumu söyleyip ilaç kullandırmıyor. Bu polislik için engel mi?

Burak
Ziyaretçi
Burak

Bendede hepatit c var doktor sana yapılan aynı durumu bana söyledi ama ilaç verilmesi lazım mail adres i yada sana ulaşacağım bi adres verirmisin seninle konuşmak istiyorum ? Mail adresim burakbozdogan92@gmail.com yazarsan sevinirim

Emine
Ziyaretçi
Emine

Merhaba. Hepatit C pozitif bulgusu olanlar polisliğe alınır mı? Bulgu var ama doktor sağlıklı olduğumu söyleyip ilaç kullandırmadı. Bu polislik için engel mi?