Hepatit Polisliğe Engel mi?

Polis adayları tarafından en çok sorulan soruların başında hepatit polisliğe engel mi ya da hepatit taşıyıcı olmak polislik başvurularında sorun olur mu konuları gelmektedir. Bilindiği üzere polis alımlarında EGM sağlık şartları yönetmeliği baz alınmaktadır. Polis ve bekçi olmak isteyen adaylarda, EGM sağlık şartları yönetmeliğinin A dilimi aranır. A dilimi şartlarını taşımayan adaylar polis ve bekçi adayı öğrenci olamazlar. POMEM, PAEM, PMYO, PÖH ve mahalle bekçisi farketmeksizin tüm adaylarda A dilimi sağlık şartları aranır ve adayın bu kıstasları karşılamaları beklenir.

Polis adaylarında, polis adayı öğrencilerde aranan A dilimi şartlarına aykırı bir sağlık sorunu tespit edilmesi halinde veya öğrenciliğe engel sağlık sorunları gizlenirse, yine ilgili sorun öğrencilikte veya devlet memurluğunda sonradan tespit edilirse, adayın hakkında işlem yapılır ve öğrencilik-memuriyet ile ilişiği kesilir. Bu nedenle bekçi adayları sağlık şartlarına uyduklarına dikkat etmelidirler.

Hepatit Polisliğe Engel mi? Hepatit sorun olur mu?

Hepatit çeşitle ve türlerinin bazıları şu şekildedir:

MUTLAKA OKU
  • Hepatit a
  • Hepatit b
  • Hepatit c
  • Hepatit –
  • hepatit +

HBs antijeni (+) pozitif olanlar veya HBV DNA’sı (+) pozitif olanlar öğrenciliğe kabul edilmez, ancak sağlık kurulu raporu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğu belirlenenler öğrenciliğe kabul edilir. İnaktif hepatit B enfeksiyonu kararı aşağıdaki şekilde verilir;

1- İlaç tedavisi ile regüle edilebilen durumlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.

2- Anlık ölçülen HBV DNA sonucu ile inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilemez.

3- HBsAg pozitif olanlarda inaktif hepatit B enfeksiyonu kararı verilebilmesi için kişinin en az 6 ay süreyle takip edilmesi, bu takiplerde;

– HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması, (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere HBV DNA’nın ölçülmesi ve bu ölçümlerde HBV DNA’nın 2000 IU/ml’nin altında saptanması koşulu aranır)

– ALT düzeyinin normal olması (Altı aylık süre içerisinde en az 3 ay ara ile en az iki kere ALT’nin ölçülmesi ve bu ölçümlerde ALT’nin normal düzeylerde saptanması koşulu aranır)

– Karar verme anında yapılacak olan karaciğer biyopsisinde (İshak skorlamasına göre) fibrozis evresinin F0 veya F1 saptanması gerekmektedir.

4- HBs Ag (+) bulunduğu anda, bu madde hükümlerini karşılayacak şekilde en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunması durumunda, mevcut enfeksiyonun inaktif hepatit B enfeksiyonu olduğuna dair karar verilebilir.

5- HBs Ag (+) bulunduğu anda, kişinin en az 6 aylık sağlık özgeçmişini gösteren sağlık raporlarının bulunmaması durumunda o anki giriş raporu “öğrenci olamaz” kararı ile sonuçlandırılır, bu karardan sonra, aynı veya başka bir sağlık hizmet sunucusunda kişi takiplerini yaptırabilir. Bu takipler, bu madde hükümleri çerçevesinde yapılır. Bu süreç sonrasında kişiler inaktif hepatit B enfeksiyonu açısından yeniden değerlendirilebilir.”

Konu hakkında merak ettiklerinizi soru ve yorum bölümünden iletebilirsiniz.

 

 

Yorumlara Abone Ol
Bildir
guest
51 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa
Mustafa

Merhabalar bekçilik için sağlık raporu ayarladım heyete girdim
Herşey normal ancak tahlillere baktığımda
ANTI HAV IGG (mikroportikül) 12 pozitif çıktı
Yönetmelikte bir engel olarak bulamadım
Ancak konu ile ilgili yardımlarınızı rica ediyorum

Nevin
Nevin
Cevaplandı:   Mustafa

merhabalar, bu sonuç önceden hepatit A geçirdiğinizi gösterir, kesinlikle herhangi bir şeye engel oluşturmaz. Toplumun yüzde 80-90 ı pozitiftir zaten

Nevin
Nevin

merhabalar, bu sonuç önceden hepatit A geçirdiğinizi gösterir, kesinlikle herhangi bir şeye engel oluşturmaz. Toplumun yüzde 80-90 ı pozitiftir zaten

Dadaş
Dadaş

Merhaba Benim hepatit B hbv dna 41 ancak ilaç ie bu değere düştü yukarda ilaç ile regüle derken bunu mu kastediyor acaba ?

Emrah
Emrah

Merhaba bende anti hbs pozitif bekcilige engelmi teşekkür ederim

resul
resul

Tedavı edilmiş hepatıt c polisliğe engel mi

Sercan
Sercan

15 yıl önce hepatit b gecirdim ama hersey temizlendi bu engel olabılır mo

Emrullah
Emrullah

Merhaba ben hepatit b taşıyıcısıyım bekçilik için ön saglık kontrolınden geçtım ama bi kaç kişi hepatit b oldugu söylemiş ve direk eylenmişler sizce sınvalara devam edeyimmi beni ellerlermi acaba ?

sinan
sinan

ben inaktif hepatit b taşıyıcısıyım. hbv dna değerim 1755. yazıda okuduğuma göre bekçiliğe engel değil değil mi ?

Efekaan
Efekaan

Hepatit B taşıyıcısıyım karaciğer eğerleri normal
Askerlikten mesane tümör tedavisi nedeniyle askerliğe gitmeden çürük raporu aldım
Çürüğü bedeliyle düzeltme imkânım var yalnız uzun zamandır kontroller gitmiyorum Bekçi alımında problem çıkarırmı?

Ibrahım
Ibrahım

Merhaba bnde hepatit b taşıycilik var bu bekçiliğe engelmi sizce herhangi bi ilac tedavisi almıyorum 6 ayda bi kontrollerim oluyo sadece bu kadar

Mustafa
Mustafa

15 yildir hepatit b tasiyicisiym. Degerlerin hep normal cikiyor doktor ilaclik bir durumumun olmadigini soyluyor. Polislik ve bekcilige engel mi acaba ??

Emine
Emine

Merhaba. Hepatit C pozitif bulgusu olanlar polisliğe alınır mı? Bulgu var ama doktor sağlıklı olduğumu söyleyip ilaç kullandırmadı. Bu polislik için engel mi?

Emine
Emine

Merhaba. Hepatit C pozitif bulgusu olanlar polisliğe alınır mı? Bulgu var ama doktor sağlıklı olduğumu söyleyip ilaç kullandırmıyor. Bu polislik için engel mi?

Burak
Burak
Cevaplandı:   Emine

Bendede hepatit c var doktor sana yapılan aynı durumu bana söyledi ama ilaç verilmesi lazım mail adres i yada sana ulaşacağım bi adres verirmisin seninle konuşmak istiyorum ? Mail adresim burakbozdogan92@gmail.com yazarsan sevinirim

oğuz
oğuz

merhaba ben sınavdan 76 aldım suan parkur u beklıyorum lakın ben saglıklı tasıyıcıyım herseyım ıyı ama hepatıt tasıyıcısıyım burada kı yazıdan hepatıt ı n saglıklı tasıyıcıları bekcı olabılır mı demek ıstıyor acaba
sonucta bizlerı topluma kazandırmaları gerkıyor

oğuz
oğuz

Peki siZce inaktif hepatit b icin ugrasirlarmi yoksa başlarindan savarlar mi ? Varsayalım ki benim de uğraşmadan başlarından savcılar şikayet edebilir miyim Sonuçta yürürlüğe giren bir kanun var

Başa dön tuşu

Cihazınızda internet yok...