Hemoroid ve Polislik Başvurusu

Polis adayı öğrenci alımında POMEM, PMYO , PÖH ve PAEM okulları için ilana çıkılır. Polis adaylarına EGM sağlık şartları yönetmeliği hükümleri uygulanır. Bu hükümlere göre polis olmaya uygun adaylar geçebilirler. Eğer aday sağlık yönünde uygun değilse polislik için sağlık raporu alamaz ve elenir. Bize bu konularda birçok soru geliyor.  Bir çok aday polisliğe giriş koşullarını taşıyıp-taşımadığını merak ediyor ve bir çok araştırma yapıyor. Sitemize de minvalde yoğun  sorular geliyor. Bunlardan bazıları da; ” Anal Fistül Sorun olur mu?”, “Anal Fissür sorun olur mu?”, “Hemoroid(Basur) sorun olur mu?” Polis olma hayalindeki bir çok aday bu soruların cevabını merak ediyor.

Polis adayları ön başvuru – asıl başvuru ve evrak teslimi- sözlü mülakat ve ön sağlık kontrolü -ve fiziki yeterlilik gibi bir çok aşamayı başarıyla geçmeleri ve dereceye girebilmeleri halinde atamaları olmadan ve eğitime alınmadan önce genel sağlık taramasından geçerler. Hemoroid, anal fistül, anal fissür vb gibi bazen farkında bile olmadığımız bazen ise önemsemediğimiz konular bu aşamada karşımıza çıkar. Peki bu hastalıklar engel mi?

Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği”ne göre;

Anal Fistür, Anal Fissür(Makat Çatlağı), Hemoroid(Basur) polisliğe “ENGEL” olarak belirtilmiş, ancak bunların ilaçla ya da cerrahi yöntemle şifa bulmuş hallerini taşıyan adayların polisliğe “KABUL EDİLECEKLERİ” de ayrıca belirtilmiştir.

ÖNEMLİ:   23. Dönem PÖH Alımları

Soru: Anal Fissür/Anal Fistür/ Hemoroid hastalıklarından birini taşıyorum. Ancak yürümemde, koşmamda bir problem yok. Sorun olur mu?

Cevap: Emniyet Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği gereği adayların alım süreci sağlık kontrolleri safhasında, sağlık yönünden tam ve sağlam olmaları gerekmektedir. Bu hastalıkların varlığı kişiye sorun yaşatmıyor olsa da öğrenciliğe ENGEL olarak kabul edilmektedir.

Soru: Sağlık taraması sırasında tespit edilen bu hastalıkların tedavisi icin öğrenciyken izin verilir mi\zaman tanınır mı?

Cevap: Adaylara herhangi bir cerrahi müdahale icin izin verilmez. Ya da zaman tanınmaz.

Soru: Bu hastalıklara ön sağlık kontrolünde bakıyorlar mı?

Cevap: Hayır. Ön sağlık kontrolünde gözle muayene yöntemi kullanılmakta ve bu tür kontroller olmamaktadır.

Soru:Bu hastalıkları başvuru sonrası tedavi ettirmek sorun olur mu?

Cevap: Adayların başvuru yaptıktan sonra, atamalarından evvel yapılacak genel sağlık taramasına kadar bu hastalıkları tedavi ettirmek için süreleri vardır. Ancak bu hastalıkların varlığı halinde beklenmeden tedavi ettirilmesi,  iyilesme suresi hasebiyle alım sürecine olumsuz etki etmemesi açısından daha uygundur.

TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
12 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Oğuzhan
Oğuzhan
31 Mayıs 2020 23:58

Merhabalar. 2 yıl önce böyle bir rahatsızlık geçirdim. Doktor ameliyat önermedi. İlaç tedavisi başlattı. 2 yıldır hiçbir belirti veya ağrı yok. Sanırım rahatsızlığı atlattım. Yönetmelikte sadece ameliyat olanlar elenmiyor yazıyor. Ben bu duruma dahilmiyim. Ameliyatsız olarak atlattım. Siz yazıda ilaç tedavisi ve ameliyat olanlar elenmez demişsiniz. Bu yönetmeliğin tam olarak neresinde yazıyor. Yardımcı olur musunuz.

murat
murat
2 Mayıs 2020 11:57

kardeşim kıl dönmesi kontrolü için kalçaya ve kuyruk sokumu kontrol ediliyor mu ?

murat
murat
Cevaplandı:   admin
2 Mayıs 2020 20:59

eyvallah sağolasın

elif
elif
31 Mart 2020 17:53

Pomem kazandiktan sonra anal bolgeye bakiliyor mu herkesin tek tek

Yusuf
Yusuf
21 Şubat 2020 02:20

Bende basur var ama hiç zararı olmuyor, genel saglık ta anal bölgeye bakılıyor mu??

Yusuf
Yusuf
Cevaplandı:   admin
28 Şubat 2020 12:09

Pmyo için sordum ama geçerli mi?

Yusuf
Yusuf
Cevaplandı:   admin
1 Mart 2020 20:57

Çok saol admin

Cihazınızda internet yok...