Güveleri Kıyafetlerden Uzak Tutmak, Güvelerin Zararı – BekçiAlımı

Güveleri Kıyafetlerden Uzak Tutmak, Güvelerin Zararı

Güveler hem kıyafet hem de mutfak dolaplarında karşımıza çıkan küçük böceklerdir. Ancak boyutuna göre bu böcekler büyük bir tehlike potansiyeli taşır ve güveleri kıyafetlerden uzak tutmak gerekir. Çünkü güveler mutfak dolaplarında tahılları yiyerek beslenir, ama kıyafet dolabında çok daha maliyetli olurlar. Güveler yünlü, kürklü ve ipekli kıyafetleri yerler ve bu kıyafetlere yumurta bırakarak hızla çoğalırlar. Kıyafetlerde açtıkları büyük delikler ile onları kullanılmaz hale getirebilecek kadar büyük zararlar verebilirler.

Güveleri Kıyafetlerden Uzak Tutmak, Güve İstilası

Güveleri Kıyafetlerden Uzak Tutmak, Güvelerin Zararı

Güveleri kıyafetlerden uzak tutmak için önlem almadıysanız ya da aldığınız önleme rağmen yine de sorunlar olduysa bu durumda güve istilası yaşayabilirsiniz. Güvelerin dolaba yerleştiğini etrafta onları görürseniz, kıyafetlerde ağ bulursanız, küf kokan kıyafetleriniz varsa ve en önemlisi de kıyafetlerde delik görürseniz anlarsınız. Bu durumda hızlı bir şekilde harekete geçmeniz gerekir. Dolabı boşaltın ve tüm kıyafetleri yıkayın, yıkama bittikten sonra kıyafetlerin iyi bir şekilde kuruduğundan emin olun. Dolabın içine de baştan aşağı temizleyin ve tamamen kuruyana kadar kıyafetleri yerleştirmeyin.

Güveleri Kıyafetlerden Uzak Tutmak İçin Önlemler

Eğer bir güve istilası yaşadıysanız hem kıyafeti hem de dolabı temizleyin, eğer üst seviye bir istila ise profesyonel bir firmadan yardım alın. Bir şekilde bu böceklerden kurtulduysanız da güveleri kıyafetlerden uzak tutmak ve bir daha bu sorunu yaşamamak için bazı önlemler alın. Kıyafetlerinizi iyi bir şekilde kurutarak yerleştirin, serin bir alanda saklayın. Kıyafet dolaplarını havalandırarak boğuk bir hava oluşmasını önleyin. Son olarak ise naftalin ya da ona alternatif olabilecek kokulu defne yaprağı, lavanta, karanfil, kekik ya da biberiyeyi keselere koyarak dolaba yerleştirin. Bu yollar ile güvelerin dolaplarınızı istila etmesine karşı önemli bir çözüm bulabilirsiniz.

Sağlık kategorimiz de ilginizi çekebilir. Daha fazla pratik öneri için mavibilgiler sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir