Gardiyan Nasıl Olunur – BekçiAlımı

Gardiyan Nasıl Olunur

Memur olmak isteyen insanların tercihe atiği mesleklerin başında gardiyanlık geliyor. Bu yazımızda gardiyan nasıl olunur onu siz değerli ziyaretçilerimize açıklamaya çalışacağız. Gardiyan olmak isteyen kişilerin sayısı her sene artıyor. Birçok genç, iş garantisi ve nispeten düzenli bir çalışma takvimi olduğu için gardiyan olmak istiyor. Bu nedenle bu memurluk alanına başvuran insan sayısı her yıl artıyor. Oldukça tercihe dilen bir meslek grubu haline geliyor. Aday sayısınına artmasının bir değeri de yıllar içinde azalan merkezi yerleştirme. Gardiyan olmak isteyen kişiler, hala merkezi alım ile istihdam sağlayan bu alana ilgi göstermeye devam ediyorlar.

Gardiyanlar Adalet Bakanlığına Bağlı devlet memurlarıdır ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı olarak çalışırlar. Normal bir devlet memuru gibidirler. Polis ve bekçi alımlarında olduğu gibi belli şartlara sahip olmaları beklenir. İlan türüne göre sözleşmeli olarak da istihdam edilebilirler. Gardiyanlarda aranılan genel ve fiziki şartlar aşağıdaki gibidir. Gardiyan adayları;

 • T.C. vatandaşı olmalı,
 • En az lise mezunu olma
 • Kamu haklarından mahrum bırakılmamış olmalı,
 • Askerlik ile ilgili bulunmamalı,
 • Olumlu güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması almalı,
 • 18 yaşını doldurmuş olmalı ve 31 yaşından gün almamış olmalı (2018 alımına 1987 doğumlular başvurabilir)(Gardiyanlık yaş hesaplama için bakınız.)
 • Erkeklerde 170, kadınlarda 160 cm ve üstü boy olmalı
 • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamalı

Bu şartları sağlayan adaylar 2018 gardiyanlık başvurularına başvurup memur olabilirler. Bu şartlar içinde özellikle boy-kilo konusunda hesaplama sorunu oluyor. Örneklerle açıklayalım.

 • Erkek aday. Boyu 169 cm. Başvuramaz.
 • Erkek aday Boyu 170 cm. 84 kg. Başvuramaz.
 • Erkek aday. Boyu 170 cm. 52 kg. başvuramaz.
 • Erkek aday. Boyu 170 cm. Kilosu 53 ile 83 arasında. Gardiyan olur.

Not: Eğer hesap yapamıyorsanız bize sorabilirsiniz.

Soru: Gardiyanlık için nereye başvuracağım?

Gardiyanlık başvurularınızı, başvuru tarihleri içerisinde bulunduğunuz il veya ilçe adliyesine gerekli belgeler ile müracaat ederek yapabilirsiniz.

Soru: 2018 yılı gardiyan alımı ne zaman olur?

Her yıl az veya çok mutlakagardiyan alımı yapılır. Ceza ve İnfaz Kurumları 2018 yılı içinde mutlaka gardiyan memuru alımı yapacaktır. Bu konuda kontenjan ne kadar olur şuanda bir şey söyleyemeyiz. Tüm adaylara başarılar dileriz.

 

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

2 Soru Cevaplandı

 1. Bayanlarda kilo boy nasıl olur erkeklerin güzel açıkladığınızda yani benim boyuma göre kilom zayıf ondan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir