Garanti BES İptal Etme – BekçiAlımı

Garanti BES İptal Etme

Her çalışan birey içinde bulunduğu ekonomik kaygılardan arınmış, rahat ve iyi yaşam standardını emeklilik döneminde de muhafaza etmek ister. Bireysel Emeklilik Sistemi, bugün yaptığınız birikimler aracılığıyla gelecekte de bu iyi yaşam standartlarını yakalamanın yüzbinlerce kişi tarafından uygulanan ve güvenilen bir yoludur. Bireysel emeklilik, emeklilik döneminize yönelik düzenli tasarruf ve yatırım yapma fırsatını sunmaktadır. Gelecekte yapmak istediğiniz şeyleri rahat bir biçimde, sanki çalışıyormuş gibi yapmanızı sağlar. Bu sistemde yapılan tasarrufların ne zaman, nasıl ve hangi metod ile değerlendirileceğini tamamen sisteme kaydolan kişi belirlemektedir. Bütün bu avantajlara rağmen Garanti BES iptal etme yollarını arayan kişiler bulunmaktadır. Bu yazımızda bunun nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştık.

Garanti BES İptal Etme İşlemi Nasıl Yapılır?

Emeklilik sisteminin bütün avantajlarına rağmen Garanti BES iptal etme işlemini yapmak isteyen kişiler, bu isteklerini gerçekleştirmek için Garanti BBVA internet bankacılığı veya mobil uygulamasını kullanabilir. İnternet bankacılığı veya mobil uygulamadan ‘‘Sözleşmeden Ayrılma’’ seçeneğine tıklayarak bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. İptal etme işlemi, sisteme girişinizden 2 ay sonra yapılabilmektedir. Bu süre başlangıç dönemidir. Erken çıkış işlemi yapmak için 444 0 336 Garanti BBVA Emeklilik Çağrı Merkezi’ni aramanız gerekmektedir. Garanti BBVA Emeklilik Çağrı Merkezi sesli yanıt sistemiyle çalışmaktadır.

BES Gerekli mi?

Bireysel emeklilik sistemi, gönüllülük esasına dayanan bir sistemdir. Sistemin amacı bireylerin emeklilik dönemindeki yaşam kalitesini, aktif çalışma hayatındaki seviyesine getirmektir.Gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi içerisindeki fon çeşitliliği daha fazladır. Bu tipteki gönüllü sistemlerde daha fazla risk alınır ancak bu sistemlerin getirisi çok daha fazladır.

Otomatik katılım sistemine giren kişiler faizli veya faizsiz fonlar arasında tercih yapabiliyor. Dolayısıyla dini hassasiyetleri olan kişiler için de bir tercih imkanı bulunuyor. Otomatik BES içerisinde devlet katkısı %25’tir. Gönüllü katılımlarda ise %25 devlet katkısı hızlı bir şekilde hesapta gözükerek değer kazanmaya başlamaktadır. Gönüllü sistemlerde devlet katkısı şu şekilde gözükmektedir: 3 yılda %15’i, 6 yılda %30’u, 10 yılda %60’ı ve emeklilikte %25’i. Bu veriler ışığında Garanti BES iptal etmeişlemini yapıp yapmayacağınıza karar vermelisiniz.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir