Garanti BBVA Müşteri Temsilcisi Direk Bağlanma – BekçiAlımı

Garanti BBVA Müşteri Temsilcisi Direk Bağlanma

Garanti Bankası 1946 yılında Türkiye Cumhuriyeti başkenti Ankara’da kurulmuştur. 2010 yılı sonrasında hissedarı BBVA ile birlikte Türkiye ekonomisinin canlanmasına katkı sunmuştur. 2019 yılı sonrası Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci özel bankası olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nde dijital bankacılığa geçen ilk bankadır. Ancak müşterilerin birçoğunun hızlı bir biçimde temsilciye bağlanması kolay değildir. Bu sırada birçok karışık soru sorulur ve işlem yapılır. Garanti BBVA Akbank müşteri temsilcisi direk bağlanma için Garanti BBVA İletişim Merkezi’ne nasıl bağlanacağınızı anlattık.

Garanti BBVA Müşteri İletişim Merkezi

Garanti BBVA müşteri iletişim merkezi ile müşteri temsilcisi aynı şeydir. İsim değişikliği olması nedeniyle bu iki kavram birbiriyle karıştırılabilmektedir. Garanti BBVA Müşteri temsilcisi ile hızlı bir şekilde iletişim kurmak için 444 0 44 telefon numarasını arayın. Telesekreterin konuşmasını bekleyin ve konuşma sonrası sırasıyla

  • Kart işlemleri deyin
  • Sesli komut sistemi menüleri saydıktan sonra bunların dışında deyin.

Veya

  • 1 tuşuna basın
  • 3 tuşuna basın
  • 5 tuşuna basın

Bu işlemlerden birini yaptıktan sonra Garanti BBVA müşteri temsilcisine bağlanmış olacaksınız.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir