Fiziksel Altın Veren Bankalar – BekçiAlımı

Fiziksel Altın Veren Bankalar

Türk Lirası’nın diğer para birimi karşısındaki dengesiz yükseliş ve inişleri sonrası vatandaşlar çeşitli yatırım araçlarına yöneldi. İstatistiklere bakıldığında da döviz ve altın alımı konusunda ciddi bir artış söz konusu. İnsanlar bu noktada en uygun makas farkı ve komisyonla alım satım imkanı yapacağı platformları arıyor. Örneğin özellikle ülkemiz insanının çok sevdiği yatırım aracı altın son dönemde revaçta. Geleneksel şekilde kuyumcudan altın alıp yastık altında saklayan da var bankadan alan da. Özellikle banka altın hesabı açmak oldukça moda. Herhangi bir güvenlik tehlikesiyle karşılaşılmazken kuyumcuya oranla daha uygun komisyonla altın almak da mümkün. Altını online bir şekilde bankadan aldıktan sonra fiziksel olarak çekmek gibi bir şansınız elbette var. Ancak fiziksel altın veren bankalar arasında prosedür farkları vardır ve aynı şekilde işlem yapmazlar. Hatta bu bankalar altın konusunda kendi içlerinde dahi çeşitli yollarla işlem yapmaktadır.

Fiziksel Altın veren Bankalar Hangileridir? 

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki neredeyse tüm bankalar fiziki altın vermektedir. Burada hesap edilmesi gereken noktaysa hangi banka kaç gram fiziksel altın vermektedir. Örneğin siz İş Bankası vadesiz altın hesabınız üzerinden mobil bankacılıktan veya internet şubesinden gram altın aldıysanız sadece 5 kg üzeri olduğunda teslim alıyorsunuz. Burada birçok küçük ve orta ölçekli yatırımcı sıkıntı çekmekte. Çünkü belirtilen miktarda yatırıma veya sermayeye sahip insan sayısı oldukça az. Özellikle gram üzerinden işlem yapan kişiler sadece Türk Lirası karşılığını alabiliyor. Diğer bankaların birçoğu da buna benzer şekilde çalışmaktadır. Neticede onlar da birer ticari oluşum olarak hizmet vermekte ve kar etmek durumundalar. Size düşen ise hesabınıza ve yatırım miktarınıza uygun isimle çalışmaktır. Daha düşük seviyelerde alım satım yapanlardansanız yazımızın devamında ihtiyacınızı karşılayacak hesapları görebilirsiniz.

Fiziksel Gram Altın Veren Bankalar 

Söz gelimi 5 gram altınınız var. Bankadan fiziksel olarak çekilir mi ya da hangi banka verir derseniz 2 tane alternatifiniz mevcut.

  1. Kuveyt Türk 

Diğer hesaplarında olduğu gibi altın hesaplarında da oldukça geniş vade ve katılma seçenekleri sunan Kuveyt Türk, 1 gram dahi olsa fiziksel altın teslimi yapar. Makas oranı ise genellikle piyasa standardının hemen hemen aynısıdır ya da daha da altındadır.

  1. Türkiye Finans 

Benzer hizmetleri sunan Türkiye Finans, özellikle TFXTarget sayesinde müşterilerinin gönlünde taht kurmuştur. 1 gramdan az olmamak kaydıyla yine altın teslimi yapmaktadır. Ayrıca sunduğu kaliteli ve hızlı altyapı sayesinde altın al sat yapmak isteyenlerin de çoğu zaman tercih sebebidir.

Altını çizmek istediğimiz ayrı bir nokta ise fiziki altın veren bankalar teslim anında sizden ekstra bir komisyon istemektedir. Bankaların tamamı fiziksel teslim komisyonu alır fakat bu komisyonun oranı bankadan bankaya değişir.

Altın Kuyumcudan Mı Alınmalı Bankadan Mı Alınmalı? 

Yastık altı saklama taraftarıysanız ve yatırımına dokunmadan edemeyenlerdenseniz aklınızda yine bir soru oluşur. Banka hesabından alıp sonrasında fiziki olarak çekmek mi mantıklıdır yoksa direkt kuyumcudan altın almak mı? Burada devreye giren hesaplama ise iki satıcı arasındaki ödediğiniz ücret farkını hesaplamaktadır.

Altın Alırken Banka Ne Kadar Para Keser? 

Banka hesabından almak genellikle güvenlik, saklama derdi olmadığı için tercih edilir. Aynı zamanda al sat yapıp para kazanmak adına tercih edenler de yok değil. Toplamda bankadan altın alırken ne kadar para keser derseniz şu şekilde açıklayalım.

  1. Banka serbest piyasada belirlenmiş altın fiyatının üzerine kendi kur fiyatını ekler.
    2. Devletin alınan miktarın yüzde 1’i kadar kambiyo vergisi eklenir.
    3. Eğer sonrasında hesabınızdaki miktarı fiziksel olarak almak isterseniz bankaya ekstra bir komisyon ödersiniz.

Nihayetinde bankadan aldığınız zaman toplamda bu 3 komisyonu ödersiniz. Kuyumcuda ise size söylenmiş tek fiyatı ödersiniz lakın bu fiyat genelde bankanın 3 komisyonunu aşabilmektedir. Özellikle ciddi iniş ve çıkış zamanlarında her iki satıcı da makası açmaktadır. Dolayısıyla her bankanın, her kuyumcunun her an değişen satış fiyatını göz önünde bulundurup alım yapmanızı öneririz. Saklama ve güvenlik derdiniz varsa bankadan altın almak sizin için mantıklı olabilir. Elbette fiziksel olarak teslim eden bankalar arasından tercih yaparsanız sonraki zaman diliminde sıkıntı çekmezsiniz.

[wp-faq-schema title=”Kullanıcılar Bunları da Sordu” accordion=1]

Yazar: Adem Kaya

"Webmaster olarak başladığım web sektörü içerisinde 2014 yılından bu yana içerik üreticiliği yapmaktayım. İlgilendiğim alanlar arasında finans, ekonomi ve teknoloji bulunmaktadır. Bu alanlarda düzenli araştırmalar, okumalar yaparken çeşitli içerikler de hazırlamaktayım."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir