Eşgal Bölgesi – BekçiAlımı

Eşgal Bölgesi

Polis Akademisi’ne bağlı polis okulları ve bekçi alımlarında adaylar ön sağlık taramasına ve heyet raporu alma işlemine tabi tutulmaktadırlar. Bu işlemler sırasında bekçi ve polis adayları sıklıkla eşgal bölgeleri ve eşgal belirleyici iz-yara-dövem kavramına muhatap olmaktadırlar. Eşgal kelime olarak dış görünüş veya dış vücut anlamına gelmektedir. Kişinin görünen vücudunu ifade etmektedir. PMYO, POMEM, PÖH, PAEM ve Bekçi alımı farketmeksizin tüm EGM personel adayı kişiler sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine tabiidirler. İlgili yönetmelikte adayların eşgal bölgeleri ve işgal belirleyici unsurlar hakkında aşağıdaki hükümler bulunmaktadır:

 • Adaylarda eşgal belirleyici (5 metreden bakmakla) veya fonksiyon bozucu nitelikte doğumsal veya edinsel anomali bulunmayacaktır.
 • Yüz ve boyun bölgesinde estetik görünümü bozmayan lokalize ve iyi huylu deri tümörleri eşgal belirleyici olan pigmente nevüsler, sikatrisler ve yanık sekelleri polisliğe ve bekçiliğe engeldir.
 • Eşgal belirleyici olmayan, fonksiyon kaybına yol açmamış sikatrisler ve yanık sekelleri, nevüsler ve cilde ait diğer bening tümöral oluşumları engel değildir.

Eşgal Belirleyici Bölgeler Nerelerdir?

Görünür vücut hatlarınız eşgal bölgelerinizdir. Omuzlara kadar eller, yüz, boyun, ense, baş ve ayaklar işgal belirleyen bölgelerdir.

Yukarıda ifade ettiğimiz bölgelerdeki yara, iz, dövme, dikiş, faça, jilet vb. izler uzak bir mesafeden (3-5 metre) belli ise işgal belirleyici bir durumunuz var demektir. Bu durumda komisyondaki yetkili doktor takdir hakkını kullanarak adayın bekçi-polis-aday olmasına olur vermeyebilir.

Yazar: Utku DEMİR

Merhaba. Ankara'da ikamet etmekteyim. Bekçilik mesleğine aday biriyim. Sitemize haber yazmakta ve kullanıcılardan gelen yorumları cevaplamaktayım. Bana ulaşmak için e-posta adresimi kullanabilirsiniz. (iletisim@bekcialimi.com)

32 Soru Cevaplandı

 1. Yüz ve koldaki ufak ben sorun cıkartırmı ?

 2. Ön sagliktan gectikten sonra tekrar esgal bolgesine bakiliyormu

 3. Admin evrak tesliminde şahsıma ait devam eden mahkeme yoktur dedim ama evrak tesliminden sonra mahkeme kağıdı geldi ama sanık olarak değil tanık olarak görünüyorum bu bana sıkıntı olurmu??

 4. Raporu devlet hastanesinden mi aliyoruz ve hastaneyi onlarmi belirliyir

 5. Bekci adayi😁

  Arkadaslar sinav ile ilgili bilgisi olan varmi????

 6. Admin bey merhaba sınav ile ilgili hiç bir gelişme aşama vs yokmu bu sene kısa sürede bitecek deniyor di seçim yenilecek onun etkisi olurmu sizce malum emniyet bu işler ile ilgilenecek hazirandan sonra kalır gibi

 7. Ön saglık taramasından geçenler sınav tarihini mi bekleyecek ve sınav tarihi ne zaman admin

 8. Sınav hala aciklanmadimi admin

 9. Admin kardeş bir sorum olacak ilgilenip cevap verirsen çok makbule geçer
  Ben 2019 1 dönem bekçilik için kayıt oldum ön sağlığı geçtim sınav tarihinin açıklanmasını bekliyorum bundan bir sene önce çalıştığım işyeri ile alakalı polis gelip bazı dökümanlar benden teslim almıştı benim ismim geçmişti orada, bir hafta önce o olayla alakalı karakoldan çağrılıp şüpheli olarak ifade vermemi istediler ben sadece orada asgari ücretli olarak çalışan birisiydim ifadede gerekli soruları cevapladım ifademi verdim olayla alakam olmadığını belirttim bundan arşiv araştırmalarında ilerde bir sorun olurmu acaba ?

 10. Bekci adayi😁

  Admin mayis ayi biticek nerdeyse sinav sence neden hala aciklanmadi

 11. Eşgal belirlenmeyen egzama bekçiliğe engelmi

 12. Kolumda ameliyat izi var. Ameliyat izi eşgal belirleyici sayılırmı . Saglık bilgi formunda eşagl belirleyici dövme ve kalıcı uygular kısmına yok dedim. Bu bana polis akademisine girişte sorun olmaz demi.

 13. Merhaba,2 adet sorum var
  1-yüzümde 4 adet çok küçük derecede ben var acaba polis olmama engel midir?
  2-Küçükken bisikletten düşüp kafamın arkası yarılmıştı ve dikiş atıldı saçım normal uzunluğundayken görünmüyor iz polisliğe sorun olur mu ?
  Şimdiden Çok teşekkkür ediyoru…

 14. EMRE GÖRGÜLÜ

  Diz kapağındaki dikiş izi polisliğe engelmi

 15. Admin yüzümde 3-4tane kalıcı sivilce izi var 3mm kadar boyu var engelmidir.

 16. Sağ kol pazumda 6 cm lik ameliyat izi var ama tişört giyince görünmüyo pomem sağlık muayenesinde elenir miyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir