Eşgal Bölgesi

Polis Akademisi’ne bağlı polis okulları ve bekçi alımlarında adaylar ön sağlık taramasına ve heyet raporu alma işlemine tabi tutulmaktadırlar. Bu işlemler sırasında bekçi ve polis adayları sıklıkla eşgal bölgeleri ve eşgal belirleyici iz-yara-dövem kavramına muhatap olmaktadırlar. Eşgal kelime olarak dış görünüş veya dış vücut anlamına gelmektedir. Kişinin görünen vücudunu ifade etmektedir. PMYO, POMEM, PÖH, PAEM ve Bekçi alımı farketmeksizin tüm EGM personel adayı kişiler sağlık şartları yönetmeliği hükümlerine tabiidirler. İlgili yönetmelikte adayların eşgal bölgeleri ve işgal belirleyici unsurlar hakkında aşağıdaki hükümler bulunmaktadır:

  • Adaylarda eşgal belirleyici (5 metreden bakmakla) veya fonksiyon bozucu nitelikte doğumsal veya edinsel anomali bulunmayacaktır.
  • Yüz ve boyun bölgesinde estetik görünümü bozmayan lokalize ve iyi huylu deri tümörleri eşgal belirleyici olan pigmente nevüsler, sikatrisler ve yanık sekelleri polisliğe ve bekçiliğe engeldir.
  • Eşgal belirleyici olmayan, fonksiyon kaybına yol açmamış sikatrisler ve yanık sekelleri, nevüsler ve cilde ait diğer bening tümöral oluşumları engel değildir.

Eşgal Belirleyici Bölgeler Nerelerdir?

Görünür vücut hatlarınız eşgal bölgelerinizdir. Omuzlara kadar eller, yüz, boyun, ense, baş ve ayaklar işgal belirleyen bölgelerdir.

ÖNEMLİ:   Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınav Hakkında Bilgi ve Öneri

Yukarıda ifade ettiğimiz bölgelerdeki yara, iz, dövme, dikiş, faça, jilet vb. izler uzak bir mesafeden (3-5 metre) belli ise işgal belirleyici bir durumunuz var demektir. Bu durumda komisyondaki yetkili doktor takdir hakkını kullanarak adayın bekçi-polis-aday olmasına olur vermeyebilir.

0 0 vote
Yazıyı Oyla
TIKLA TAKİP ET!
Bildir
guest
23 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Soner
Soner
26 Ocak 2020 01:40

Eşgal belirlenmeyen egzama bekçiliğe engelmi

Bekci adayi😁
Bekci adayi😁
19 Mayıs 2019 21:02

Admin mayis ayi biticek nerdeyse sinav sence neden hala aciklanmadi

İbrahim
İbrahim
19 Mayıs 2019 15:00

Admin kardeş bir sorum olacak ilgilenip cevap verirsen çok makbule geçer
Ben 2019 1 dönem bekçilik için kayıt oldum ön sağlığı geçtim sınav tarihinin açıklanmasını bekliyorum bundan bir sene önce çalıştığım işyeri ile alakalı polis gelip bazı dökümanlar benden teslim almıştı benim ismim geçmişti orada, bir hafta önce o olayla alakalı karakoldan çağrılıp şüpheli olarak ifade vermemi istediler ben sadece orada asgari ücretli olarak çalışan birisiydim ifadede gerekli soruları cevapladım ifademi verdim olayla alakam olmadığını belirttim bundan arşiv araştırmalarında ilerde bir sorun olurmu acaba ?

Ömer
Ömer
17 Mayıs 2019 09:47

Sınav hala aciklanmadimi admin

Erkan
Erkan
15 Mayıs 2019 20:48

Ön saglık taramasından geçenler sınav tarihini mi bekleyecek ve sınav tarihi ne zaman admin

Sabri
Sabri
15 Mayıs 2019 01:16

Admin bey merhaba sınav ile ilgili hiç bir gelişme aşama vs yokmu bu sene kısa sürede bitecek deniyor di seçim yenilecek onun etkisi olurmu sizce malum emniyet bu işler ile ilgilenecek hazirandan sonra kalır gibi

Bekci adayi😁
Bekci adayi😁
14 Mayıs 2019 16:23

Arkadaslar sinav ile ilgili bilgisi olan varmi????

Oguz
Oguz
14 Mayıs 2019 02:24

Raporu devlet hastanesinden mi aliyoruz ve hastaneyi onlarmi belirliyir

Erkan
Erkan
Cevaplandı:   admin
15 Mayıs 2019 20:50

Neyi kazanan adaylar rapor alacak saglık taramasından geçen kişieemi admin

Burak
Burak
14 Mayıs 2019 02:05

Admin evrak tesliminde şahsıma ait devam eden mahkeme yoktur dedim ama evrak tesliminden sonra mahkeme kağıdı geldi ama sanık olarak değil tanık olarak görünüyorum bu bana sıkıntı olurmu??

Oguz
Oguz
13 Mayıs 2019 14:57

Ön sagliktan gectikten sonra tekrar esgal bolgesine bakiliyormu

Admin
Admin
Cevaplandı:   Oguz
13 Mayıs 2019 22:53

Rapor aşamasında bakılıyor

Burak
Burak
13 Mayıs 2019 09:37

Yüz ve koldaki ufak ben sorun cıkartırmı ?

Admin
Admin
Cevaplandı:   Burak
13 Mayıs 2019 22:54

Ufak ise sorun olmaz

Cihazınızda internet yok...

23
0
Hemen Destek İstex
()
x